کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه ،سفر با خودرو شخصی به ترکیه!

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

سفر با خودروی شخصی به کشوری دیگر همواره طرفداران خاص خود را دارد. این گونه سفر کردن سبب می شود قدرت تصمیم گیری و گزینه های انتخابی در طول سفرتان بیشتر شده و سفری راحت تر را تجربه نمایید. اما برای سفر به ترکیه با خودروی شخصی به چه مواردی نیاز دارید؟ با این مطلب از تیم تحریریه ما همراه شوید تا هرآن چه در خصوص کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه نیاز دارید با شما در میان بگذاریم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

کاپوتاژ به چه معناست؟

کاپوتاژ (Cabotage) در لغت به معنای حمل و انتقال یک کالا از طریق دریا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی در کشوری دیگر است که البته در کل به مجوزی که برای انتقال یک کالا از یک کشور به کشوری دیگر صادر می‌شود نیز کاپوتاژ گویند. از این رو به خروج خودرو از کشور مبدا و ورود آن به خاک ترکیه نیز کاپوتاژ می گویند و شما هرگاه قصد سفر به کشور ترکیه را دارید، اصطلاحا باید خودروی خود را کاپوتاژ کنید.

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

جهت کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه نیازمند طی کردن مراحل خاصی هستید که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت: در اولین گام باید با مراجعه به گمرک برگه ی کاپوتاژ دریافت کنید.جهت یافتن آدرس گمرک شهر محل اقامتتان کافی است به جستجویی ساده در اینترنت بپردازید؛ اما اگر در تهران زندگی می کنید می توانید به این آدرس مراجعه نمایید: کیلومتر ۱۰ جاده قدیم کرج، روبروی شهرک دریا، بلوار شهید سامانی، اداره گمرک غرب تهران. هم چنین مدارک مورد نیاز جهت تحویل به اداره گمرک شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه کارت ملی
 • ارائه شناسنامه
 • ارائه سند مالکیت خودرو
 • ارائه کارت خودرو
 • برگه سبز خودرو
 • دفترچه بین‌المللی

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

گام بعدی صدور پلاک بین‌المللی است که جهت دریافت آن این بار باید به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایید. آن دسته از عزیزانی که در تهران ساکن نیستند می توانند با مراجعه به ستادهای اجرایی کانون در سایر استان‌ها نسبت به دریافت پلاک بین‌المللی اقدام کنند. دریافت پلاک بین المللی نیز نیازمند ارائه مدارکی است که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • ارائه برگه کاپوتاژ که در مرحله قبل آن را دریافت نموده اید.
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه اصل سند مالکیت خودرو
 • ارائه کپی سند مالکیت خودرو
 • ارائه گواهینامه بین المللی

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

این نکات را فراموش نکنید!

همان طور که به آن اشاره کردیم، شما نیازمند دریافت گواهینامه بین المللی هستید. دریافت این گواهینامه نیازمند ارائه مدارک رو به رو است: تکمیل فرم مربوطه، ارائه گواهینامه دارای اعتبار جمهوری اسلامی ایران، پرداخت تعرفه‌های مربوطه، ارائه عکس تمام رخ ۴*۳ (یک عدد)، ارائه پاسپورت. هزینه های کاپوتاژ به طور تقریبی شامل ۲۰ هزار تومان برای برگه کاپوتاژ، ۱۰۰هزار تومان برای دفترچه بین‌المللی خودرو، ۵۱ هزار تومان برای کارت عضویت، ۳۳۰ هزار تومان برای پلاک ترانزیت خودرو، ۴هزار و ۵۰۰ تومان برای علامت ایران و ۱۰۹ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی یکساله و ۳۳۵ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی سه ساله می شود. اما همان طور که ذکر کردیم این هزینه ها تماما تقریبی است و جهت اطلاع از آخرین قیمت ها باید از طریق وب سایت مربوطه و یا با مراجعه حضوری اقدام نمایید. توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید با خودروی شخصی خود وارد خاک کشور ترکیه شوید، برخورداری از بیمه شخص ثالث از یک شرکت ترک الزامی است. لازم به ذکر است برگه خود به خود ابطال نمی‌شود و نیاز دارید شخصا نسبت به باطل کردن آن با مراجعه به مراکز گمرک اقدام نمایید.

کاپوتاژ خودرو برای سفر به ترکیه

برخی از قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه

به عنوان یک فرد خارجی اگر می خواهید در کشوری بیگانه رانندگی کنید پیش از هرچیز باید در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی آن آگاهی یافته تا از بروز مشکل جلوگیری نمایید. برخی از این قوانین در کشور ترکیه به شرح زیر هستند (توجه داشته باشید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با مراجعه به مطالب قبلی ما در این زمینه آگاهی کسب کنید):

 • قوانین مربوط به نمره منفی: در صورت افزایش نمره منفی شما در مواردی مثل عبور از چراغ قرمز، عدم رعایت سرعت مجاز و صحبت با تلفن حین رانندگی گواهینامه، امکان توقیف گواهینامه شما وجود دارد. به طور معمول راننده ای که ۸ نمره منفی اخذ کند، توقیف گواهینامه توسط پلیس احتمال دارد.
 • گردش به راست: ترافیک در کشور ترکیه از سمت راست رخ می‌‌دهد. اگر قصد دارید به سمت راست بپیچید ولی فرد عابری در حال گذر بود، تحت هر شرایطی حق تقدم با عابر پیاده است.
 • خطوط عابر: هنگامی که به خطوط عابر پیاده نزدیک شدید، از سرعت خود کم کنید. به یاد داشته باشید همیشه در خطوط عابر پیاده، حق تقدم با فرد پیاده است. اگر جایی خط عابر پیاده نداشته باشد، عابرین از سمت چپ جاده تردد می کنند.
 • رعایت فاصله: رعایت فاصله استاندارد با خودرو جلویی نیز از الزامات است.
 • علائم راهنمایی و رانندگی: توجه به علائم راهنمایی و رانندگی را هنگام رانندگی فراموش نکنید. هنگام عبور خودروهای امداد مثل آمبولانس لازم است مسیر عبور را باز کنید.
 • لاین چپ: لاین چپ جهت سبقت گرفتن است بنابراین سعی کنید این لاین را اشغال نکرده و پس از سبقت گرفتن به لاین خود باز گردید. در مسیرهایی که دارای چند لاین هستند، لاین سمت راست جهت عبور خودروهای امداد و پلیس در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر دائم در این لاین حرکت کنید امکان جریمه شدن شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید: قوانین رانندگی برای مهاجران ترکیه ،با دقت بیشتر برانید!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی