مالیات در کشور ترکیه ،نکات تکمیلی مالیات در این کشور!

مالیات در کشور ترکیه

مالیات در کشور ترکیه مانند هر کشوری پرداخت می شود و مبلغ مالیات در ترکیه نسبت به ایران بیشتر است به طوری که اقتصاد کشور به آن وابسته است. همانطور که گفته ایم مالیات ترکیه بخض عمده اقتصاد این کشور را در بر می گیرد و انواع مالیات عبارت است از: مالیت بر دارایی، مالیت بر درآمد و مالیات بر هزینه مانند ارزش افزوده. در ادامه بیشتر به مالیات در کشور ترکیه می پردازیم. با ما همراه باشید.  “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

مالیات در کشور ترکیه

انواع مالیات در کشور ترکیه

در اولین گام باید انواع مالیات در کشور ترکیه را معرفی نمود، سپس به بررسی هرکدام پرداخت. انواع مالیات در این در سه گروه زیر جای می گیرند:

  • مالیات بر دارایی
  • مالیات بر درآمد
  • مالیات بر هزینه

لازم به ذکر است تشخیص این که یک شرکت چه میزان از مالیات ها را باید پرداخت کند باید گفت شرکت‌هایی که به طور قانونی محل فعالیت‌ اداری‌شان در ترکیه ثبت شده است موظف به پرداخت تمامی انواع مالیات‌ها هستند. اما شرکت هایی که تنها شعبه ای از شرکت های خارج از ترکیه هستند، پرداخت بخشی از مالیات ها کفایت می کند.

بیشتر بخوانید: مالیات در ترکیه ،پرداخت مالیات در این کشور چگونه است؟!

مالیات در کشور ترکیه

مالیات بر درآمد

این نوع از مالیات را فقط افرادی که در این کشور شاغل هستند و از حرفه خود درآمد زایی می کنند موظف به پرداخت هستند، اتباع خارجی که در این کشور کار میکنند و کسب و کاری راه انداخته اند باید مالیات خود را بپردازند ولی از پرداخت سایر مالیات ها معاف اند. مالیات در شرکت ها کمی تفاوت دارند و فقط شرکت هایی که به طور قانونی و توسط افراد ترک تاسیس شده اند باید تمامی مالیت را بپردازند ولی شرکت های خارجی که در این کشور تاسیس شده یا شعبه شرکتی خارجی در این کشور است می توانند تنها بخشی از مالیات را پرداخت کنند.

مالیات در کشور ترکیه

مالیات بر هزینه

مهترین قسمت مالیات بر هزینه ارزش افزوده است، نزخ این مالیات معمولا ۱۸ درصد و یا کمتر محاسبه می شود. شرکت های بیمه و بانکی به جای پرداخت ارزش افزوده مالیات های دیگری می پردازند که ۵ درصد از وام ها و هزینه بیمه را شامل می شود. این سازمان ها در هنگام خرید های شرکتی مالیات ارزش بر افزوده را نیز می پردازیند. برای قرارداد های و توافق نامه های مالیاتی با نام حق تمبر می پردازند و مبلغ آن یک درصد هزینه کل اسناد و مدارک است. در این نوع قرار داد های طرفین قرار داد باید بطور جداگانه حق تمبر را بپردازند.

مالیات در کشور ترکیه

مالیات بر دارایی

آخرین نوع مالیات در کشور ترکیه مالیات بر دارایی است، همانطور که از نامش پیداست بر دارایی افراد مانند ملک و املاک تعلق می گیرد. هزینه این مالیات از یک دهم درصد تا شش دهم تغییر می کند. لازم به ذکر است برخی از ملک ها مانند ملک های نزدیک مترو مالیاتی دوبرابر دارند.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مالیات در کشور ترکیه

هزینه های انتقال سند غیرمنقول

یکی نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، هزینه هایی است که در این راه باید تقبل کنید. اولین هزینه مربوط به پرداخت هزینه سند ملک است که جهت پرداخت آن معمولا هر دو طرف معامله باید ۲٪ از قیمت کل را پرداخت نمایند. هزینه پرداخت مالیات به اداره ثبت املاک نیز مورد بعدی است که تا سال ۲۰۱۸، مبلغ ۴۸۰ لیر برای آن در نظر گرفته شده بود. در نهایت ملزم به پرداخت حداکثر مبلغ هزینه پرداختی برای سرمایه گردشی هستید که این مورد در سال ۲۰۱۸، ۲۶۰ لیر ترکیه بوده است.

بیشتر بخوانید: معاملات فروش املاک در ترکیه ،نکات طلایی را اینجا بخوانید!

مالیات در کشور ترکیه

افراد واجد شرایط برای خرید خودرو بدون مالیات

در ابتدای این مبحث لازم است بدانید که شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای تمامی افراد امکان پذیر نیست. تنها افراد خارجی با شرایط زیر امکان خرید خودرو بدون مالیات را در کشور ترکیه دارا می باشند:

  • افرادی که در دوران بازنشستگی خود به سر می برند و مقیم این کشور هستند.
  • افرادی که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را دارند.
  • دانشجویان خارجی
  • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در این کشور
  • بازیکنان خارجی مشغول به بازی در باشگاه های این کشور

بنابراین افرادی که در بالا ذکر شد و واجد شرایط هستند، امکان خرید خودروی بدون مالیات و به عبارتی ارزان تر را در کشور ترکیه دارند. لازم به ذکر است این خودرو تنها توسط فرد و یا نزدیکان درجه یک او قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه ،قانونی برای مهاجران!

مالیات در کشور ترکیه

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در ترکیه

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در این کشور بدین صورت است: انتخاب خودروی مورد نظر خود از طریق وب سایت ها، مراجعه به شرکت های معاف از مالیات برای دریافت مشاوره و اطلاعات. در حقیقت این مراحل پیچیدگی های بسیاری دارد و به راحتی امکان پذیر نیست. از این رو حتما به مشاوره این شرکت ها نیازمند خواهید بود. این شرکت ها کارهای اداری و دریافت مجوزهای شما را برایتان انجام خواهند داد که این روند چیزی حدود ۱ تا ۳ هفته طول خواهد کشید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی