قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه ،حتما این قوانین را بدانید!

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه

شرایط مناسب زندگی، رفاه، رشد اقتصادی، پیشرفت تکنولوژی، هزینه های پایین زندگی همگی سبب شده است ترکیه به عنوان یک مقصد مناسب برای مهاجرت طرح گردد. اما پس از مهاجرت، چه قوانینی به پشتیبانی از فرد مهاجر در این کشور وضع شده و به عبارتی قانون حمایت از حقوق اتباع خارجی چه می باشد؟ با ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا تمامی نکات درباره قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه را با شما در میان بگذاریم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه

قانون حمایت از حقوق اتباع خارجی

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه شامل بخش های مختلفی است که بهتر است هر کدام را جداگانه بررسی نمود. این ضوابط و مقررات بدین صورت در ادامه مطلب دسته بندی شده اند:

 • مجوز اقامت: شهروندان ایرانی به همراه تعداد دیگری از شهروندان کشورهای دیگر می توانند بدون نیاز به ویزا وارد خاک ترکیه شوند. اما این همه ماجرا نیست! این ورود آسان به معنی اجازه اقامت و فعالیت قانونی در این کشور نیست. این بدان معناست که یک فرد ایرانی تنها ۹۰ روز می تواند در این کشور اقامت موقت داشته باشد و در صورت تجاوز از این مدت باید جهت در خواست مجوز اقامت این کشور اقدام نماید. اقامت ترکیه به دو صورت است : دائم و موقت. جهت کسب اقامت دائم در این کشور ابتدا باید مجوز اقامت موقت دریافت کرده و سپس بتوانید آن را تا مدت زمان تعیین شده تمدید نمایید. افرادی که موفق به دریافت اجازه اقامت ترکیه شده اند می توانند بدون هیچ مشکلی به این کشور ورود و خروج نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات پیشین ما در مورد انواع اقامت کشور ترکیه مراجعه کنید.
 • اخراج از ترکیه: یکی از قوانینی که باید در خصوص آن بدانید، دلایل اخراج یک فرد خارجی از کشور ترکیه است. به طور کلی اگر حضور فرد خارجی در خاک کشور ترکیه علیه امنیت عمومی، سیاسی و موجبات اداری باشد، فرد مورد نظر باید در مهلت داده شده از ترکیه برود در غیر این صورت اخراج خواهد شد. روند اخراج در این کشور زیر نظر وزارت کشور صورت می گیرد. برخی از دلایل اخراج از کشور ترکیه بدین صورت هستند: افراد قاچاقچی و روسپی و به طور کلی افرادی که از راه گرایش زنان به اعمال منافی عفت امرار معاش می‎کنند، افراد اوباش و متکدیان، افرادی که بیماری‌های مسری و یا جنون دارند و افرادی که درخواست پناهندگی شان رد شده است.
 • شهروندی کشور ترکیه: شهروندی کشور ترکیه با اقامت دائم آن فرق دارد. به عبارتی فردی که از اقامت دائم برخوردار است می تواند بدون محدودیت زمانی در ترکیه اقامت داشته و بدان ورود و خروج کند. اما فرد شهروند به جز برخورداری از این مزیت با حقوق و مزایای شهروندی نیز رو به رو خواهد شد. دریافت شهروندی این کشور شرایط و مراحل مخصوص به خود را داراست که در صورت نیاز به آگاهی می توانید به مطالب پیشین ما در این زمینه مراجعه نمایید.

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه

 • فروش اموال غیر منقول به خارجیان در ترکیه: کشور ترکیه جهت فروش اموال غیر منقول به خارجیان، قوانینی وضع نموده است که برخی از آن ها را به طور خلاصه می توان این گونه عنوان نمود: برخورداری از اقامت کشور ترکیه، امکان خرید تا حداکثر ۳۰ هکتار زمین، حداکثر ۱۰ درصد مساحت یک شهر، ممنوعیت خرید در مناطق امنیتی به خصوص مناطق ممنوع نظامی، انجام مراحل فروش در در دفتر ثبت اسناد مرکز شهر یا استان مربوطه. جهت آشنایی کامل با محدودیت ها و روند خرید ملک در کشور ترکیه می توانید به مطالب پیشین ما مراجعه کنید.
 • قوانین مربوط به وراثت: قانون ارث برای مهاجران در کشور ترکیه ، بر اساس اصل عمل متقابل است. این قانون همانند قوانین ارث در ایران است. بدان معنی که اموال مربوطه به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید. تایید یا عدم تایید وصیت نامه و به طور کلی اختیارات انحصاری در مورد اموال غیر منقول در اختیار دادگاه های ترکیه قرار خواهد گرفت. به طور خلاصه می‌توان عنوان کرد که گواهی وراثت اخذ شده از کشور خارجی و یا وصیت نامه ای تنظیم شده بر اساس قوانین کشور خارجی، برای انتقال اموال غیر منقول از طریق وراثت در ترکیه کافی نیست و باید حکم وراثت طبق قوانین و حقوق کشور ترکیه اخذ شود. در مورد میراث، باید اظهار کرد که تابع حقوق ملی فرد فوت شده است. اموال غیر منقول بر اساس قوانین کشور ترکیه صورت می‌گیرد. قوانین اکتساب و تقسیم میراث، تابع قوانین کشوری است که دارایی فرد فوت شده در آن قرار گرفته است.
 • شرایط و قوانین خرید خانه: خرید ملک در ترکیه با رعایت شرایطی می‌تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود. یکی از قوانین مهم که باید در مورد آن آگاهی داشته باشید این است که شما تنها ۲ سال زمان دارید تا شروع به ساخت پروژه کنید. هم‌چنین لازم است تا پروژه مورد نظر در طی این دو سال به وزارتخانه مربوطه در کشور ترکیه معرفی شود. جهت افزایش سرمایه گذاری های خارجی در این کشور، دولت ترکیه قوانینی پیرو افزایش سود سرمایه گذاران وضع کرده است، تا بدین طریق بتواند میل به این اقدام را از سوی شهروندان باقی کشورها زیاد کند.
 • شرایط ازدواج اتباع خارجی: چه هر دو فرد از اتباع خارج باشند چه تنها یک طرف، جهت داشتن ازدواجی قانونی باید عقدشان توسط مسئولینِ مجاز صورت گیرد. یکی از قوانینی که در مورد ازدواج با یک شهروند ترک وجود دارد این است که امکان اخذ اقامت دائم فرد خارجی پس از گذشت ۳ تا ۵ سال، در صورت سوری نبودن، موجود است.
 • شرایط و قوانین سرمایه گذاری برای افراد خارجی: دولت ترکیه سعی کرده است با وضع قوانینی پیرو اعطا مزایا به سرمایه گذاران خارجی، تمایل آن ها را در سرمایه گذاری در این کشور بیفزاید. از جمله این قوانین می توان به این موارد اشاره کرد: امکان بهره مندی از امکانات مساوی با سرمایه داخلی برای سرمایه گذاری مستقیم، کسر مالیات، تخصیص محل سرمایه گذاری، حق بیمه و حمایت های مشابه دولتی.
 • شرایط افتتاح حساب بانکی: افتتاح حساب بانکی برای افراد خارجی قوانین مخصوص به خود را داراست. یکی از این قوانین ارائه آدرس محل سکونت فرد خارجی است که می تواند آدرس یکی از بستگان و یا آشنایان فرد خارجی نیز باشد. از طرفی، امضای مدیر شرکت خارجی برای افتتاح حساب شرکتی الزامی است. جهت آشنایی با دیگر شرایط و روند افتتاح حساب بانکی برای خارجیان در ترکیه به سایر مطالب ما در این زمینه نگاهی بندازید!

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه

 • مجوز کار: همان طور که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم، عدم نیاز به ویزا برای ورود به این کشور به معنی اجازه برای اقامت طولانی تر و نیز کار کردن قانونی نیست! بدین منظور نیاز است که جهت اخذ اقامت کار این کشور دست به کار شوید! به طور کلی ۳ نوع مجوز کار در این کشور وجود دارد که شامل مجوز کار مستقل، مجوز کار نامحدود و مجوز کار مدت دار می شود. از آن جایی که هر یک از این مجوزها شرایط مخصوص به خود را داراست، برای آشنایی با هر کدام باید مطالب مربوط به آن در وب سایت ما را بخوانید.
 • حقوق و دستمزد: دستمزد خارجیان در این کشور تماما به شغل مورد نظر بستگی دارد. اگر می خواهید از بالاترین دستمزد مشاغل و حداقل دستمزد ها در ترکیه آشنا شوید، می توانید به مقاله ای در این راستا که در گذشته منتشر کردیم سری بزنید.
 • اشتغال: در کنار بحث مجوز کار، لازم است بدانید که در این کشور بعضی از مشاغل در این کشور برای خارجیان ممنوع است. برای مثال وکالت، مشاغل مربوط به دفاتر اسناد رسمی و افسر امنیتی در نهادهای خصوصی یا دولتی از این قبیل مشاغل هستند.
 • خدمات بهداشتی و دندانپزشکی: یکی از دلایل سفرهای زیاد به کشور ترکیه در کنار بحث توریستی، خدمات بهداشتی، درمانی و دندانپزشکی است. خارجیان می توانند به طور کامل از این امکانات بهره مند شوند. مطالب پیشین ما در این زمینه به طور کامل در خصوص بیمه، نحوه وقت گرفتن و بهترین بیمارستان های این کشور توضیح داده است.
 • قوانین راهنمایی و رانندگی: یکی از مواردی که بدو ورود به ترکیه با آن سر و کار خواهید داشت، اختیار کردن خودرو و قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور است زیرا زندگی در دنیای امروز بدون ماشین بسیار سخت است. از جهتی این قوانین با دیگر کشورها تا حدودی مشابه است اما دانستن جزییات آن و خواندن مطالب پیشین ما می تواند شما را به طور کامل آگاه کند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی