هزینه زندگی در ترکیه ۲۰۱۹ ،از مخارج روز دنیا به خبر شوید!

هزینه زندگی در ترکیه 2019

اگر بار سفر بسته اید و قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید، دانستن شرایط و هزینه های زندگی در آن کشور، از جمله نکاتی است که قبل از هر اقدامی باید در مورد آن به خوبی آگاهی یابید. ترکیه کشوری است که این روزها، چه به عنوان مقصد مهاجرتی چه مقصد مسافرتی، بین ایرانیان به شدت محبوب گشته است. این محبوبیت دلایل بسیاری را شامل می شود که در مطالب پیشین مفصل به آن پرداخته ایم. اما امروز به سراغ موضوع مهمی همچون هزینه های زندگی در این کشور پرداخته ایم، تا با آن چه پیش رویتان قرار خواهد گرفت آشنا گشته و خود را برای رویارویی با آن آماده نمایید. شاید بعد از مطالعه این مقاله به این نتیجه برسید که هزینه های آتی برایتان سنگین بوده و از عهده ی آن بر نخواهید آمد. از این رو به شما پیشنهاد می کنم این مطلب هزینه های زندگی در ترکیه ۲۰۱۹ را با دقت دنبال نمایید.

هزینه زندگی در ترکیه 2019

آشنایی در مورد کشور ترکیه

ترکیه کشوری است که بخشی از آن در قاره ی آسیا و بخشی دیگر در قاره ی اروپا واقع شده است و از سه طرف به دریا راه دارد. از شمال به دریای سیاه، جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای اژه. سمت شرق این کشور، کشورهایی نظیر جمهوری آذربایجان، ایران، ارمنستان، و گرجستان و نیز از سمت شمال غربی یونان و بلغارستان و از سمت جنوب شرقی، کشور های سوریه و عراق قرار گرفته اند. پایتخت این کشور شهر آنکارا است در حالی که بزرگترین شهر آن استانبول نام دارد. کشور ترکیه به دلیل موقعیت قرارگیری اش دارای آب و هوای متفاوتی در نواحی مختلف آن است و می توان آن را به هفت ناحیه آب و هوایی مختلف تقسیم بندی کرد. بخش های شرقی و مرکزی ترکیه آب و هوای سردتر، نواحی ساحلی دریای اژه و مدیترانه دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای، نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب و هوای اقیانوسی زمستان های خنک و مرطوب و تابستان نسبتا گرم هستند. به طور کلی ترکیه کشور بارانی که گرم ترین و خشک ترین ماه های آن به ترتیب می، جولای و آگوست است . جمعیت این کشور در حال حاضر ۸۰ میلیون نفر است و پرجمعیت ترین شهرهای آن را شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، میلیون، بورسا و آنتالیا تشکیل می دهند. فرهنگ این کشور به دلیل مهاجرت های بی شمار رخ داده در آن، متشکل از فرهنگ های مختلف است اما به طور کلی مشترکات بسیاری با فرهنگ کشور ما دارد. البته اطلاعاتی که در بالا به آن اشاره شد، کلی بوده و برای آشنایی دقیق تر بهتر است به مطالب پیشین ما مراجعه نمایید.

هزینه زندگی در ترکیه 2019

چند جمله ی کلیدی

مسلما دانستن زبان کشور مقصد اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین بعد از رهایی از مراحل اولیه سفر و یا مهاجرت، در صورت ندانستن زبان، فراگیری آن را در اول لیست خود قرار دهید. در زیر تعدادی از جملات پرکاربرد را برایتان آورده ایم:

 • ?lütfan benı ıyı bır restoran tanıtın (لطفاً بِنی ای بیر رستوران تانِتِن؟) به معنی: لطفاً یک رستوران خوب به من معرفی نمایید.
 • lutfan bu adresi bana gostarin (لطفاً بو آدرسی بَنَ گُسترین) به معنی: لطفا این آدرس را به من نشان دهید.
 • nereden taksi bulabilirim (نِرِدِ تاکسی بولابیلیریم) به معنی: از کجا می توانم تاکسی بگیرم
 • Ben türk değılım. Iranlıyım (بِن تورک دِیلیم. ایران لی ایم) به معنی: من ترک نیستم. از ایران آمده ام.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات پرکاربرد زبان ترکی،می تونی خوب صحبت کنی؟

هزینه زندگی در ترکیه 2019

اقتصاد کشور ترکیه

شاید بتوان اقتصاد خوب و آینده ی روشن کشور ترکیه را به عنوان دلیل اصلی مهاجرت ایرانیان به این کشور دانست. اقتصاد کشور ترکیه را می توان به عنوان ششمین اقتصاد برتر ناحیه اروپا به حساب آورد. ترکیه در ۸ سال گذشته بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار سرمایه جذب کرده است و تبدیل به گزینه ی اول بسیاری از سرمایه گذاران گشته است. می توان اصلی ترین عامل گردش اقتصاد را در این کشور مدیون صنعت توریسم دانست. صنعت توریسم کشور ترکیه یکی از قوی ترین ها در دنیا به حساب می آید و سالانه بیش از ۲۸ میلیون نفر به این کشور سفر می کنند. فضای کسب وکار در ترکیه بسیار رقابتی است و بیش از ۲۵۰۰۰ شرکت بین المللی در ترکیه قرار دارند. بعد از صنعت توریسم، اقتصاد ترکیه را می توان وابسته به نساجی و تولید پوشاک که یک سوم مشاغل کشور در این حوزه است. هم چنین می توان صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز در این کشور را آینده ساز آن به حساب آورد زیرا این صنایع رشد قابل توجهی را در پیش گرفته اند. از طرفی در ده سال گذشته صنعت نرم افزار ترکیه ۳۳% درصد رشد ، تجهیزات مخابرات ۱۹ درصد رشد و تکنولوژی مخابراتی ۳۴ درصد رشد داشته است. تمامی موارد ذکر شده تاکیدی است بر اقتصاد مناسب این کشور.

هزینه زندگی در ترکیه 2019

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت یک ساله ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت یک ساله کشور ترکیه به صورت زیر است:

 • اصل گذرنامه
 • کپی گذرنامه
 • فرم راندوو
 • ۴ قطعه عکس
 • ، ارائه رضایت نامه پدر مادر برای افراد زیر ۱۸ سال
 • پرداخت هزینه‌های اداره مهاجرت
 • ارائه مدارک درخواستی به مؤسسه تأمین اجتماعی جهت اخذ بیمه درمانی عمومی این کشور
 • پرداخت هزینه های اداری صدور کارت اقامت

بیشتر بخوانید: مزایای اقامت دائم ترکیه،از این موارد خبر داری؟

هزینه زندگی در ترکیه 2019

هزینه های لازم جهت اخذ اقامت به وسیله اجاره خانه

هزینه های مورد نیاز برای دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق اجاره خانه بدین گونه است:

 • اولین مورد پرداخت هزینه های اجاره خانه است. (هزینه های اجاره خانه بسته به شهر، محله و متراژ و امکانات ملک مسکونی دارد.)
 • پراخت هزینه تاییدیه مدارک متقاضی در سفارت تهران
 • پرداخت هزینه دفتر خانه رسمی
 • پرداخت هزینه گرفتن بیمه یک ساله
 • پرداخت هزینه تست پزشکی
 • پرداخت هزینه تست پزشکی
 • پرداخت هزینه تست پزشکی

هزینه زندگی در ترکیه 2019

هزینه زندگی در کشور ترکیه ۲۰۱۹

برای دریافتن و دانستن شرایط زندگی در کشور ترکیه، طبق جدیدترین قیمت کالا و مایحتاج در این کشور باید پیش رفت. از این رو در ادامه ی این بخش به اعلام این گونه هزینه ها پرداخته ایم تا بتوانید برآوردی از هزینه های زندگی در این کشور داشته باشید.

هزینه رستوران

 • یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت: ۲۰ لیر – وعده غذایی برای دو نفر در رستوران متوسط: ۷۰ لیر – همبرگرهای مک دونالد نیز به طور متوسط ۱۷ لیر هستند – قیمت نوشابه: ۳٫۲۱ لیر.

هزینه مواد غذایی

 • هزینه ی این موارد به صورت ۱ کیلوگرمی به صورت رو به رو است: برنج: ۳٫۰۳ لیر – پنیر محلی: ۱۰٫۹۴ لیر – سینه مرغ: ۶٫۸۲ لیر – گوشت گاو: ۲۴٫۱۲ لیر – موز: ۳٫۵۳ لیر – سیب: ۱٫۸۰ لیر – سیب زمینی: ۱٫۲۶ لیر – پرتغال: ۱٫۵۵ لیر – پیاز: ۱٫۰۸ لیر – کاهو: ۲٫۵۸ لیر – آب: ۱٫۶۵ لیر.

هزینه های امور زندگی

 • هزینه اجاره خانه: هزینه ی اجاره خانه به طور کامل بستگی به شهر، محل، متراژ، قدمت، امکانات و … ملک مورد نظر دارد. اما می توان به طور مثال گفت، آپارتمان۱ خوابه در مرکز شهر: ۱,۳۴۶٫۰۵ لیر – آپارتمان ۱ خوابه خارج از مرکز شهر: ۸۰۷٫۵۹ لیر – آپارتمان ۳ اتاق خواب در مرکز شهر: ۲,۳۵۳٫۵۲ لیر – آپارتمان ۳ اتاق خواب خارج از مرکز: ۱,۴۲۹٫۷۰ لیر. از طرفی اگر قصد خرید ملک را داشته باشید، هزینه ها به طور تقریبی به صورت رو به رو است: هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر: ۵,۹۳۶٫۱۲ لیر – هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز: ۳,۰۷۱٫۲۳ لیر. هزینه ی پوشاک نیز به طور تقریبی به این گونه خواهد بود: می توان در این کشور با توجه به تمرکز بر تولید و صادرات پوشاک، از پوشاک ارزان ولی با کیفیت بهره مند شد. اما برای مثال می توان گفت قیمت یک جفت کفش نایک حدودا ۲۷۲٫۱۶ لیر – ۱ جفت کفش مردانه چرم: ۲۳۳٫۴۸ لیر. هزینه ی قبوض و موارد این چنین نیز به صورت رو به رو است: هزینه ی شارژ و آبونمان (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) : ۳۰۸٫۵۹ لیر – تلفن و اینترنت (بسته به حجم و سرعت و …) : حدود ۸۰ لیر. هزینه های حمل و نقل: بلیط یک طرفه مترو: ۲٫۶۰ لیر – نرخ پایه تاکسی: ۴ لیر – تاکسی هر ۱ کیلومتر: ۴٫۱۸ لیر – ۱ لیتر بنزین: ۲۲٫۱۹ لیر.

بیشتر بخوانید: هزینه های زندگی در ترکیه ۲۰۱۸،از به روزترین مخارج خبر دارید؟

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی