کار در ازمیر ترکیه ،چه مشاغلی برای اتباع خارجی بهتر است؟!

کار در ازمیر ترکیه

اگر برای مهاجرت به کشور ترکیه شهر ازمیر را انتخاب کردید پس باید به کار در این شهر نیز بیاندیشید. همانطور در گذشته ذکر شد کشور ترکیه از نظر اقتصاد رشد فراوانی داشته و افراد کمی در این کشور بیکار هستند. برای کار در ازمیر ترکیه باید به توانایی و علاقه خود نگاه کنید تا با استفاده از این دو شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. نکته دیگر اجازه کار است، شما برای کار در ازمیر ترکیه و حتی شهر های دیگر نیاز به مجوز کار دارید (در گذشته به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم). حال در این مطلب به معرفی برخی از شغل ها در ازمیر می پردازیم و شما را در این زمینه راهنمایی می کنیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

کار در ازمیر ترکیه

کار در ازمیر ترکیه :حوزه گردشگری

شرکت های زیادی به دنبال استخدام افرادی به عنوان تور لیدر و یا رزرواسیون هتل هستند اگر شما به این دسته از شغل ها علاقه دارید می توانید برای استخدام در این شرکت ها اقدام کنید. لازم به ذکر است که در این نوع مشاغل باید فرد گرم و صمیمی به نظر برسید و بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید. نحوه استخدام در این شرکت ها نیز کار دشواری نیست فقط کافی آگهی های استخدام در سایت ها و یا جای دیگر را مشاهده کنید و به دنبال آن بگردید.

کار در ازمیر ترکیه

آموزش زبان

اگر شما به زبان انگلیسی مسلط هستید و مدرک معتبری در این زمینه دارید می توانید به عنوان مدرس در یکی از آموزشگاه ها و یا مدارس استخدام شوید. این روش تنها برای زبان انگلیسی نیست بلکه شما با تسلط بر هر زبان دیگری می توانید در آموزشگاه های ازمیر به تدریس بپردازید. در هنگام استخدام نیز از مجوز کار غافل نشوید زیرا برخی از آموزشگاه های خود برای شما مجوز کار صادر می کنند ولی برخی خیر، شما نیز هنگام استخدام از موضوع اطمینان حاصل کنید.

کار در ازمیر ترکیه

حوزه اینترنت

اگر شما در ایران و یا حتی در ترکیه موفق به یادگیری طراحی و راه اندازی سایت شدید پس بهتر است اولین گزینه طراحی سایت را انتخاب کنید. در این روش شما محدود به فرد و سازمان خاصی نیستید و می توانید با چند نفر کار کنید. راه اندازی سایت در هر کشوری شغل موفقی است و اگر شما نیز قصد کار در ازمیر ترکیه را دارید بهترین راه سایت و سایر مشاغل اینترنتی است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

کار در ازمیر ترکیه

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

قوانین کشور ترکیه می گویند که اتباع خارجی در زمینه: آرایشگری، نگهبانی، سرایداری، عکاسی ،خوانندگی ، تولیدی های پوشاک ،رانندگی و کارگری نمی توانند فعالیت کنند. همچنین حوزه سلامت و بهداشت نیز از اصلی ترین شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه محسوب می شود، طبق قوانین این کشور اتباع خارجی در علوم پزشکی و پیرا پزشکی نمی توانستند فعالیت کنند همچنین دندانپزشکی ،داروسازی و پرستاری. اما در سال ۲۰۱۱ مصوبه ای صادر شد که طبابت جز مشاغل خارجی ها محسوب می شد و در پرستاری و دیگر مشاغل بهداشتی با رعایت قوانینی اتباع خارجی می توانند فعالیت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه ،ممنوعه ای برای خارجی ها!

کار در ازمیر ترکیه

انواع مجوز کار در ترکیه

همان گونه که در مقدمه به آن اشاره کردیم، صرف نظر از تعدادی استثنا، اشتغال به کار در کشور ترکیه، مستلزم دریافت مجوز کار این کشور است. از طرفی مجوز کار در این کشور انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

  • مجوز کار مستقل: مجوز کار مستقل مربوط به آن دسته از شهروندان خارجی است که تمایل به ایجاد کسب و کاری مستقل در کشور ترکیه را دارند. دریافت این نوع مجوز کار مشروط بر رعایت شرایط رو به روست: حداقل ۵ سال رعایت اقامت مستمر و قانونی، اشتغال زایی و هم چنین ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی (در خصوص کارهایی که ادعا به انجام آن را دارند). در کنار این موارد، نکات دیگری نیز در روند ارزیابی درخواست مجوز کار مستقل مد نظر خواهد بود که در کنار درخواست ارائه شده، باید تسلیم گردد و می توان به صورت رو به رو آن ها را عنوان کرد: اعلام و آگاهی دهی نسبت به سهم فعالیت فرد خارجی در اقتصاد ملی و داشتن درآمد کافی توسط وی جهت اجرای امور مربوطه و ارائه اسناد مربوطه به وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه. اما برای آن دسته از برای شرکای شرکت های خارجی و کسب و کارهایی که شرایط یاد شده را دارا نمی باشند و امکان دریافت مجوز کار مستقل را ندارند، مجوز کار مدت دار معرفی می گردد.
  • مجوز کار نامحدود : آن دسته از افرادی که برخوردار از مجوز اقامت طولانی مدت هستند و یا و افرادی که دارای حداقل ۸ سال سابقه کاری قانونی در کشور ترکیه می باشند و نیز آنهایی که بدون وقفه به مدت حداقل ۸ سال در ترکیه با مجوز اقامت ساکن بوده اند، می توانند مشمول دریافت مجوز کار نامحدود باشند؛ بنا بر شرط حفظ حقوق خارجیانی که تا قبل از تاریخ ۲۰۱۴/۴/۱۱ مجوز کار برایشان صادرگردیده است. افرادی که توانسته اند این نوع مجوز کاری را دریافت کنند، می توانند از از حقوق مندرج در مجوز اقامت طولانی مدت بهره مند شوند. اما باید در نظر داشته باشید که این اقامت امکان لغو شدن نیز دارد و با درخواست فرد و یا کارفرمای او و یا طبق شرایط لغو مجوز طولانی مدت ذکر شده در ماده مربوطه صورت می گیرد. لازم به ذکر است که درصورت تغییر آدرس محل اشتغال ، حداکثر ۱۵ روز فرصت دارید تا وزارت خانه مربوطه را در جریان قرار دهید تا اصلاحیه مجوز کار نامحدود صادر گردد.
  • مجوز کار مدت دار: این دسته از مجوزهای کار معمولا یک ساله صادر می شوند و در صورت نیاز و برخورداری از شرایط لازمه، امکان تمدید داشته و در تمدید بعدی معمولا تا ۲ سال معتبر خواهند بود. و هم چنین تمدید بعدی ۳ ساله خواهد بود که مجوز کارهای معتبر به عنوان مجوز اقامت نیز می توانند محسوب شوند. در صورت نیاز به آگاهی از شرایط و نحوه تمدید، به مطالب پیشین ما در این زمینه مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: انواع مجوز کار در ترکیه ،راه هایی برای اشتغال در این کشور!

کار در ازمیر ترکیه

وضعیت کاری ایرانیان در ترکیه

در ادامه این بحث خوب است تا با هم نگاهی کلی به وضعیت کاری ایرانیان در ترکیه بندازیم. به طور کلی می توانیم ایرانیانی که در این کشور قصد اشتغال را دارند را به ۷ گروه تقسیم نماییم که شامل فارغ التحصیلان دانشگاه ها در رشته های خوب و در مقاطع بالا، افراد سرمایه گذار و موسس شرکت در ترکیه، افرادی که از طریق شرکت های کاریابی اقدام می کنند، افراد فنی و یا هنرمند، بازنشستگان، کارگر ساده و در نهایت آن دسته از افرادی که متخصص و حرفه ای هستند اما زبان ترکی استانبولی نمی دانند. علت جدا کردن دسته آخر به این دلیل است که دانستن زبان ترکی در این کشور بسیار مهم است زیرا با وجود سرمایه گذاری های فراوان دولت ترکیه در زمینه گردشگری و توریسم اما مردم هم چنان از سطح زبان انگلیسی بسیار پایینی برخوردارند. بنابراین برای یک بررسی بسیار کلی، فرض بر این گرفته ایم که باقی افراد از زبان استانبولی حتی در حد نه چندان عالی آگاه هستند. در بین ۶ گروه آخر می توان موسسان شرکت و سرمایه گذاران به عنوان موفق ترین گروه از حیث درآمد و کار در ترکیه دانست. بعد از آن ها فارغ التحصیلان رشته های خوب و متخصصان هنری و فنی ها نیز جایگاه بسیار خوبی را توانسته اند در این کشور برای خود ثبت نمایند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی