هزینه های زندگی تهران و ازمیر ،از این اختلاف قیمت ها با خبر شوید!

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

مهاجران زیادی به شهر ازمیر ترکیه مهاجرت می کنند با اینکه این شهر نسبت به استانبول محبوبت ندارد ولی گردشگران و همچنین مهاجران زیادی به این شهر پا می گذارند. حال اگر شما قصد ادامه زندگی در این شهر را دارید و می خواهید با تفاوت هزینه های زندگی تهران و ازمیر آشنا شوید با ادامه این مطلب با ما همراه باشید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

ازمیر

ازمیر که نام تاریخی آن سمیرنه است، برای قرن‌ها در نگاه ترک‌ ها به عنوان یک شهر پیشرو در رویه‌های امروزی شناخته شده است. جو شهر ازمیر افرادی از ملیت‌های مختلف را به خود جذب کرده و از سوی دیگر برای اقامت دوران بازنشستگی بسیاری از مردم ترکیه گزینه محبوبی است. مسترکارد این شهر جایگاه نخست را از منظر شاخص استاندارد زندگی در سراسر ترکیه داشته در حالی که وزارت توسعه این کشور آن را از دیدگاه شاخص سرمایه اجتماعی در صدر جدول قرار داده است. همین طور تنوع کسب‌ و کار ها باعث گردیده تا ازمیر پس از استانبولدومین شهر محبوب برای سرمایه‌گذاری باشد. ازمیر سومین شهر بزرگ در ترکیه بوده و سالانه ۱٫۸ میلیون توریست برای سبک زندگی مدرن ترکیه به آن مهاجرا می کنند. ازمیر هیچ‌گاه یک شهر پیرو نبوده است. پیشگامی این شهر و شهرت آن در تار و پود تاریخ ترکیه و آینده آن تنیده شده است. هر شخصی که مایل باشد به دلیل کسب‌ و کار، اشتغال، آموزش و یا حتی سرمایه‌گذاری در مسکن به ازمیر بیاید، با فرصت‌های مختلفی روبرو می‌گردد.

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

حداقل دستمزد در کشور ترکیه‌

می‌توان گفت که حداقل دستمزد در کشور ترکیه چیزی حدود ۱۷۸۰ لیر است که در ماه پرداخت می‌شود و کارفرما نیز تمام حق بیمه و بازنشستگی را نیز در کنارش پرداخت می‌نماید. به همین نسبت می‌توان انتظار داشت که فردی مجرد اجاره نشین با پرداخت اجاره ماهیانه خود با چنین دستمزدی می‌تواند یک زندگی بسیار حداقلی برای خودش دست و پا کند!

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

تفاوت استان‌های ترکیه در هزینه‌ها

همانطور که انتظار می‌رود زندگی در یک شهر هزینه‌های بالایی دارد. در کشور ترکیه بیشترین تمایل برای زندگی بهشهر استانبول برمی گردد، و شهرهایی چون آنکارا ، ازمیر و آنتالیا در جایگاه های بعدی قرار دارند، چرا که این شهر مرکز شلوغ و پرجمعیت تجاری، مالی، گردشگری، اقتصادی و… است. به همین دلیل هم اجاره مسکن، هزینه‌های روزانه مثل حمل و نثل، خرید مواد غذایی و… در این شهر به مراتب پرهزینه‌تر خواهند بود. در این شهر اگر خانواده‌ای مجبور به پرداخت اجاره نباشند و یا وام مسکن نداشته باشند و قسطی هم در کار نباشد می‌توانند با حدود درآمد ۵۰۰۰ لیر در ماه یک زندگی مناسب برای خودشان آماده و دست و پا کنند. در کنار این مسئله در مناطق ساحلی اژه و مدیترانه نیز هزینه‌های زندگی به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کنند. به همین دلیل باید اعتراف کنیم که زندگی در استانبول به نسبت مقاصد مهاجرت دیگر در کشور ترکیه مثل فتیه چیزی در حدود ۲۰ درصد گران‌تر و پرهزینه‌تر خواهد بود. این در شرایطی است که اگر فردی در فتیه زندگی کند می‌تواند با مالکیت یک ملک و عدم پرداخت اجاره و وام مسکن به طور متوسط با درآمد ۳۰۰۰ لیر در ماه یک زندگی متوسط و معمولی داشته باشد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

خرید ملک در ازمیر

قبل از آشنایی با چند نمونه ملک در شهر ازمیر، بهتر است با هم به بررسی مراحل خرید خانه در ترکیه بپردازیم:

  • بازدید از ملک: این مرحله بسیار مهم است زیرا بدون بازدید مستقیم از ملک نمی توان تصمیم گیری درستی انجام داد. در این مرحله نه تنها به خود ملک بلکه به محله و بستر آن نیز باید توجه ویژه ای داشت.
  • توافقنامه فروش و پرداخت ودیعه: پس از انتخاب ملک بر اساس خواسته های خود، باید نسبت به امضا قراداد با فروشنده با همراه داشتن گذرنامه اقدام نمایید. در این مرحله باید مبلغی را که معمولا ۵ هزار یورو است پرداخت کنید. این توافق نامه در ۳ زبان تنظیم خواهد شد که شامل زبان ترکی، زبان انگلیسی و زبان شخص خریدار می شود. هم چنین از این قرارداد در دو نسخه برای هر دو طرف تهیه خواهد گشت. موارد آورده شده در این قرار داد شامل تمام شرایط و ضوابط مربوط به فروش بوده و لازم الاجرا است.
  • پرداخت هزینه: پرداخت هزینه ملک معمولا به دو صورت رخ می دهد: در روش اول این پرداخت به صورت دو مرحله است. بدین صورت که هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه که معمولا ۵٫۰۰۰ یورو است، پرداخت می شود و مابقی هزینه هنگام دریافت سند تصویه حساب خواهد شد. در روش دوم ابتدا در هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه ای به صورت ۱۰ درصد از مبلغ ملک پرداخت می شود. بخش دیگری از هزینه نیز در مدت ۳ تا ۴ ماه پس از مرحله ی قبلی پرداخت می شود. تصویه حساب نهایی نیز در زمان امضای سند صورت می پذیرد.
  • دریافت سند ملک: پس از آمده شدن سند، شخص خریدار شخصا باید برای تحویل گرفتن آن مراجعه نماید. البته اگر به کسی وکالت داده باشید، آن فرد مجاز به دریافت سند از طرف شما خواهد بود. همان طور که در مرحله ی قبل به آن اشاره نمودیم، باید تصویه حساب در زمان دریافت سند صورت پذیرد. لازم به ذکر است تمامی مالیات ها و پرداخت های دولتی نیز باید پرداخت شود. در این روند حضور مترجم برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه و کج فهمی است. لازم به ذکر است هم فروشنده و هم خریدار در زمان تعیین شده در دفتر اسناد رسمی حضور می یابند.

در ادامه با بررسی تعدادی از خانه های موجود برای فروش در این شهر، دیدی نسبت به هزینه ها و شرایط موجود در این شهر خواهیم یافت. بعضی از نمونه ها در مناطق متوسط رو به خوب، بدین صورت است: آپارتمان ۱ خوابه ۸۳ متر مربع۴۸۰ هزار لیر، ویلایی ۲۳۰ متر مربع ۳میلیون لیر، آپارتمان ۱۳۵ مترمربع ۴۹۰ هزار لیر. به طور کلی می توان گفت قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۴،۴۵۳٫۳۳ و قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۲،۹۳۵٫۶۲ است. مسلما قیمت نهایی هر ملک بسته به محل، قدمت، خدمات، امکانتش دارد. در نتیجه برای یافتن ملک مورد نظر خود بهتر است به مطالب ما در این وب سایت مراجعه نمایید.

هزینه های زندگی تهران و ازمیر

نرخ هزینه های بهداشت و درمان در ترکیه

همانطور که می‌دانید برای داشتن اقامتی بیش از ۹۰ روز در کشور ترکیه شما نیاز دارید که اجازه اقامت را از این کشور دریافت نمایید. اگر هم سن شما کمتر از ۶۵ سال است باید به مراقبت‌های بهداشتی اجباری خود نیز بپردازید و به آن‌ها نیاز خواهید داشت. باید اضافه کرد که هزینه دریافت اجازه اقامت یک زوج به علاوه بیمه دولتی که به اس جی کا معروف است برای اتباع خارجی چیزی در حدود ۷۰۰۰ لیر در سال خواهد شد.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی