شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه ،قانونی برای مهاجران!

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

خرید خودرو در کشوری بیگانه مثل ترکیه، برای افرادی که قصد اقامت دائم و موقت دارند، موضوعی است بسیار مهم و حائز اهمیت. خرید خودرو با توجه به گرانی بعضی از وسایل حمل و نقل در کشور ترکیه، اهمیت دوچندانی می یابد. این مورد با دانستن این نکته که خرید خودرو برای خارجیان ارزان تر از مردم ترکیه می باشد، جالب توجه می شود. در واقع می توان گفت برخی قوانین این کشور به نفع خارجیان وضع شده است. بنابراین در این مطلب به سراغ بررسی شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه رفته ایم، تا شما را با این شرایط آشنا نماییم. با ما همراه شوید.

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

معرفی معتبرترین سایت های خرید خودرو در ترکیه

بسیاری از افراد در کشور ترکیه، تمایل به خرید خودور به صورت اینترنتی و آنلاین را دارند. اما نکته ی مهم در این خصوص، خرید از سایت های معتبر و قانونی در این زمینه است. بنابراین در این بخش به شما سایت هایی معتبر را معرفی خواهیم کرد تا به مشکل دچار نشوید. معتبرترین سایت ها در کشور ترکیه در زمینه ی خودرو به قرار زیر می باشند:

 • www.sahibinden.com
 • www.arabam.com
 • www.araba.com
 • www.tasit.com
 • www.hurriyetoto.com

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

بهترین خودروها در کشور ترکیه

در حقیقت خرید و یا انتخاب نوع خودرو تماما بستگی به بودجه ای که در اختیار شما قرار گرفته است دارد. اما می توان عنوان کرد که اگر قصد استفاده ی طولانی مدت از خودرو را دارید ( برای مثال به عنوان دانشجو در این کشور اقامت کوتاه مدت ندارید) خرید خودروهای دیزلی می تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد. در ادامه بسته به بودجه های مختلف، مثالی از بهترین خودروها در کشور ترکیه برایتان خواهیم آورد :

 • بودجه بین ۱۰۰۰۰۰۰ لیر تا ۱۲۰۰۰۰ لیر: انتخاب Audi سری A3 از بهترین انتخاب ها برای شما می تواند باشد. این خودروی آلمانی از بالاترین سطح استاندارد برخوردار است.
 • بودجه بین ۸۵۰۰۰ لیر تا ۱۰۰۰۰۰ لیر: انتخاب Volkswagen سری Passat یک انتخاب هوشمندانه به حساب می آید. با توجه به بودجه ی شما می توان این خودرو را بهترین گزینه در نظر گرفت. هم چنین سیستم صوتی این خودرو فوق العاده است.
 • بودجه بین ۷۵۰۰۰ لیر تا ۸۵۰۰۰ لیر: بهترین انتخاب با چنین بودجه ای Volvo سری s-60 است.
 • بودجه بین ۶۵۰۰۰ لیر تا ۷۵۰۰۰ لیر: انتخاب Volkswagen سری jetta می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این خودرو یک خودروی خانوادگی و نرم و روان به حساب می آید.
 • بودجه بین ۵۵۰۰۰ لیر تا ۶۵۰۰۰ لیر: شاید بتوان گفت انتخاب opel سری astra با سواری لذت بخشش بهترین انتخاب در این رنج قیمت است.
 • بودجه بین ۴۵۰۰۰ لیر تا ۵۵۰۰۰ لیر: بهترین انتخاب در این رنج قیمت، Renault سری fluance می توام نام برد.
 • بودجه بین ۳۵۰۰۰ لیر تا ۴۵۰۰۰ لیر: با توجه به قیمت سوخت در ترکیه، انتخاب renaultسری symbol ویا clio در صورت دیزلی بودن، یک انتخاب هوشمندانه به حساب می آید. زیرا این خودروها مصرف بسیار پایینی دارند.

بنابراین با بررسی بودجه ای که در اختیار دارید و مزایا و معایب هر خودرو نسبت به خرید آن، انتخابی هوشمندانه انجام دهید.

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

افراد واجد شرایط برای خرید خودرو بدون مالیات

در ابتدای این مبحث لازم است بدانید که شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای تمامی افراد امکان پذیر نیست. تنها افراد خارجی با شرایط زیر امکان خرید خودرو بدون مالیات را در کشور ترکیه دارا می باشند:

 • افرادی که در دوران بازنشستگی خود به سر می برند و مقیم این کشور هستند.
 • افرادی که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را دارند.
 • دانشجویان خارجی
 • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در این کشور
 • بازیکنان خارجی مشغول به بازی در باشگاه های این کشور

بنابراین افرادی که در بالا ذکر شد و واجد شرایط هستند، امکان خرید خودروی بدون مالیات و به عبارتی ارزان تر را در کشور ترکیه دارند. لازم به ذکر است این خودرو تنها توسط فرد و یا نزدیکان درجه یک او قابل استفاده است.

بیشتر بدانید: مزایای اقامت ترکیه،نکاتی که باید از آن ها با خبر شوید!

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در ترکیه

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در این کشور بدین صورت است: انتخاب خودروی مورد نظر خود از طریق وب سایت ها، مراجعه به شرکت های معاف از مالیات برای دریافت مشاوره و اطلاعات. در حقیقت این مراحل پیچیدگی های بسیاری دارد و به راحتی امکان پذیر نیست. از این رو حتما به مشاوره این شرکت ها نیازمند خواهید بود. این شرکت ها کارهای اداری و دریافت مجوزهای شما را برایتان انجام خواهند داد که این روند چیزی حدود ۱ تا ۳ هفته طول خواهد کشید.

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

نکات تکمیلی شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

اولین نکته ای که باید در این مورد بدانید این است که فروش این دست از خودروها به افراد ترک امکان پذیر نیست. بنابراین هرگاه قصد فروش خودرویتان را داشتید، باید این خودرو توسط فرد خارجی دیگری خریداری شود. هم چنین همان طور که پیش تر ذکر شد، این خودرو تنها توسط فرد و یا نزدیکان درجه یک او قابل استفاده است. انتخاب خودرو و خرید خودرو با مالیات و یا بدون مالیات، به تصمیم شخص خارجی مقیم ترکیه صورت خواهد گرفت و این شخص می تواند بنا به دلایلی خودروی با مالیات را انتخاب نماید.

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

حال اگر خودرویی خریداری کرده اید که در کشور دیگری فاقد مالیات بوده است و قصد ورود آن را به کشور ترکیه دارید، مجبور به پرداخت هزینه هایی در این خصوص خواهید شد. از طرفی خودروهای فاقد مالیات یا به عبارتی تکس فری با وجود ارزانی نسبت به سایر خودروها، باید مبلغی به عنوان دیپازیت به اداره Türkiye Turing ve Otomobil Kulübü پرداخت نمایند. این مبلغ تنها زمان فروش این خودرو به یک فرد خارجی دیگر به شما بازگردانده خواهد شد. در کنار دیپازیت اولیه که باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید، سالیانه هزینه های دیگری نیز شامل این دست از خودروها (خودروهای معاف از مالیات) خواهد شد.

شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه

در انتها لازم به ذکر است روند خرید خودروهایی که شامل مالیات می شوند بسیار ساده تر و هم چنین سریع تر از خودروهایی است که معاف از مالیات هستند. پیرو این قضیه و قانون فروش خودرو به یک فرد خارجی دیگر، فروش این گونه خودروها نیز دردسر بیشتری را می طلبد.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی