معاملات فروش املاک در ترکیه ،نکات طلایی را اینجا بخوانید!

معاملات فروش املاک در ترکیه

بازار خرید و فروش ملک، سرمایه گذاری و مهاجرت به کشور ترکیه این روزها بسیار داغ است! این میزان محبوبیت دلایل بسیاری هم چون رشد مناسب اقتصادی، امکانات و شرایط مناسب زندگی و برای ما ایرانیان، نزدیکی و ارزش بالاتر پول این کشور دارد که سبب شده است سالانه تعداد بی شماری از افراد از سراسر دنیا با اهداف مختلف به سوی آن سرازیر گردند. شما هم قصد خرید ملک و یا سرمایه در این کشور را دارید؟ بهتر است قبل از هر اقدامی در این خصوص، از نکات مهم و اطلاعات ضروری آگاهی یابید تا کم ریسک ترین تصمیم را برای خود بگیرید. با ما همراه شوید تا طلایی ترین نکات در معاملات فروش املاک در ترکیه را با شما در میان بگذاریم! “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

معاملات فروش املاک در ترکیه

معاملات فروش املاک در ترکیه

اگر به عنوان یک فرد خارجی تصمیم به خرید ملکی در کشور ترکیه را گرفته اید باید بدانید بر اساس قوانین و ضوابط این کشور امکان خرید اموال و مستغلات غیر منقول مثل ملک، زمین، محل کار و مزرعه برای شما محیا است. در خصوص خرید مزرعه اما توجه داشته باشید که تا ۲ سال مهلت دارید که تصمیمات و اقداماتی که می خواهید در آن زمین انجام دهید را به سمع و نظر وزارت محیط زیست و شهرسازی برسانید. در مورد قرارداد فروش نیز جهت قانونی شدن امور، انتقال مالکیت سند غیر منقول الزاما باید در اداره ثبت اسناد و مالکیت صورت گیرد.

معاملات فروش املاک در ترکیه

روند خرید ملک در ترکیه

در اولین گام از انتقال سند باید درخواست خود را در دفاتر مرکزی ثبت اسناد ثبت نمایید. بدین منظور باید نوبت بگیرید که تعیین وقت در این زمینه دو راه پیش رویتان خواهد گذاشت:

 1. تماس با شماره ۱۸۱
 2. مراجعه به سایت https://randevu.tkgm.gov.tr/

پس از تعیین نوبت، در روز تعیین شده با به همراه داشتن مدارک زیر، جهت ثبت درخواست خود به دفاتر ذکر شده مراجعه کنید. این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

 • ارائه یک عکس پرسنلی فروشنده
 • ارائه دو قطعه عکس پرسنلی از خریدار
 • ارائه اصل گذرنامه شهروند خارجی
 • ارائه کپی گذرنامه شهروند خارجی
 • ارائه گواهی سند ملک مورد نظر
 • ارائه اصل برگه وکالتنامه و یا گواهی تأیید شده و ترجمه شده به زبان ترکی (تنها زمانی این بند نیاز است که انتقال سند غیر منقول در خارج از ترکیه و با وکالتنامه ای در حال انجام است).
 • ارائه بیمه نامه مسکن و یا محل کار در برابر زلزله
 • ارائه گواهی ارزش واقعی زمین و ملک (که از اداره شهرداری باید اخذ گردد).

معاملات فروش املاک در ترکیه

خارجی ها چه محدودیت هایی در خرید ملک دارند؟

به عنوان یک خریدار غیر ترک باید بدانید که قوانین این کشور برای افراد خارجی محدودیت ها و شرایطی در نظر گرفته شده که شامل موارد زیر است:

 • خرید ملک در مناطق ممنوعه نظامی و مناطق امنیتی برای خارجیان ممنوع است و در صورت تمایل به اجاره، باید موفق به کسب اجازه نامه مخصوص شوند.
 • هر فرد خارجی در این کشور، نهایت تا ۳۰ هکتار زمین غیرمنقول را می تواند خریداری نماید.
 • هم چنین افراد حقیقی با توجه به مالکیت خصوصی، می توانند به صورت غیر منقول و حق محدود، تا ۱۰% از سطح کل زمین برخوردار گردند.
 • در صورت مشخص شدن تفاوت بین استفاده از ملک با اهداف خریداری آن، امکان برخورد قانونی از سوی مقامات رسمی مربوطه وجود دارد.
 • هم چنین اگر تا ۲ سال هدف و برنامه ساخت و ساز خود را به به وزارت محیط زیست و شهرداری اعلام نکنید نیز احتمال تخلیه و برخورد قانونی از سوی مقامات رسمی مربوطه وجود دارد.
 • شرکت های حقوقی که بر مبنای قوانین و ضوابط کشور خودشان تأسیس گردیده اند، شامل محدودیت های بالا نمی شوند.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

معاملات فروش املاک در ترکیه

هزینه های انتقال سند غیرمنقول

یکی نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، هزینه هایی است که در این راه باید تقبل کنید. اولین هزینه مربوط به پرداخت هزینه سند ملک است که جهت پرداخت آن معمولا هر دو طرف معامله باید ۲٪ از قیمت کل را پرداخت نمایند. هزینه پرداخت مالیات به اداره ثبت املاک نیز مورد بعدی است که تا سال ۲۰۱۸، مبلغ ۴۸۰ لیر برای آن در نظر گرفته شده بود. در نهایت ملزم به پرداخت حداکثر مبلغ هزینه پرداختی برای سرمایه گردشی هستید که این مورد در سال ۲۰۱۸، ۲۶۰ لیر ترکیه بوده است.

معاملات فروش املاک در ترکیه

خرید ملک به صورت اقساطی

در ادامه بحث معاملات فروش املاک در ترکیه بدانید که یکی از ویژگی های مثبتی که در این بین وجود دارد و سرمایه گذاری را راحت تر کرده است، امکان خرید ملک به صورت اقساطی در این کشور است. جهت خرید ملک به صورت اقساطی، پس از انتخاب ملک دلخواه، قراردادی کتبی آماده خواهد شد. با توجه به قردادی که بسته شده است، مبلغی به عنوان بیعانه توسط مشتری به صاحب ملک باید پرداخت شود. جهت انجام تمام پروسه‌های مربوطه از قبیل دریافت مجوز‌های لازم برای صدور سند به نام مشتری، دریافت شماره مالیاتی، دریافت فیش آب و برق وتلفن، باید وکالتی به نام شرکت مذکور داده شود. لازم به ذکر است این وکالت باید محضری و معتبر باشد. در نهایت جهت صدور سند ملک به نام مشتری، باید پس از دریافت شماره مالیاتی و تمام مجوزهای مربوطه درخواست خود را ارائه نمایید. خرید قسطی ملک در این کشور به دو صورت، از طریق شرکت سازنده و از طریق دریافت وام بانکی امکان پذیر خواهد بود. جهت آشنایی بیشتر با این روش ها، به مطالب پیشین ما در این زمینه مراجعه نمایید.

معاملات فروش املاک در ترکیه

نکاتی که نباید فراموش کنید!

قبل از خرید ملک بهتر است به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا از گرو نبودن ملک از طرف دولت برای بدهی و یا رهن و وام پرداخت نشده، اطمینان حاصل گردانید. هم چنین  اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید به اجازه اقامت نیازی ندارید اما در مورد اجاره ملک چنین نیست. در خرید و فروش ملک لازم است نهایت دقت را به خرج نموده و از مشاوران در این زمینه کمک بگیرید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی