فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه ،زندگی در آپارتمان چگونه است؟!

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

قرن جدید، قرن آپارتمان نشانی در تمامی دنیاست! کمبود زمین قابل اسکان و هم چنین گرانی آن سبب شده است شهرهای بزرگ به شدت به ساخت ساختمان های چند طبقه روی آورد و آپارتمان ها به عنوان نماینده ای کوچک از محله ها تجلی پیدا کنند. شهرهای بزرگ ترکیه نیز این قائده مستثنی نبوده و در حال حاضر فرهنگ آپارتمان نشینی در بسیاری از بخش های آن به خوبی جا افتاده است. در ادامه با ما همراه شوید تا به فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه بیشتر بپردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

همانند دیگر کشورها فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه بسته به فرهنگ محله های مختلف، کمی متفاوت است. در حقیقت آپارتمان به عنوان جزیی کوچک از محله، از فرهنگ آن تاثیر می پذیرد. با وجود تعداد بی شمار آپارتمان های مسکونی در شهرهای مختلف کشور ترکیه، به مرور زمان میل مردم به سمت خانه های مستقل، مجتمع های مسکونی بزرگ و مجتمع های معمولی گرایش پیدا کرده است؛ اما به نظر می رسد فرهنگ آپارتمان نشینی موجودیت خود را تا سال های دور حفظ خواهد نمود. مهم ترین فرد در فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه  مدیر ساختمان است که می تواند بر نظم و یا بی نظمی آن تاثیر بگذارد. شاید جالب باشد که بدانید در کشور ترکیه روابط همسایگی از روابط فامیلی قوی تر است! حتی در فرهنگ این کشور در این خصوص ضرب المثل های بسیاری وجود دارد که نشان دهنده اهمیت این رابطه و نزدیکی بین همسایه ها می دهد. اگر می خواهید با فرهنگ آپارتمان نشینی در کشور ترکیه آشنا شوید بهتان پیشنهاد می کنم به سریال های ساخت این کشور نگاهی بیندازید! برای مثال سریال Bizimkiler می تواند شما را با این روابط و نحوه گردش ساختمان در ترکیه آشنا کند!

بیشتر بخوانید: فرهنگ محله نشینی در ترکیه ،تغییرات بافت و فرهنگ این کشور!

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

وظایف مدیر در آپارتمان

همان طور که در بخش قبل ذکر کردیم، مدیر در آپارتمان های تکیه مهم ترین نقش را بازی کرده و وظایف بسیاری بر عهده دارد. یکی از این وظایف،  جمع کردن پول شارژ است. این شارژ همانند سیستم گردش آپارتمان های موجود در ایران صرف نظافت، نگهداری، تعمیرات و سیستم های گرمایش – سرمایش می شوند. در فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه مرسوم است که نام فردی که در پرداخت شارژ خود کوتاهی کرده است را بر روی بولتنی که در ورودی ساختمان نصب است به نمایش بگذارند. در کنار جمع آوری پول شارژ، چالش دیگری که مدیر ساختمان با آن رو به روست، نگهداری از منبع سوخت و نیز تعمیر آسانسور است. معمولا به طور ماهیانه باید آسانسورها چک شوند تا از خرابی آن ها و به دردسر انداختن ساکنان جلوگیری شود. یکی از پردردسرترین مستاجران برای مدیر ساختمان، دانشجویان هستند که مدیر با برخورداری از اختیاراتی که دارد می تواند در بسیاری از زمینه ها کنترل را به دست گیرد. از دیگر مواردی که مدیر ساختمان بر آن ها نظارت دارد، جلوگیری از پارک کردن خودروی غریبه جلوی درب منزل و عدم ورود دست فروش و گداها به ساختمان است. تمامی این موارد نشان از وقت گیر بودن این وظیفه دارد که سبب می شود افراد بازنشسته و یا بیکار معمولا برای چنین کاری داوطلب شوند.

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

معاملات املاک در ترکیه چگونه صورت می گیرد؟

حال که در مورد فرهنگ آپارتمان نشینی در این کشور آشنایی پیدا کرده اید، پیش از هر چیز باید بدانید که چگونه می شود در این کشور، به عنوان یک شهروند خارجی ملکی را خریداری کرد! اگر به عنوان یک فرد خارجی تصمیم به خرید ملکی در کشور ترکیه را گرفته اید باید بدانید بر اساس قوانین و ضوابط این کشور امکان خرید اموال و مستغلات غیر منقول مثل ملک، زمین، محل کار و مزرعه برای شما محیا است. در خصوص خرید مزرعه اما توجه داشته باشید که تا ۲ سال مهلت دارید که تصمیمات و اقداماتی که می خواهید در آن زمین انجام دهید را به سمع و نظر وزارت محیط زیست و شهرسازی برسانید. در مورد قرارداد فروش نیز جهت قانونی شدن امور، انتقال مالکیت سند غیر منقول الزاما باید در اداره ثبت اسناد و مالکیت صورت گیرد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

مراحل و روند خرید ملک در ترکیه

مسلما روند خرید ملک در هر کشوری با دیگری، بر اساس قوانین و ضوابط خاص خود تا حدودی متفاوت خواهد بود. در کشور ترکیه، در اولین گام از انتقال سند باید درخواست خود را در دفاتر مرکزی ثبت اسناد ثبت نمایید. بدین منظور باید نوبت بگیرید که تعیین وقت در این زمینه دو راه پیش رویتان خواهد گذاشت:

  1. مراجعه به وب سایت https://randevu.tkgm.gov.tr/
  2. تماس با شماره تلفن ۱۸۱

پس از تعیین نوبت، در روز تعیین شده با به همراه داشتن مدارک زیر، جهت ثبت درخواست خود به دفاتر ذکر شده مراجعه کنید. این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

ارائه یک عکس پرسنلی فروشنده، ارائه دو قطعه عکس پرسنلی از خریدار، ارائه اصل گذرنامه شهروند خارجی، ارائه کپی گذرنامه شهروند خارجی، ارائه گواهی سند ملک مورد نظر، ارائه اصل برگه وکالتنامه و یا گواهی تأیید شده و ترجمه شده به زبان ترکی (تنها زمانی این بند نیاز است که انتقال سند غیر منقول در خارج از ترکیه و با وکالتنامه ای در حال انجام است)، ارائه بیمه نامه مسکن و یا محل کار در برابر زلزله، ارائه گواهی ارزش واقعی زمین و ملک (که از اداره شهرداری باید اخذ گردد).

فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

کلام آخر

اگر به عنوان یک مهاجر در مورد زندگی جدید خود دستپاچه و نگران هستید کاملا طبیعی است! هر کشوری فرهنگ و ضوابط خاص خودش را دارد که دانستن آن ها پیش از مهاجرت می تواند تا حدودی از این نگرانی بکاهد. فرهنگ آپارتمان نشینی در کشور ترکیه اشتراکات زیادی با ایران دارد که می تواند از جهتی کار را برای شما راحت تر کند. مهم ترین فرد در آپارتمان های ترکیه، مدیر ساختمان است که وظایف بسیاری بر عهده دارد. هم چنین روابط همسایگی در ترکیه بسیار نزدیک است و همسایه ها در بسیاری از مسائل زندگی خود با هم دیگر سهیم می شوند.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی