معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه ،آیا واجد شرایط برای این کار هستم؟

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

مطمئنا تمامی علاقه مندان به ادامه تحصیل رویای تحصیل در بهترین دانشگاه ها را در ذهن خود می پرورانند. اگر این رویا با بورسیه تحصیلی همراه شود می تواند به ایده آل ترین روش ممکن تبدیل شود. به اخذ بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می اندیشید؟ از شرایط و روند آن اطلاع دارید؟ این سری از مطالب ما به طور کامل به بحث معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه پرداخته است. آن ها را با دقت دنبال و مطالعه کنید تا هیچ چیز برای دست یابی به رویایتان از قلم نیندازید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

به عنوان یک فرد خارجی چه شرایط و معیارهایی لازم است داشته باشید تا از طرف یک دانشگاه ترکیه ای به شما بورسیه اعطا شود؟ به طور کلی انتخاب دانشجویان بر اساس میزان مهارت ها و سایر تخصص های حرفه ای، میزان موفقیت دانشگاهی و فعالیت های فوق برنامه صورت می گیرد. بدین صورت که در ابتدای امر، تمامی مدارک ارسال شده توسط دانشجو بررسی شده و با شروط اصلی مقایسه می شود (برای مثال چک کردن محدودیت سنی، کسب حداقل نمره قبولی). در صورت پذیرفته شدن در مرحله اول، دعوت به مصاحبه صورت می گیرد. پس از مصاحبه، با بررسی نتایج افراد شایسته دریافت بورسیه تحصیلی توسط کمیته انتخابی انتخاب می گردند. البته توجه داشته باشید که تمامی مصاحبه ها حضوری صورت نگرفته و ممکن است از طریق ایمیل و یا تلفن صورت گیرد. معمولا مصاحبه ها پانزده دقیقه تا نهایت نیم ساعت به طول خواهند انجامید و پس از معرفی های اولیه از متقاضی در خصوص هدف از ادامه تحصیل، اهداف علمی و ارتقای شغلی پرسش هایی پرسیده خواهد شد.

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

آیا من واجد شرایط هستم؟

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه بسته به دانشگاه متفاوت است اما به طور کلی می توان معیارهای اصلی را بدین صورت عنوان کرد:

 • اولین شرط آشنایی با زبان ترکی استانبولی است. این بدین معناست که اگر دانشگاه انتخابی به زبانی غیر ترکی تدریس نمی کند شما موظف به یادگیری آن هستید. اگر توانستید نمره ی قبولی را در آزمون زبان این کشور کسب کنید، می توانید به تحصیل در رشته ی مورد نظر خود ادامه دهید. هم چنین لازم است بدانید هزینه ی کلاس های آموزش زبان استانبولی بسیار مناسب است و کیفیت بالایی نیز دارند که شما می توانید از یادگیری خود اطمینان حاصل نمایید.
 • معیار بعدی برخورداری از شرایط سنی است. شرایط سنی در نظر گرفته شده برای هر مقطع تحصیلی متفاوت و به صورت رو به روست : مقطع دیپلم حداکثر ۲۵ سال سن – مقطع لیسانس و فوق لیسانس حداکثر ۳۴ سال – مقطع دکتری حداکثر ۳۹ سال. در صورت عدم برخورداری از این شرط بورسیه به شما تعلق نخواهد گرفت.
 • از دیگر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی این کشور، معدل است. این بدان معناست که دانشگاه های این کشور مرزبندی عددی برای ارائه ی بورسیه به شما قرار داده اند. این شرط معدل به صورت رو به رو است: مقطع دیپلم با حداقل معدل ۱۲ – مقطع لیسانس با حداقل معدل ۱۴ – مقطع فوق لیسانس و لیسانس با حداقل معدل ۱۵٫ نکته ی قابل توجه این است که این شرط معدل برای افرادی در رشته های غیر پزشکی بوده است. بنابراین اگر قصد ادامه ی تحصیل در رشته ی پزشکی را دارید، باید دارای معدل بالای ۱۸ و شرایط تحصیلی عالی باشید. لازم به ذکر است اگر از شرط معدل برخوردار نیستید، در یک سری از رشته های خاص، می توانید با ارائه ی مدارک علمی پژوهشی نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایید.

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورس تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه نیازمند ارائه ی مدارک فارق التحصیلی، برگه ی قبولی و نیز در نهایت مدرک زبان خود هستید. البته باید بدانید ترجمه ی این مدارک نیز موردی است، که در دسته ی الزامات بعضی از دانشگاه ها است. نحوه ی ارائه ی این مدارک در هر دانشگاهی متفاوت است و جهت آگاهی از آن باید توسط دانشگاه مورد نظر جویا شوید. به طور کلی مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه را می توان این گونه عنوان کرد:

 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی
 • ارائه ریز نمرات
 • ارائه مدرک شناسایی معتبر (پاسپورت و یا کارت ملی)
 • یک عدد عکس ۴*۶ اسکن شده
 • ارائه توصیه نامه از حداقل دو تن از اساتید در صورت اقدام برای تحصیل در مقطع دکتری و یا فوق لیسانس
 • ارائه مدرک قبولی در امتحانات بین المللی مثل آیلتس و تافل
 • ارائه برگه قبولی در کنکور.
 • ارائه رزومه

از مدارک خواسته شده سه مورد آخر به عنوان الزامات محسوب نمی شود و در صورت وجود به عنوان یک امتیاز خود در نظر گرفته می شود.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی چه مزایایی دارد؟

همان طور که می دانید تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های معتبر و ممتاز به عنوان بزرگ ترین مزیت دریافت بورسیه محسوب می شود اما این همه ی مزایای آن نیست! با دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه از مزایای دیگری همچون : بیمه، خوابگاه و دریافت کمک هزینه بهره مند خواهید شد.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه ،راهنمای ادامه تحصیل در این کشور!

معیارهای بورسیه تحصیلی ترکیه

ناگفته های بورس تحصیلی

طبق قوانین جدید این کشور داشتن بیمه دانشجویی برای بورسیه تحصیلی از الزامات به حساب می آید. بورسیه تحصیلی کشور ترکیه از انواع مختلفی برخوردار است.به طور کلی تنها ۱۲ شهر از شهرهای این کشور نسبت به پذیرش دانشجویان بورسیه شده اقدام می نمایند. مسلما هرچه شهر انتخابی تان کوچک تر باشد، شانس قبولی شما بالا خواهد رفت. سه شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول و ازمیر، رقابت بسیار بالاتری را بر دانشجویان متحمل می شوند. بنابراین برای گرفتن بورسیه این دانشگاه ها باید معدل بسیار بالایی داشته باشید. هم چنین نمره ی درس های ریاضی، شیمی و زیست در میزان گرفتن بورسیه نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. این شهر ها تنها ۶ دانشگاه را برای افراد خواهان بورسیه در نظر گرفته اند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی