هزینه های سفر به استانبول ،با اندوخته کامل سفر کنید!

هزینه های سفر به استانبول

شهر اوراسیایی استانبول، معروف‌ترین شهر کشور ترکیه، سالانه جمعیت بی‌شماری را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود می‌کشاند. این شهر جاذبه‌های بی‌شماری دارد که باعث می‌شود تمامی سلایق از سفر به این شهر راضی شوند. نکته‌ی مهم در سفر به یک شهر، برنامه‌ ریزی و توجه به بودجه‌ی در نظر گرفته شده برای سفر است. بنابراین لازم است که پیش از سفر هزینه‌ی سفر خود را برآورد کنید. ما نیز در این مطلب با شما هستیم تا هزینه های سفر به استانبول را تخمین بزنیم. با ما همراه شوید. “همچنین می توانید قیمت روز خانه در کشور ترکیه را اینجا ببینید.”

اخذ ویزای ترکیه

اولین پرسشی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که آیا ورود به کشور ترکیه برای ایرانیان، نیازمند برخورداری از ویزا است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که  ایرانیان جهت ورود به کشور ترکیه، احتیاج به ویزا نداشته و به مدت سه ماه می توانند بدون ویزا در این کشور اقامت کنند. اما اگر قصد اقامت بیش از این مدت را دارید، باید اقدام به دریافت ویزا با اهداف مربوطه (تحصیل، اشتغال و…) کنید.

هزینه های سفر به استانبول

فرهنگ ساکنان شهر استانبول

آگاهی از فرهنگ کشور مقصد پیش از سفر، از جمله اطلاعاتی است که آگاهی از آن خالی از لطف نیست. کشور ترکیه از بسیاری جهات، فرهنگی مشابه فرهنگ ایرانیان را داراست و شاید این امر در جذب گردشگران ایرانی به سوی این کشور بی‌تاثیر نباشد. از طرفی فرهنگ و مکان های تاریخی و دیدنی این کشور یکی از دلایل توریست و گردشگری در این کشور است. استانبول نیز شهری است با تاریخ غنی و مکان های تاریخی و تفریحی بسیار ، که این امر سبب شده است بیشترین مراجعه کننده و توریست به این شهر از ترکیه سرازیر شده و بر شلوغی آن تاثیر بیشتری گذارند. از لحاظ فرهنگ باید ذکر کرد که امروزه کشور ترکیه فرهنگ بسیار متنوعی دارد و علت آن چیزی نیست جز مهاجرت های فراوان و تهاجم هایی که در طی دهه های اخیر رخ داده است. لازم به ذکر است ساعت رسمی ترکیه ۳۰ دقیقه از ایران عقب تر است و هم‌چنین این شهر در سال ۲۰۱۵  مقام پنجمین شهر پربازدید جهان را از آن خود کرد.

هزینه های سفر به استانبول

هزینه های سفر به استانبول

جهت محاسبه هزینه های سفر به استانبول باید در دو مرحله قبل از سفر و در طی سفر این هزینه‌ها را محاسبه کرد تا به برآوردی منطقی رسید. قبل از شروع بحث هزینه‌ ها شایسته است تا کمی با واحد پول این کشور آشنا شویم. لیر که با نماد (₺) نمایش داده می‌شود واحد پول این کشور است که در حال حاضر تقریبا دو برابر پول ما ارزش دارد. در طی نوسانات ارزی این روزها، آمار دقیقی از قیمت ارز نمی‌توان ارائه داد بنابراین لازم است پیش از سفر از آخرین تغییرات ارز با خبر شوید. به طور کلی هزینه‌ها در استانبول بدون در نظر گرفتن نوسانات ارزی، تقریبا با ایران برابر است؛ حتی در بعضی موارد نظیر اجاره خانه، ارزان‌تر هم هست.

هزینه های سفر به استانبول

اگر پاسپورت ندارید یا تاریخش تمام شده است، هزینه‌های مربوط به صدور پاسپورت را نیز در نظر بگیرید. بنابراین در اولین فرصت به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و نسبت به صدور گذرنامه خود اقدام نمایید. معمولا یک هفته تا ده روز بعد گذرنامه از طریق پست به آدرس شما ارسال می‌شود. گام بعدی پرداخت عوارض خروج از کشور است که بسته به تعداد دفعاتی که در آن سال از کشور خارج شده‌اید دارد. اگر اولین بار در سال جاری از کشور خارج شوید، ملزم به پرداخت ۲۲۰ هزار تومن، مرتبه دوم ۳۳۰ هزار تومن و مرتبه سوم ۴۴۰ هزار تومن هستید. در ادامه بعد از انتخاب روش رسیدن به مقصد، هزینه‌ی مسیر را نیز به هزینه‌های مرحله اول خود اضافه نمایید. برای مثال اگر سفر با هواپیما را انتخاب کرده‌اید، آن هزینه را نیز به هزینه‌های قبل از رسیدن به مقصد اضافه کنید. در ادامه‌ی این بخش به بررسی راه‌های سفر به استانبول خواهیم پرداخت.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه می توانید به اینجا مراجعه کنید.”

هزینه های سفر به استانبول

راه‌های سفر به استانبول

سفر به استانبول دو راه کلی دارد: تور، شخصی! اگر تور را برای سفر به این شهر انتخاب نموده‌اید، باز هم دو راه پیش روی شما قرار خواهد گرفت: سفر زمینی و یا سفر هوایی. مسلما هزینه‌ی این دو سفر با هم بسیار متفاوت است. بنابراین با توجه به بودجه خود یکی از این دو راه را برگزینید. به طور کلی قیمت تورها به جز از لحاظ نحوه‌ی سفر، از لحاظ تعداد روزها، هتل مورد نظر، خدمات ارائه شده و … با یک دیگر متفاوت هستند. اما به طور میانگین برای تور ۳ شب و ۴ روز، ۱۶۰۰۰۰۰ تومان تا ۶۵۰۰۰۰۰ تومان، برای تور ۴ شب و ۵ روز،  ۲۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومان می‌توان هزینه عنوان کرد.

هزینه های سفر به استانبول

سفر به استانبول بدون تور

در صورتی که تصمیم به سفر بدون استفاده از تورهای موجود گرفته‌اید، ۵ راه پیش روی شما قرار گرفته است: سفر با هواپیما، قطار، اتوبوس، خودرو شخصی و روشی ترکیبی. نکته‌ای که لازم است قبل از بررسی این راه‌ها با شما در میان بگذاریم این است که اگر از شهری به جز تهران قصد سفر به این شهر را کرده‌اید، بهتر است ابتدا به تهران آمده و از آن‌جا به استانبول رهسپار شوید. علت آن نبود پرواز مستقیم از دیگر شهرها به استانبول است که این امر سبب افزایش هزینه‌ها و طولانی‌‌تر شدن مسیر خواهد شد. قیمت بلیط هواپیما معمولا ثابت نیست و این روزها با نوسانات بسیاری مواجه است. به طور میانگین قیمت بلیط تهران-استانبول را چیزی حدود ۶۰۰۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰۰ تومان می‌توان در نظر گرفت. اگر از تبریز قصد سفر به استانبول را داشته باشید، هزینه بلیط آن بین ۷۶۰۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و اگر انتخابتان پروازهای خارجی باشد بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار برایتان هزینه خواهد داشت.

هزینه های سفر به استانبول

اگر اتوبوس را برای سفر به این شهر برگزیده‌اید، به طور کلی هزینه بلیط تهران-استانبول بین ۸۰۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰ تومان، تبریز-استانبول بین ۱۵۰۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود. در خصوص قطار باید عنوان کرد که قطار آنکارا-تهران این روزها مشغول به کار نیست و اگر علاقه‌مند به سفر با آن هستید باید از روش ترکیبی استفاده کنید. بدین منظور با خودرو شخصی تا مرز وان رفته و آن‌جا قطار سوار شوید. هنگامی که با خودرو به مرز وان می‌رسید، ۳ راه پیش رو دارید تا به استانبول بروید، آن سه راه به صورت رو به روست: ون، اتوبوس، قطار، هواپیما. قبل از شروع سفر لازم است زمان حرکت هر کدام از این وسایل را به دست بیاورید. در ادامه هزینه‌ی این روش‌ها را برای شما عنوان کرده‌ایم: هزینه ون از مرز رازی-شهر وان حدود ۲۵ لیر ترکیه، هزینه اتوبوس وان-آنکارا حدود ۱۵۰ لیر ترکیه تا ۲۰۰ لیر ترکیه، هزینه قطار آنکارا-استانبول ۷۰ لیر ترکیه تا تا ۱۰۰ لیر ترکیه. بنابراین همان طور که ذکر شد، قبل از سفر در خصوص زمان هر کدام از وسایل نقلیه آگاهی‌های لازم را کسب کنید.

هزینه های سفر به استانبول

اگر قصد سفر با خودروی شخصی خود و ورود به خاک ترکیه را دارید، لازم است قبل از خروج از کشور، هزینه‌هایی در این مورد پرداخت کنید. این هزینه‌ها به صورت رو به روست: هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور ۱۸۰۰۰ تومان، هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله ۱۱۹۰۰۰ تومان، هزینه پلاک بین المللی ۳۶۰۰۰۰ تومان، برچسب CD و IR برابر با ۴۸۰۰ تومان. علی رغم هزینه‌های یاد شده، هزینه بیمه بین المللی ماشین که بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت است را نیز پرداخت نمایید. از دیگر نکات بسیار مهم در این زمینه، آگاهی از ساعات کاری مرزهای ایران ترکیه است. بنابراین قبل از سفر در خصوص آن آگاهی یافته تا بتوانید در ساعات کاری به محل مورد نظر برسید. در انتها با در نظر گرفتن هزینه‌های هتل و خوراکی، هزینه‌ی سفر خود را تخمین بزنید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. برای آگاهی از قیمت خانه در کشور ترکیه و شهر های آن اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی