شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه ،ممنوعه ای برای خارجی ها!

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

همانطور که می دانید اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند برای کار نیاز به مجوز کار دارند که در گذشته به طور کامل به آن پرداختیم. حال باید بدانید که شما به عنوان فرد خارجی مجاز به انتخاب هر شغلی نیستید و فقط باید در فعالیت هایی که دولت ترکیه اجازه کار می دهد کار کنید. در کل تعداد انگشت شماری از مشاغل هستند که اتباع خارجی حتی اجازه درخواست مجوز کار هم ندارند، مثلا در حوزه هنری ،دریانوردی ،قضایی و در کل تمام ارگان های دولتی. در ادامه هر آنچه لازم است را در رابطه با شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه برای شما می گوییم و به حوزه های غیرمجاز برای اشتغال می پردازیم. با ما همراه باشید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

قوانین کشور ترکیه می گویند که اتباع خارجی در زمینه: آرایشگری، نگهبانی، سرایداری، عکاسی ،خوانندگی ، تولیدی های پوشاک ،رانندگی و کارگری نمی توانند فعالیت کنند. همچنین حوزه سلامت و بهداشت نیز از اصلی ترین شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه محسوب می شود، طبق قوانین این کشور اتباع خارجی در علوم پزشکی و پیرا پزشکی نمی توانستند فعالیت کنند همچنین دندانپزشکی ،داروسازی و پرستاری. اما در سال ۲۰۱۱ مصوبه ای صادر شد که طبابت جز مشاغل خارجی ها محسوب می شد و در پرستاری و دیگر مشاغل بهداشتی با رعایت قوانینی اتباع خارجی می توانند فعالیت داشته باشند.

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه :دریانوردی

دریانوردی در کشور ترکیه شغلیست که فقط مختص شهروندان ترک است یعنی اتباع خارجی حق کار در این زمینه را ندارند. این قانون دقیقا مدتی پس از تبدیل شدن ترکیه به جمهوری، وضع شد که فقط مردم ترک حق کار در کشتی را دارند همچنین ناخدای کشتی نیز باید از مردم ترکیه باشد. در کل هر کاری که به کشتی و دریا مربوط باشد انجام آن برای اتباع خارجی ممنوع است مشاغلی مانند: حمل و نقل مسافر، ماهیگری و هر گونه موجودات آبزی مثل صدف و مروارید و … ،غواصی و جستجو در دریا ها ،کاپیتان و حتی خدمه و کارگر روی کشتی نیز باید از مردم ترکیه باشند و این دسته از مشاغل جز شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه به حساب می آید.

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

ممنوعیت در حوزه قضایی

لازم به ذکر است که اشتغال در حوزه قضایی در کشور ترکیه برای اتباع خارجی ممنوع است ،مشاغلی مثل قاضی که کارمند دولتی هستند نیز برای خارجی ها ممنوع است علاوه بر آن وکالت و کار در دفترخانه ها نیازمند افراد ترک هستند  ،همچنین کارآموزی در این نوع فعالیت ها نیز نیاز به شهروندی ترکیه دارد. جالب است بدانید که کار در اداره گمرک نیز قوانین خود را دارد به این صورت که کارگزار گمرک و حتی دستیارانش نباید خارجی باشند و همه باید دارای ملیت ترک باشند. همچنین امنیت این کشور به دست خود افراد ترکیه اداره می شود و شما به عنوان فردی خارجی نمی توانید افسر امنیتی این کشور شوید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

مجوز راه اندازی رستوران در ترکیه

یک رستوران نیاز به مکان مناسب دارد و مانند هر شرکت دیگر باید در این کشور ثبت شود. برای ثبت رستوران باید از Turkish Trade Register اسناد خاصی دریافت کنید و روند ثبت آن را انجام دهید. پس از آن نوبت به گرفتن مجوز می رسد. این مجوز مخصوص رستوران است و هدف از آن این است که حقوق مصرف کننده رعایت شود و در  عین حال کسب و کار مطابق با قوانین زیست محیطی انجام شود. رعایت بهداشت در رستوران ها بسیار مهم است و رستوران دارها باید آن ها را رعایت کنند در غیر این صورت جریمه های نقدی و حتی خطر پلمپ شدن رستوران را در پی خواهد داشت. کشور ترکیه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند از این رو مردم به دنبال فعالیت هایی هستند که به گردشگری مربوط شود و رستوران نیز از این نوع فعالیت ها به حساب می آید و بیشتر افراد خارجی تاسیس کنندگان رستوران ها هستند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی رستوران در ترکیه ،یکی از روش های سرمایه گذاری!

شغل غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

مجوز کار پزشکان در ترکیه

شغل پزشکی برای اتباع خارجی در ترکیه غیر مجاز بود ولی اکنون این شغل آزاد شده است و می توانند مجوز کار پزشکان در ترکیه را اخذ نمایند. برای همکاری با مراکز بهداشتی و سلامت ترکیه شما موظف به دریافت مجوز هستید برای دریافت این اجازه باید درخواست مجوز به وزارت بهداشت را صادر کنید. برای این کار علاوه بر مدارک مورد نیاز باید مدرک خود را معادل سازی کنید و در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره ی ۸ را اخذ کنید. طبق قانون کشور ترکیه علاوه بر پزشکان پرستار ها نیز می توانند در این کشور صاحب شغل شوند اما در مشاغلی مانند دندانپزشکی، مامایی و داروسازی ممنوعیت و غیر مجاز بودن فعالیت اتباع خارجی همچنان ادامه دارد. دستیار کارکنان بهداشتی، پرستار ها و ماما ها اجازه درخواست و اخذ اجازه ی کار را دارند هرچند که مامایی جزء شغل های ممنوع کشور است ولی افراد می توانند به عنوان دستیار ماما کارهای مامایی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: مجوز کار پزشکان در ترکیه ،چگونگی اشتغال یک پزشک!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی