کار در ترکیه بدون مجوز کار ،اشتغال بی دردسر در این کشور!

کار در ترکیه بدون مجوز کار

عده ای زیادی از افراد خارجی برای اشتغال به کشور ترکیه مهاجرت می کنند و در این کشور مشغول به کار می شوند. لازم است بدانید که برای کار کردن در کشور ترکیه باید اجازه کار را از دولت این کشور اخذ کنید، حال در این بین افرادی می توانند بدون دریافت مجوز کار در ترکیه به اشتغال بپردازند بعنی کشور ترکیه به این افراد اجازه کار در این کشور را حتی بدون مجوز می دهند. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با کار در ترکیه بدون مجوز کار آشنا کنیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

کار در ترکیه بدون مجوز کار

نحوه ی اشتغال به کار در ترکیه

برای اشتغال به کار در این کشور دو راه پیش روی شما قرار گرفته است. در روش اول شما باید کارفرمایی را در این کشور بیابید که خواهان جذب شما به عنوان یک نیروی کار باشد. فرد مورد نظر باید شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تایید کند. در روش دوم شما به طور مستقیم نسبت به دریافت کار از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه  اقدام می نمایید. این پروسه به طور معمول حدود ۳۰ روز به طول خواهد انجامید. اگر موفق به کسب اجازه ی کار در کشور ترکیه شوید، بر طبق قوانین کشور این کشور، با مشخص شدن کارفرمایتان در جایی معین مشغول به کار خواهید شد. پس از گذشت یک سال اگر هم چنان دو طرف به ادامه ی همکاری علاقه مند باشند، می توان نسبت به تمدید اجازه ی کار اقدام نمود. اجازه ی کار تمدید شده تا سه سال زمان خواهد داشت. نکته ی حائز اهمیت در این خصوص  هوشیاری در مورد تاریخ اتمام اجازه ی کار است. بدین منظور ۱۵ روز قبل از باطل شدن اجازیه ی کار خود نسبت به تمدید آن باید اقدام کنید.

کار در ترکیه بدون مجوز کار

راه های درخواست اجازه کار

برای مجوز کار در ترکیه راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از این روش ها مراجعه حضوری مراکز مربوطه است که البته این روش قدیمی است و به سرعت بخشیدن به کارهایتان کمکی نمی کند. روش دیگر ثبت نام در وب سایت وزارت کار ترکیه است به این صورت که مدارک مورد نیاز را به فایل تبدیل می کنید و آن فایل ها را آپلود کرده و وارد سایت می کنید. در نهایت یک امضای الکترونیکی برای خود ثبت کنید و البته یک ایمیل معتبر که از جانب دولت ترکیه تایید شده باشد. بعد از ثبت درخواست خود متخصصان وزارت کار وضعیت اشتغال یا باز دهی شرکت شما را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت موافقت آن را تایید می کنند. در نهایت اگر شرایط شما مورد تایید کارفرمایی باشد طی یک الی دو ماه به شما پاسخ داده می شود، دیگر نتایج این عمل از سایت قابل پی گیری است. تمامی این مطلب از شرایط اجازه کار در ترکیه است و توجه کردن و اهمیت دادن به این نکات بسیار مهم است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

کار در ترکیه بدون مجوز کار

کار در ترکیه بدون مجوز کار

برخی از شهروندان خارجی بدون نیاز به مجوز کار می توانند در ترکیه کار کنند. در مقررات ماده ۵۶ بیان شده که؛ وزارت کار و امور اجتماعی در صورت درخواست، می تواند گواهی معافیت از مجوز کار را برای افراد معاف از این مجوز تنظیم نماید:

 • شهروندان خارجی، مطابق توافقنامه های دو جانبه و چند جانبه ای که ترکیه با آن طرف است از حقوق لازم برای معافیت از مجوز کار برخوردارند.
 • شهروندان خارجی با اقامت دائم در خارج از ترکیه که برای فعالیت های فرهنگی، علمی و هنری به مدت کمتر از ۱ ماه به ترکیه می آیند و نیز کسانی که با هدف فعالیت های ورزشی کمتر از ۴ ماه می آیند.
 • افرادی که برای مدت کمتر از ۳ ماه جهت مونتاژ، تعمیر و نگهداری، آموزش ساخت ماشین آلات و لوازم و یا تحویل تجهیزات آسیب دیده و تعمیر آن به همراه اسنادی که از این سفر پشتیبانی کند، آمده باشند .
 • شهروندان خارجی که به منظور ارائه خدمات آموزشی در مورد کالاهای وارد و یا صادر شده به این کشور سفر می کنند.
 • شهروندان خارجی که قصد سرمایه گذاری در گردشگری دارند و دارای گواهی تاسیس موسسه هستند و یا قصد انجام فعالیت های دیگری را در این راستا دارند، اگر به مدت کمتر از ۶ ماه و موقتا به ترکیه آمده اند (به همراه اسناد نشان دهنده هدف سفرشان) از حقوق لازم برای معافیت از مجوز کار برخوردار هستند.
 • شهروندان خارجی که موقتا جهت افزایش اطلاعات و تجارب خود به دانشگاه ها و نهادهای دولتی به مدت کمتر از۲ سال به همراه اسناد مربوط با این هدف به ترکیه می آیند.
 • شهروندان خارجی با توانایی های قابل توجه، مشروط به عدم تجاوز اقامت بیشتر از ۶ ماه که برای پیشرفت در حوزه های فرهنگی اجتماعی، فناوری و آموزش با پیشنهاد از سوی مقامات مربوطه به ترکیه می آیند.
 • شهروندان خارجی که تحت پوشش برنامه های مراکز آموزش اتحادیه اروپا و جوانان به ترکیه می آیند.
 • شهروندان خارجی که در محدوده و روند برنامه های بین المللی کارآموزی تایید شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه و تحصیلات تکمیلی قرار دارند.
 • نمایندگان خدمات اپراتور تورها که به ترکیه می آیند و مشروطند به عدم تجاوز اقامت از ۸ ماه طی ۱ سال.
 • بازیکنان فوتبال، ورزشکاران و مربیانی که در مدت زمان مشخص شده در قراردادشان با تصویب فدراسیون فوتبال ترکیه و اداره کل ورزش و جوانان به ترکیه می آیند.
 • ملوانان ثبت و تایید شده که در کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، شیفت کاری کارکنان کشتی و کشتی های دارای گواهی I/10 و ثبت کشتی بین المللی ترکیه کار می کنند.
 • کارشناسان خارجی شرکت کننده در پروژه های تحت برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا به ترکیه .

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی