مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه ،آگاهانه اقدام کنید!

مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه

اشتغال به کار شدن در هر کشور بیگانه ای دردسرها و طی کردن روند خاص خود را دارد، از این رو کشور ترکیه نیز از این قائده مستثنی نیست. یکی از مهم ترین این مراحل که باید طی کنید، کسب مجوز کار است! در واقع به جز در چند مورد استثنی، فعالیت در این کشور بدون برخورداری از مجوز لازم، غیرقانونی محسوب می گردد. مطمئنا با خواندن مطالب پیشین ما از انواع این مجوز اطلاع دارید، اما پرسشی که مطرح می شود این است که مجوز کار برای آن دسته از افرادی که در مناطق آزاد این کشور فعالیت می کنند، چگونه است؟ در ادامه به مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه می پردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه

مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه

در این مقاله می خواهیم بر اساس قوانین موجود (ماده ۱۰ قانون شماره ۳۲۱۸ مناطق آزاد و ماده ۱۸ مقررات اجرایی مناطق آزاد)، نحوه درخواست، ارزیابی، تمدید و لغو مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه را بررسی نماییم:

  • نحوه درخواست مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه: جهت دریافت این مجوز، در اولین گام باید فرم درخواست پرسنل خارجی را پر نمایید. (جهت مشاهده نمونه این فرم می توانید به آدرس رو به رو مراجعه نمایید: https://drive.google.com/file/d/0B6qwiWXOw34VWm5rZ0thU2ExOVE/view) سپس نسبت به تحویل این فرم و ضمائم آن به همراه یک تقاضانامه به معاونت وزارتخانه، اقدام کنید. توجه داشته باشید که اگر متقاضی صاحب و یا شریک شرکت باشد، کپی و ترجمه دیپلم نیز باید ضمیمه مدارک ارسالی شود.
  • ارزیابی درخواست مجوز کار: از آن جایی که نرخ بیکاری در ترکیه تقریبا بالاست، اشتغال به صورت قانونی در این کشور کمی دشوار است و به جز مواردی که فرد صاحب و یا شریک شرکت باشد، پرسنل خارجی با مهارت ها و تخصص های بالا که وجودشان ضروری است، شانس بالایی جهت اشتغال خواهند داشت. یکی از موارد مهم این است که متقاضی تخصص خود را با مدرکی اثبات کند و یا پیشینه و سابقه کاری خود در دفاتر قبلی را ارائه دهد. تعداد پرسنل خارجی که امکان اخذ جواز دارند معمولا بسته به تعداد کارگران ترک است و ترکیه مانند دیگر کشورها، تاکید بر استفاده از نیروی داخلی دارد. در صورتی که کارفرما نیازمند به کارگیری تعداد بیشتری نیروی خارجی بود باید دلیل این امر را برای معاونت وزارتخانه توجیه نماید.
  • تمدید مجوز کار مناطق آزاد: پس از اتمام مهلت مجوز کار خود چنان چه قصد تمدید آن را دارید باید مدارکی که در زیر آورده ایم را به مدیریت منطقه ارائه دهید:

تقاضانامه، فرم درخواست پرسنل خارجی تکمیل شده، اصل مجوز کار فعلی، ۷ قطعه عکس و کپی و ترجمه رسمی گذرنامه معتبر.

  • لغو مجوز کار مناطق آزاد: آن دسته از افرادی که موفق به دریافت مجوز کار شده اند اما پس از ۱ ماه شروع به کار نکرده اند و یا ثبت نام بیمه شان انجام نشده است، مجوز کارشان لغو خواهد شد و بدین ترتیب لغو مجوز اقامت این افراد نیز صورت می گیرد. با توجه به ماده ۱۴ مقررات اجرایی مناطق آزاد، اگر فردی که با مجوز کاری مناطق آزاد در داخل ترکیه مشغول به کار شود، جواز کار کاربری که وی را استخدام کرده لغو خواهد شد. توجه داشته باشید که مسئولیت مجوز کار به عهده کاربر است و وظیفه نگهداری آن نیز بر دوش اوست. اگر به هر دلیل مجوز گم شد، باید سریعا به معاونت اطلاع داده شود. هم چنین پرسنلی که کار ترک کرده اند و یا مجوزشان لغو شده است باید برگه مجوز توسط کاربر به اداره معاونت پس داده شود.

مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه

مجوز کار در ترکیه چند نوع است؟

مجوز کار در این کشور انواع مختلفی دارد که در ادامه به طور کاملا خلاصه آن ها را معرفی خواهیم کرد. در صورتی که به توضیحات بیشتری نیاز دارید، به مطالب پیشین ما مراجعه نمایید. انواع مجوز کار در کشور ترکیه به صورت زیر است:

  • مجوز کار مستقل: مجوز کار مستقل مربوط به آن دسته از شهروندان خارجی است که تمایل به ایجاد کسب و کاری مستقل در کشور ترکیه را دارند.
  • مجوز کار نامحدود : آن دسته از افرادی که برخوردار از مجوز اقامت طولانی مدت هستند و یا و افرادی که دارای حداقل ۸ سال سابقه کاری قانونی در کشور ترکیه می باشند و نیز آنهایی که بدون وقفه به مدت حداقل ۸ سال در ترکیه با مجوز اقامت ساکن بوده اند، می توانند مشمول دریافت مجوز کار نامحدود باشند.
  • مجوز کار مدت دار: این دسته از مجوزهای کار معمولا یک ساله صادر می شوند و در صورت نیاز و برخورداری از شرایط لازمه، امکان تمدید داشته و در تمدید بعدی معمولا تا ۲ سال معتبر خواهند بود. و هم چنین تمدید بعدی ۳ ساله خواهد بود که مجوز کارهای معتبر به عنوان مجوز اقامت نیز می توانند محسوب شوند.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مجوز کار برای مناطق آزاد ترکیه

نحوه اشتغال به کار در ترکیه

حال یکی از مهم ترین و اساسی ترین پرسش هایی که با آن رو به رو خواهید شد این است که جهت اشتغال به کار در این کشور باید چه کرد و یا به عبارتی نحوه اشتغال به کار در ترکیه چگونه است؟ برای اشتغال به کار در این کشور دو راه پیش روی شما قرار گرفته است. در روش اول شما باید کارفرمایی را در این کشور بیابید که خواهان جذب شما به عنوان یک نیروی کار باشد. فرد مورد نظر باید شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تایید کند. در روش دوم شما به طور مستقیم نسبت به دریافت کار از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه  اقدام می نمایید. این پروسه به طور معمول چیزی حدود ۳۰ روز به طول خواهد انجامید. اگر موفق به کسب اجازه ی کار در کشور ترکیه شوید، بر طبق قوانین کشور این کشور، با مشخص شدن کارفرمایتان در جایی معین مشغول به کار خواهید شد. پس از گذشت یک سال اگر هم چنان دو طرف به ادامه ی همکاری علاقه مند باشند، می توان نسبت به تمدید اجازه ی کار اقدام نمود. اجازه ی کار تمدید شده تا سه سال زمان خواهد داشت. نکته ی حائز اهمیت در این خصوص  هوشیاری در مورد تاریخ اتمام اجازه ی کار است. بدی منظور ۱۵ روز قبل از باطل شدن اجازیه ی کار خود نسبت به تمدید آن باید اقدام کنید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی