خرید خودرو در کشور ترکیه ، این نکات مهم را جدی بگیرید!

خرید خودرو در کشور ترکیه

تصور زندگی کردن در عصر حاضر بدون خودرو کمی سخت است، چراکه امروزه زندگی در هر کشوری به خصوص کشورهای بزرگ و صنعتی نیازمند استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی و یا شخصی است؛ بنابراین اگر به ترکیه مهاجرت کرده اید و یا قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است از همین امروز به فکر خرید خودرو نیز باشید ، با توجه به شرایط متفاوت خرید خودرو در کشورهای مختلف در این مطلب قصد داریم منحصرا شما را با فرآیند خرید خودرو در کشور ترکیه آشنا کنیم تا بتوانید با دید بازتری اقدام به خرید این وسیله حیاتی و مهم کنید، پس با ما همراه باشید.

خرید خودرو در کشور ترکیه

خرید خودرو در کشور ترکیه

پیش از هر اقدامی توجه داشته باشید که خرید خودرو  را از مراکز معتبر انجام دهید. البته در این خصوص وب سایت‌های معتبری نیز جهت خرید ماشین به صورت آنلاین در ترکیه نیز موجود است که با سر زدن به آن ها می توانید اطلاعات جامع تری در خصوص شرایط خرید خوردو در ترکیه کسب کنید. اگر هنوز در ترکیه اقامت دائم نگرفته اید، تنها در صورت داشتن اقامت موقت که از طریق ویزاهایی همانند ویزای کار ترکیه یا اقامت تحصیلی ترکیه می‌توانید جهت خرید خودروهای پلاک خارجی که عموما قیمت کم تری نسبت به خودرو‌های پلاک ترک دارند اقدام کنید.

خرید خودرو در کشور ترکیه

شرایط خرید خودرو پلاک خارجی در کشور ترکیه

لازم به ذکر است که خودرو‌های دارای پلاک خارجی با این که ارزان قیمت‌تر هستند و تا ۶ ماه نخست نیازی به پرداخت مالیات برای آن ها نیست، اما فروش سخت تری دارند نسبت به خودرو‌های پلاک ترک دارندف چرا که حتما باید به یک شهروند خارجی واگذار شوند.
خرید ماشن دست دوم در ترکیه نیز بسیار باب است اما توجه داشته باشید که همان طور که بهتر است خودروهای نو را به جای خودروهای دست دوم انتخاب کنید. هنگام انتخاب و خرید خودرو در کشور ترکیه دقت کنید که خودروی انتخابی شما به نمونه‌های وارداتی محدود نباشدف چراکه چنین ماشین‌هایی بعد‌ها با مشکل تعمیر و کمبود قطعات مواجه خواهند شد. به طور  کلی درست است که انتخاب خودرو بستگی به بودجه‌ی شما دارد، اما خودروهای ساخت آلمان، فرانسه و ژاپن در ترکیه به عنوان پرطرفدارترین‌ها خودروها مطرح هستند.

بیشتر بخوانید: اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه ، مهاجران قوانین این دولت را بدانید!

 

خرید خودرو در کشور ترکیه

خرید خودرو ارزان قیمت در ترکیه

در ترکیه نیز خودروهای اتومات نسبت به ماشین‌های بنزینی گران‌تر  هستند، اما در درازمدت خودروهای اتومات برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهند بود. چراکه قیمت سوخت و بنزین در کشور ترکیه بسیار گران است و اگر در زمان انتخاب هزینه ی بیشتری را برای خرید خودرو در کشور ترکیه هزینه کنید  تا در درازمدت به خوبی جبران شود. خودروهای گازسوز نیز همانند خودروهای بنزینی با وجود ارزانی هزینه سوخت و هزینه پارکینگ‌های مسقف و عمومی را باید متحمل شوند و برای در ادامه برای شما هزینه بر خواهند بود.

بیشتر بخوانید: هزینه‌های زندگی در ترکیه ، آگاهانه مهاجرت کنید!

خرید خودرو در کشور ترکیه

شرایط خرید ماشین دست دوم در ترکیه

اگر قصد خرید خودرو دست دوم را دارید باید قبل از هرچیز معاینه فنی کامل برای ماشین انجام دهید تا از مشکلات ماشین مورد نظر آگاه شوید. این کار را می‌توانید از طریق شرکت‌هایی به نام ekspertiz انجام دهید و از طریق پیامک از خسارت‌های ماشین توسط شرکت‌های بیمه آگاه شوید.

نکته‌ی مهم برای خرید خودرو در کشور ترکیه این است که سعی کنید حتما بعد از انتقال سند وجه را به فروشنده پرداخت نمایید و از خرید ماشین‌هایی هم که بالای ۲۰ هزار کیلومتر کارکرده اند یا هیوندای اکسنت بلو یا رنو فلونس یا امثال این نوع از خودروها، امتناع کنید. زیرا معمولا این نوع از خودروها به دلیل پرخرج شدن در آینده، به شرکت‌هایی که ماشین اجاره می‌دهند فروخته می‌شوند.
بعد از خرید ماشین نیز بلافاصله برای بیمه کردن آن اقدام کنید. اقدام مهم دیگری که بعد از خرید باید انجام دهید، گرفتن برچسب اچ جی اس از نزدیک‌ترین مرکز پست محل زندگی تان است. در غیر اینصورت هنگام عبور از اتوبان‌های عوارض دار جریمه خواهید شد. جهت تغییر پلاک نیز بهتر است در همان روز‌های اولیه به نزدیک‌ترین مرکز ترافیک رفته و نسبت به تغییر مشخصات پلاک اقدام کنید.

خرید خودرو در کشور ترکیه

خرید به صرفه خودرو در کشور ترکیه

به طور کلی خرید خودرو در یک کشور بیگانه برای افرادی که قصد اقامت موقت را دارند توصیه نمی شود و اگر اقامت کوتاه مدت در این کشور دارید، بهترین راه برای شما اجاره کردن خودرو است. با مراجعه به مراکز اجاره خودرو به وسیله‌ی کارت شناسایی و مقداری پول به عنوان گرو خودرو می توانید خودرو مورد نظرتان را تحویل بگیرید.
اما اگر در ایران صاحب خودرویی لوکس و ارزشمند هستید می‌توانید آن را جهت انتقال به کشور ترکیه از طریق پلاک کردن و انجام مراحل اداری به مقصودتان برسید.

در نهایت می‌توان گفت: اگر در کشور ترکیه اقامت کوتاه مدت دارید به سراغ ماشین‌های اجاره‌ای رفته و در غیر اینصورت اقدام به خرید خودرو‌های مناسب آنگونه که توضیح داده شد بکنید. ولی اگر مجبور به خرید خودرو‌های دست دوم هستید، بعد از اطمینان از سالم بودن آن در معاینه فنی و دیگر مواردی که ذکر شد اقدام به خرید کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از چگونگی خرید خودرو در کشور ترکیه و چگونگی زندگی و مهاجرت به کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.