مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه ،زندگی خارجی ها در این کشور!

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

اگر در کشور ترکیه ملکی خریداری کرده اید یا با خرید ماشین و خانه در این کشور سرمایه گذاری کرده اید بهتر است قانون مالیات در ترکیه را نیز بدنید. مالیات بر دارایی را مالک مسکن ، در صورت وجود صاحب حق عمری و رقبی و در صورتی که هیچ کدام وجود نداشته باشند افرادی که ملک را به مانند صاحب آن تصرف کرده اند ، پرداخت می کنند . با این حال آیا خارجیان مالیات املاک پرداخت می کنند؟ در اینجا به نحوه پرداخت مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.  “همچنین می توانید قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه را اینجا ببینید.

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

قوانین سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ترکیه

در این بخش می‌خواهیم نگاه اجمالی به قوانین سرمایه‌گذاری برای خارجی‌ها در کشور ترکیه بیندازیم. اولین قانون به توافقنامه ممانعت از پرداخت مالیات دوگانه مشهور است که بین ایران و ترکیه منعقد شده است سبب می‌شود فرد تنها یک بار، در یکی از این کشورها مالیات پرداخت کند. قوانین این کشور به سرمایه‌گذاران خارجی امکان تاسیس شرکت مختلط سهامی، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت شراکتی را می‌دهد. از دیگر قوانین مهم در این زمینه، میزان مالیات تعیین شده است. مالیات برای شرکت های سهامی عام و شرکت‌های محدود بیست درصد است و هم‌چنین افراد در طول سال از بهره های کسب کرده نیز باید مالیات درآمد پرداخت کنند. اما یکی از قوانینی که به عنوان یک امتیاز بزرگ در سرمایه‌گذاری در این کشور تلقی می‌شود، امکان دریافت تابعیت ترک است. قوانین یاد شده خلاصه‌ای از قوانین سرمایه‌ گذاری در کشور ترکیه است. در صورت نیاز به آگاهی بیش‌تر در این زمینه،‌ می‌توانید به مطالب پیشین از وب سایت ما مراجعه نمایید.

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

خرید اتومبیل بدون مالیات در ترکیه

بهتر است قبل از هر چیز بدانید خرید اتومبیل بدون مالیات در ترکیه شرایط ویژه ای دارد مثلا تنها باید از یک خارجی به یک خارجی دیگر فروخته شوند ، می تواند توسط یک خارجی در ترکیه خریداری شده و یا از خارج از کشور به ترکیه آورده شده باشد . فرایند خرید این نوع اتومبیل به طور کلی به شرح زیر است : شما ماشین مد نظر خود را از هر منبعی پیدا می کنید، سپس با شرکت های معاف از مالیات برای دریافت مشاوره و اطلاعات در مورد روند این کار که تا حدی پیچیده است و جزییات و مراحل زیادی دارد تماس میگیرید زیرا انجام این امور به تنهایی و توسط خودتان غیر ممکن است چرا که برای انجام این امور به مجوز احتیاج دارید بنابراین برای خرید و فروش و انتقال و رجیستر کردن و … نیازمند دریافت کمک از یکی از شرکت های معاف از مالیات خواهید بود . کل کارهای اداری و رجیستر کردن اتومبیل در ترکیه توسط این آژانس ها، حدود ۱ تا ۳ هفته به طول می انجامد.

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

افراد واجد شرایط برای خرید خودرو بدون مالیات

در ابتدای این مبحث لازم است بدانید که شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای تمامی افراد امکان پذیر نیست. تنها افراد خارجی با شرایط زیر امکان خرید خودرو بدون مالیات را در کشور ترکیه دارا می باشند:

  • افرادی که در دوران بازنشستگی خود به سر می برند و مقیم این کشور هستند.
  • افرادی که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را دارند.
  • دانشجویان خارجی
  • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در این کشور
  • بازیکنان خارجی مشغول به بازی در باشگاه های این کشور

بنابراین افرادی که در بالا ذکر شد و واجد شرایط هستند، امکان خرید خودروی بدون مالیات و به عبارتی ارزان تر را در کشور ترکیه دارند. لازم به ذکر است این خودرو تنها توسط فرد و یا نزدیکان درجه یک او قابل استفاده است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

شهروندانی که دارای املاک و مستغلات هستند در زمان های مشخصی از سال ملزم به پرداخت برخی مالیات ها هستند . مالیات بر دارایی نیز جزو یکی از این مالیات ها است. پرداخت های مربوط به مالیات املاک که برای اموال غیر منقول واقع در مرز ترکیه صورت می گیرد ، براساس ارزش منصفانه اموال غیر منقول ، با نرخ مالیات تعیین شده املاک و مستغلات محاسبه می شود . زمان پرداخت مالیات املاک هر سال بر حسب تقویم مالیاتی جدید اطلاع رسانی می شود. مطابق آن پرداخت قسط اول برای سال ۲۰۱۵ در ماه های مارس ، آوریل ، مه و زمان قسط دوم : ماه نوامبر است . پرداخت مالیات بر دارایی به شهرداری ای که ملک در محدوده آن قرار دارد صورت می پذیرد . چنانچه ملک مذکور در خارج شهر قرار گرفته باشد و شهرداری مربوطه از سیستم الکترونیکی بهره مند نباشد ، در این صورت پرداخت مالیاتی از طریق حواله پستی در تمام شهرداری ها و یا به حساب بانکی شهرداری ها به شرط قید شماره مالیاتی املاک می تواند صورت گیرد . پرداخت و یا عدم پرداخت مالیات بر دارایی توسط اتباع خارجی یکی از موضوعاتی است که مورد کنجکاوی است . اتباع خارجی در ترکیه می توانند صاحب ملک شوند و بالطبع باید مسئولیت های متعاقب را نیز به عهده بگیرند . برای اتباع خارجی معافیت از مالیات وجود ندارد . با این حال ، طبق اصول مندرج در قانون مالیات بر املاک و مستغلات ، ساختمان های متعلق به کشورهای خارجی که به عنوان سفارتخانه ها و کنسولگری ها و ساختمان هایی که برای اقامت سفیران و ساختمان های تابعه (تحت شرایط متقابل) و سازمان های بین المللی که مرکز آن ها مستقر در ترکیه است و نیز ساختمان های متعلق به سازمان های بین المللی در ترکیه ، معاف از مالیات املاک و مستغلات هستند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی