دانشگاه دوکوز ایلول ،شرح یکی از دانشگاه های ترکیه!

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül Üniversitesi و یا به اختصار DEÜ که با مراکز آموزشی خود قصد دارد تا از سلامت تا اقتصاد و هنر تا مهندسی طیف گسترده ای از افراد را آموزش و تحویل جامعه دهد، در ۲۰ جولای ۱۹۸۲ طبق «حکم قانون شماره ۴۱ درباره سازمان های آموزش عالی موسسات» تاسیس شده است. در تاسیس آن از دانشگاه اژه دانشکده های هنرهای زیبا، حقوق، علوم اداری و اقتصادی، مهندسی و معماری، پزشکی، انیستیتو علوم و فناوری های دریایی، کالج حقوق، کالج گردشگری و هتلداری، از وزرات ورزش و جوانان دانشکده علوم بوجا، دانشکده مهندسی دنیزلی، دانشکده الهیات، کالج دنیزلی، مدرسه فنی حرفه ای ازمیر، از وزارت فرهنگ و گردشگری هنرستان موسیقی دولتی ازمیر و از آکادمی اقتصاد و علوم تجاری آنکارا نیز مدرسه بازرگانی موغلا به دانشگاه دوکوز ایلول انتقال یافته اند. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

دانشگاه دوکوز ایلول

تحصیل در ترکیه

مسئله‌ای که در رابطه با کشور ترکیه می‌توان با جرات بیان کرد آن است که این کشور به سرعت خود را در دسته کشور‌های برتر برای ادامه تحصیل در دنیا تبدیل کرده است. دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند می‌توانند با تحصیل در کشور ترکیه فرصت آشنایی با فرهنگ جامع و تاریخ پربار این کشور را پیدا کنند. دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز به جذب افرادی با تسلط به زبان انگلیسی علاقه و اشتیاق بسیاری دارد. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی‌ای که در کشور ترکیه فعالیت می‌کنند از کیفیت علمی بالایی برخوردار هستند و با توجه به شرایطی که در هر کدام از آن‌ها حاکم است می‌توانند داشنجویان و متقاضیانی در تناسب با کیفیت آموزشی خود را میزبانی کنند. در دانشگاه‌های کشور ترکیه که اتفاقا در بیشتر شهر‌های آن هم وجود دارند تنوع زمینه‌ها و رشته‌ها چه در تحصیلات مربوط به لیسانس و چه در تحصیلات تکمیلی بسیار بالا بوده و هر سلیقه و استعدادی را پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید: تحصیل در ترکیه، چرا باید این کشور را یرای تحصیل انتخاب کنیم؟!

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول هنگام تاسیس، با دانشکده های تازه تاسیس ادبیات، موسسه علوم اجتماعی، موسسه علوم بهداشتی، کالج تجارت و مدیریت دریایی، کالج آموزش و پرورش و در مجموع با ۲۴ واحد آموزشی و پرورشی فعالیت های خود را آغاز کرده است. در سال ۲۰۱۱، مرکز تحقیقات و فناوری بیوتکنولوژی بافت جراحی استخوان، مرکز اجرا و تحقیق مراقبت های خانگی، مرکز مشاوره روانشناسی، مرکز تحقیقات بالکان و مرکز تحقیق توسعه پیشرفته زیست پزشکی تاسیس شده اند. دانشگاه دوکوز ایلول امروزه در چهار گوشه ازمیر با ۱۰ انیستیتو، ۱۷ دانشکده،  ۳ کالج، ۱ هنرستان، ۶ مدرسه حرفه ای، ۱ بیمارستان تحقیقاتی، و ۶۰ مرکز تحقیق و توسعه، ارائه آموزش را با درک بالایی از کیفیت خدمات اجتماعی ادامه می دهد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

دانشگاه دوکوز ایلول

شرایط پذیرش در این دانشگاه

فرآیند گزینش دانشجویان خارجی در دانشگاه دوکوز ایلول که در مقاطع فوق دیپلم و لیسانس خواستار ادامه تحصیل هستند، بر اساس بالاترین نمره اکتسابی و با احتساب ظرفیت رشته مربوطه در آزمون های «پذیرش دانشجو در دوکوز ایلول از خارج کشور DEYÖS» و نیز نمرات دیپلم ها / آزمون های بین المللی (تبدیل شده به امتیاز DEYÖS) که از سوی شورای دانشگاه پذیرفته می شود، صورت می گیرد.نتایج «آزمون های پذیرش دانشجوی خارجی و یا پذیرش دانشجو از خارج» که از سوی سایر موسسات آموزش عالی برگزار می گردند، پذیرفته نمی شود.  فقط متقاضیانی که شرایط درخواست در ماده ۵ «بخشنامه پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه دوکوز ایلول» را داشته باشند، می توانند برای پذیرش در این قسمت درخواست دهند. درخواست پذیرش دانشجوی خارجی از سایت  http://deyos.deu.edu.tr/  بصورت آنلاین صورت می گیرد. (متقاضیانی که در تاریخ تعیین شده شرایط لازمه برای درخواست را به جا نیاورند، ثبت نام نمی شوند) نتیجه آزمون DEYÖS فقط برای همان سال معتبر است. مدت اعتبار مورد قبول از سوی شورای دانشگاه برای آزمون و یا مدارک تحصیلی در سایت http://deyos.deu.edu.tr/kabul-edilen-uluslararasi-sinavlar/ قابل دسترس است. این مدت برای مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ایران نامحدود و حداقل نمره ۱۲ و حداکثر ۲۰ مورد قبول است. در تعیین ظرفیت ها بر اساس DEYÖS ، ظرفیت برای رشته هایی که با آزمون های ویژه استعداد یابی برگزار می شوند، در نظر گرفته نمی شود. برای انتخاب رشته توسط داوطلبین، باید در آزمون DEYÖS از ۱۰۰ نمره حداقل ۸۵ برای پزشکی، ۸۰ برای حقوق، ۷۵ برای رشته های مهندسی و معماری، برای دبیری (شامل برنامه های مشاوره و روانشناسی) ۷۰ و برای سایر رشته ها نیز باید حداقل نمره ۵۰ اخذ کنند. در صورتی که نمرات کسب شده یکسان باشند، اولویت به کم سن ترین افراد داده می شود.

دانشگاه دوکوز ایلول

 دانشکده های دانشگاه دوکوز ایلول

 • دانشکده ی آموزش بوجا (Buca)
 • دانشکده ی علوم و فنون دریایی
 • دانشکده ی فنی
 • دانشکده ی ادبیات
 • دانشکده ی هنر های زیبا
 • دانشکده ی پرستاری
 • دانشکده ی حقوق
 • دانشکده ی علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده ی الهیات
 • دانشکده ی مدیریت
 • دانشکده ی معماری
 • دانشکده ی مهندسی
 • دانشکده ی جهان گردی رها میدیلی فوچا ( Reha Midilli Foça Turizim)
 • دانشکده ی پزشکی

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی