مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه ،اشتغال مهندسین در این کشور!

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

اوضاع نابه سامان اقتصادی و هزینه های بالای زندگی، این روزها بسیاری از افراد را به فکر مهاجرت و یافتن شغلی بهتر انداخته است. در بین گزینه های موجود اما کشور ترکیه به دلیل محاسن بسیارش انتخاب معقولانه ای به نظر می رسد. از این محاسن می توان نزدیکی به ایران، آینده روشن اقتصادی، ارزش بالاتر لیر اشاره کرد. اگر شما هم قصد کار کردن در این کشور را دارید، اولین گام پیش روریال دریافت اجازه کار این کشور است. بنابراین با این مطلب از تیم تحریره ما همراه شوید تا به طور اختصاصی به نحوه دریافت مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه بپردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

کلیه مهندسین و معمارانی که تحصیلات خود را در دانشگاه ها و یا مراکز و موسساتی که از سوی شورای عالی آموزش مورد تایید قرار گرفته است، گذرانده اند، می توانند به صورت پروژه ای و یا موقت در کشور ترکیه به فعالیت بپردازند. در حقیقت ماده ۲۱ قانون جدید ۶۷۳۵ نیروی کار بین المللی، اصول مربوط به مجوز کار مهندسان و معماران را تعیین نموده است. بدین ترتیب افرادی که واجد چنین شرایطی بوده و فرصت فعالیت در پروژه های مهم ترکیه را دارند، روند ساده ترین جهت دریافت اجازه کار طی خواهند نمود. نکته بسیار مهمی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که تمام خارجیان دارای مدرک مهندسی در صورت تمایل به اشتغال به عنوان مهندس، موظف هستند که معادل مدرک خود را از انجمن آموزش عالی یا به عبارتی YÖK دریافت نمایند. یعنی شرکت هایی که برای مهندسین مجوز کار دریافت خواهند کرد، لازم است نسبت به دریافت مدرک معادل از YÖK و ثبت نام در اتاق مهندسین مربوطه اقدام کنند.

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

نحوه دریافت مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

همان طور که پیش تر ذکر کردیم، به عنوان یک مهندس خارجی موظف به معادل سازی مدرک خود از YÖK می باشید. هم چنین اثبات و ارائه مدرکی مبنی بر این که در ۶ ماه پیشین در حال فعالیت در شغل مربوطه بوده و  عضو سازمان حرفه ای مربوطه گشته و نیز مجازاتی در این خصوص دریافت نکره است، گام بعدی در این روند است. لازم به ذکر است مدرک ذکر شده باید دارای مهر آپوستیل باشد تا قابل قبول گردد. فرد متقاضی موظف است این مدارک را به تایید نمایندگی های کشور ترکیه در کشور خود برساند و در مرحله بعدی به کشور ترکیه ارسال گردد. اگر مدارک ارسالی دارای نواقصی باشد، از سوی سازمان مربوطه اطلاعیه ای جهت اصلاح و رفع نواقصی به دست متقاضی خواهد رسید. در غیر این صورت، به طور معمول، از تاریخ ارسال مدارک به وزارت خانه، در مدت ۳۰ روزه نتایج اعلام خواهد شد. بر اساس قوانین دستمزد وحقوق مهندسین خارجی ای که در این کشور مشغول به فعالیت هستند، باید حداقل ۴ برابر حقوق پایه باشد. فراموش نکنید ضمن مراجعه، اصل مدرک مهندسی نیز باید به وزارت خانه ارائه گردد. صدور مجوز کار برای خارجیان در کشور ترکیه، توسط وزارت کار و امور اجتماعی صورت می گیرد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

روش های پیدا کردن کار در ترکیه

اگر هنوز نتوانسته اید شغل مورد نظرتان را در این کشور بیابید، این بخش می تواند کمک بسیاری زیاد به شما بکند. راه های بسیاری جهت یافتن شغل مورد نظرتان وجود دارد که از این بین می توان به سایت های معتبر کاریابی، اپلیکیشن های کاریابی، روزنامه، آگهی های پشت شیشه مغازه ها، فرستادن ایمیل درخواست اشتغال به کار به شرکت های مربوطه و شرکتهای کاریاب ایرانی در ترکیه. جهت آوردن مثالی از روزنامه های مربوطه می توانید از روزنامه posta استفاده کنید. اپلیکیشن های موجود در این زمینه نیز بسیار زیاد هستند؛ کافی است iş را در گوگل پلی سرچ کنید. از این بین دو اپلیکیشن iş olsun و Sahibinden بسیار پرطرفدار شده اند. از نمونه سایت های معتبر کاریابی در این کشور می توان به سایت های  www.cvyolla.com،www.sahebindan.com، www.kariyer.com،   www.eleman.net اشاره کرد. توجه داشته باشید شرکت های کاریابی ایرانی در ترکیه معمولا هزینه را قبل از شروع از شما دریافت خواهند کرد. این هزینه معمولا چیزی بین دویست تا هفتصد لیر است.

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

پردرآمدترین مشاغل کشور ترکیه

آگاهی از پردرآمدترین مشاغل در این کشور می تواند شما را تا حدودی در تصمیم گیری و اطمینان از انتخابتان یاری دهد، از این رو در ادامه به معرفی تعدادی از این مشاغل پردرآمد پرداخته ایم. این مشاغل به صورت رو به رو است: اولین شغل مربوط به جراح است که ماهیانه ۲۵ هزار دلار درآمد خواهد داشت. یک متخصص ارتودنسی در این کشور ماهیانه ۱۵۵۰۰ دلار درامد خواهد داشت. هم چنین مشاغلی هم چون پزشک عمومی، روانپزشک، مهندسی نفت، قاضی، برنامه ریز مالی، فیزیکدان، مهندس هوا و فضا، مهندس هسته ای، ریاضی دان، مدیر منابع انسانی، چشم پزشک، مدیر روابط عمومی، متخصص هواشناسی، برنامه نویس، دستیار پزشک، مدیر فروش آنلاین، مهندس برق و مهندس پزشکی در این کشور ماهیانه به ترتیب ۱۴۵۰۰ دلار، ۱۴۰۰۰دلار، ۱۰۰۰۰دلار، ۱۰۰۰۰دلار، ۹۰۰۰ دلار،۸۸۰۰ دلار، ۸۵۰۰ دلار، ۸۵۰۰ دلار، ۸۴۰۰دلار، ۸۲۵۰ دلار، ۸۰۰۰ دلار، ۷۷۵۰ دلار، ۷۵۰۰ دلار، ۷۵۰۰ دلار، ۷۵۰۰ دلار، ۷۳۵۰ دلار، ۷۱۵۰ دلار و ۷۱۰۰ دلار درآمد خواهند داشت. اگر شغل مورد نظرتان در این بخش نبود، می توانید با جستجو در سایت های ترکیه به پاسخ پرسش خود برسید.

مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه

کلام آخر

در انتهای مجوز کار برای مهندس خارجی در ترکیه باید ذکر کرد که با وجود رشد اقتصادی مناسب کشور ترکیه، یافتن شغل در این کشور به آن آسانی ها هم که فکر می کنید نیست زیرا نرخ بیکاری در این کشور هنوز هم بالای صفر است. اما به عنوان یک مهندس در صورت داشتن مدارک معتبر و معادل سازی آن از YÖK و داشتن سوابق خوب، می توانید از یافتن شغل دلخواه خود تا حدودی مطمئن باشد. دریافت اجازه کار در این کشور ضروری است و در صورت اشتغال به صورت غیرقانونی، زیان های بسیاری متوجه کارفرما و داوطلب خواهد شد. مطالب پیشین ما مبحث اشتغال در ترکیه را به خوبی بررسی کرده است؛ جهت رفع سایر پرسش های خود حتما به آن ها سری بزنید!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی