مجوز کار برای مشاغل غیر معمول ،اخذ اجازه کار در این کشور!

مجوز کار برای مشاغل غیر معمول

چشم انداز روشن اقتصادی کشور ترکیه سبب شده است، سالانه تعداد بسیاری از افراد از کشورهای همسایه و یا حتی دورتر، به قصد ساخت زندگی بهتر و کسب درآمدی ایده آل قصد سفر به این کشور را داشته باشند. در کنار تمامی نکاتی که در مطالب پیشین به شما آموزش داده ایم، لازم است در مورد مجوز کار برای مشاغل غیر معمول در این کشور نیز صحبت نماییم. پیرو این حرف برخی از مشاغل غیرمعمول در ترکیه نظیرکارگری در کارگاه های البسه، کارگری در مراکز پخش مواد غذایی وجود دارندکه برای اتباع خارجی نیز میسر هستند. برای آگاهی یافتن از مجوز کار این نوع مشاغل در ادامه مطلب با ما همراه شوید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

مجوز کار برای مشاغل غیر معمول

افراد واجد شرایط دریافت مجوز کار برای مشاغل غیر معمول

پیش از شروع این بحث لازم است یادآور شویم که شرایط و نحوه دریافت مجوز کار برای مشاغل غیر معمول با مشاغل معمولی کاملا یکسان است. تنها تفاوت آن بر می گردد به عملکرد منعطف تر دولت ترکیه برای عده مشخصی از اتباع خارجی! به عبارتی صدور مجوز کار برای گروه های خاصی بدون توجه به مدت زمان انجام این فرایند صورت می پذیرد. حال باید پرسید افراد واجد شرایط برای دریافت مجوز کار برای مشاغل غیر معمول کشور ترکیه کدام اند؟ به طور خلاصه این افراد را می توان این گونه نام برد: آن دسته از خارجیانی که با شهروندان ترک ازدواج کرده اند و خارجیانی که شهروندی ترک خود را از دست داده اند. در ادامه به این دو گروه بیشتر خواهیم پرداخت.

  • دسته اول: به طور کلی امکان صدور مجوز کار برای مشاغل غیر معمول برای خارجیانی که با یک شهروند ترک ازدواج کرده اند، میسر است. اما کسب این نوع مجوز کار تنها منوط بر ازدواج شما نیست و ماموران مرتبط، جهت اطمینان از سوری نبودن ازدواج شما دست به کار خواند شد. در صورت مشخص شدن واقعی بودن ازدواج، بر اساس قوانین این کشور، این افراد می توانند حداقل برای ۳ سال از شروط مجوز کار معاف شوند. از این رو بدون در نظر گرفتن عواملی که در ادامه آورده ایم، صمیم نهایی برای صدور مجوز کار انجام می گیرد. این عوامل شامل سطح درآمد شغل درخواستی، وضعیت کار در محل کار، شرایط ویژه موجود برای شغل درخواستی، صلاحیت علمیِ فرد خارجی متقاضی، سهم کارفرما در اقتصاد ملی است. توجه داشته باشید که در صورت فوت یکی از زوجین در ۳ سال اول ازدواج، این مجوز کار نامعتبر خواهد شد. اتباع خارجی ساکن در ترکیه و فرزندان به دنیا آمده از هسمر ترک، با وجود تصمیم نامعتبر بودن ازدواج بعد از ۳ سال، می توانند از امتیاز دریافت مجوز کار برای مشاغل غیرمعمول بهره مند گردند. در حال حاضر در ترکیه افراد خارجی که ساکن هستند، می توانند مجوزهایی نظیر مجوز اقامت دائم یا حق سکونت را دریافت کنند. اما سوال اینجاست که کدام دسته از افراد خارجی و فرزندانشان به عنوان مقیم در این کشور محسوب می شوند؟ شهروندان کشورهای خارجی که کشور ترکیه را انتخاب کرده اند تا در آن جا زندگی کنند و در آن به فعالیت های اقتصادی و اجتماعی بپردازند، شهروندان کشورهای خارجی که کشور ترکیه را برای زندگی انتخاب کرده اند تا در آن به برقراری روابط نزدیک با خانواده و مسائل مرتبط به زندگی شخصی خود روی آورند، شهروندان کشورهای خارجی که می خواهند از ترکیه اقامت بگیرند و در نهایت خارجیانی که در مناطق گردشگری این کشور ملک خریده اند شامل این افراد می شوند. می توان اظهار کرد که کلیه افرادی که به صورت قانونی و مداوم به مدت حداقل ۳ سال در این کشور اقامت داشته اند، از نگاه قانونی مقیم ترکیه محسوب می شوند.

مجوز کار برای مشاغل غیر معمول

  • دسته دوم: بر اساس قوانین ترکیه در مورد مجوز کار خارجیان، جهت دریافت مجوز کار مشاغل غیر معمول برای اتباع خارجی، شروطی تعیین گردیده است. در این بین اما دو گروه از افراد هستند که از دریافت این مجوز منع شده اند. این دو گروه شامل افرادی که پس از ۳ سال به سن قانونی رسیده و قصد انصراف از شهروندی ترک خود را دارند و افرادی که بدون تابعیت شده و حق انتخاب دیگری نداشته باشد، می شود. برخی از فاکتورها جهت قرارگیری در گروه اول شامل موارد رو به رو می شود: افرادی که بعدا تابعیت ترکیه را گرفته اند، افرادی که از طریق وابستگی به پدر یا مادر و با تولد تابعیت این کشور را گرفته اند، کسانی که از از پدر یا مادری که خود تابعیت ترک گرفته اند متولد شده اند و افرادی که با فرزند خواندگی از این تابعیت برخوردار شده اند. در خصوص گروه دوم توجه داشته باشید که امکان انصراف از دریافت مجوز کار مشاغل غیرمعمول و برای همسران خارجی، از حق شهروندی ترک، تابعیت خود را از طریق ازدواج گرفته اند، به دلایل انحلال ازدواج، وجود خواهد داشت.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مجوز کار برای مشاغل غیر معمول

وضعیت کاری ایرانیان در ترکیه

در ادامه این بحث خوب است تا با هم نگاهی کلی به وضعیت کاری ایرانیان در ترکیه بندازیم. به طور کلی می توانیم ایرانیانی که در این کشور قصد اشتغال را دارند را به ۷ گروه تقسیم نماییم که شامل فارغ التحصیلان دانشگاه ها در رشته های خوب و در مقاطع بالا، افراد سرمایه گذار و موسس شرکت در ترکیه، افرادی که از طریق شرکت های کاریابی اقدام می کنند، افراد فنی و یا هنرمند، بازنشستگان، کارگر ساده و در نهایت آن دسته از افرادی که متخصص و حرفه ای هستند اما زبان ترکی استانبولی نمی دانند. علت جدا کردن دسته آخر به این دلیل است که دانستن زبان ترکی در این کشور بسیار مهم است زیرا با وجود سرمایه گذاری های فراوان دولت ترکیه در زمینه گردشگری و توریسم اما مردم هم چنان از سطح زبان انگلیسی بسیار پایینی برخوردارند. بنابراین برای یک بررسی بسیار کلی، فرض بر این گرفته ایم که باقی افراد از زبان استانبولی حتی در حد نه چندان عالی آگاه هستند. در بین ۶ گروه آخر می توان موسسان شرکت و سرمایه گذاران به عنوان موفق ترین گروه از حیث درآمد و کار در ترکیه دانست. بعد از آن ها فارغ التحصیلان رشته های خوب و متخصصان هنری و فنی ها نیز جایگاه بسیار خوبی را توانسته اند در این کشور برای خود ثبت نمایند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی