جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه ،قوانین خرید ملک در این کشور!

جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه

خرید ملک در ترکیه این روزها تبدیل به یکی از داغ ترین موضوعات روز در بین ایرانیان شده است و مهم ترین موضوع در این زمینه دریافت سند ملک است. به عبارتی سند ملک معمولا یکی از نگرانی های ایرانیان پیش از خرید ملک در این کشور است و اهمیت اخذ آن به دلیل نقشش در دریافت اقامت این کشور بیش از پیش نمایان می شود. اما باید بدانید که سند ملک در سال جدید دچار تغییراتی شده است که دانستن آن برای آن دسته از افرادی که تمایل به خرید ملک در این کشور را دارند ضروری است. در ادامه به جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه می پردازیم.  “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه

جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه

اسناد جدید املاک در کشور ترکیه که به تازگی توسط وزیر شهرسازی ترکیه رونمایی شده است، علاوه بر تغییر طرح آن، دیجیتالی شدن آن نیز صورت گرفته است. در واقع تغییرات صورت گرفته در این اسناد تماما پیرو راحتی بیشتر برای مالکان صورت گرفته است. قرار دادن کد  QR بر روی سند نیز در دنباله ی همین اهداف است. با اسکن این کد مالکان می توانند به تمام اطلاعات سند و ملک خود دست یابند. کدگذاری انحصاری این اسناد نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته جهت خدمات رسانی بهتر به صاحبان ملک است. به وسیله این کد می توان آدرس دقیق ملک مورد نظر و هم چنین اطلاعات قبلی و فعلی ملک از جمله مالکین قبلی را به دست آورد. از دیگر تفاوت های موجود در این اسناد با نمونه های پیشین، مشخص شدن نام مالکان و سهم آن‌ها از زمین در ستونی خاص و حذف آدرس ملک در سند است (همان طور که در بند قبلی به آن اشاره کردیم جهت دست یابی به آدرس ملک باید کد  QR موجود بر روی سند اسکن گردد). به عبارتی تمام تغییرات صورت گرفته جهت رفت و آمد کم تر به ادارات اسناد شده و سبب تسهیل امور می گردد.

جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه

روند خرید ملک در ترکیه

حال که با تغییرات جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه آشنا شده اید بهتر است در خصوص روند و مراحل خرید ملک در این کشور نیز آشنا شوید. این مراحل را می‌توان در ۳ گام اصلی تقسیم بندی نمود: در اولین مرحله لازم است به صورت حضوری از ملک مورد نظر بازدید کرده و آن را به طور دقیق بررسی نمایید. در این مرحله نه تنها به خود ملک بلکه به محله و بستر آن نیز باید توجه ویژه ای داشت. پس از انتخاب ملک بر اساس خواسته های خود، باید نسبت به امضا قراداد با فروشنده با همراه داشتن گذرنامه اقدام نمایید. در این مرحله باید مبلغی را که معمولا ۵ هزار یورو است پرداخت کنید. این توافق نامه در ۳ زبان تنظیم خواهد شد که شامل زبان ترکی، زبان انگلیسی و زبان شخص خریدار می شود. هم چنین از این قرارداد در دو نسخه برای هر دو طرف تهیه خواهد گشت. موارد آورده شده در این قرار داد شامل تمام شرایط و ضوابط مربوط به فروش بوده و لازم الاجرا است. پرداخت هزینه ملک معمولا به دو صورت رخ می دهد: در روش اول این پرداخت به صورت دو مرحله است. بدین صورت که هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه که معمولا ۵٫۰۰۰ یورو است، پرداخت می شود و مابقی هزینه هنگام دریافت سند تصویه حساب خواهد شد. در روش دوم ابتدا در هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه ای به صورت ۱۰ درصد از مبلغ ملک پرداخت می شود. بخش دیگری از هزینه نیز در مدت ۳ تا ۴ ماه پس از مرحله ی قبلی پرداخت می شود. تصویه حساب نهایی نیز در زمان امضای سند صورت می پذیرد. مرحله آخر نیز دریافت سند ملک است. پس از آمده شدن سند، شخص خریدار شخصا باید برای تحویل گرفتن آن مراجعه نماید. البته اگر به کسی وکالت داده باشید، آن فرد مجاز به دریافت سند از طرف شما خواهد بود. همان طور که در مرحله ی قبل به آن اشاره نمودیم، باید تصویه حساب در زمان دریافت سند صورت پذیرد. لازم به ذکر است تمامی مالیات ها و پرداخت های دولتی نیز باید پرداخت شود. در این روند حضور مترجم برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه و کج فهمی است. لازم به ذکر است هم فروشنده و هم خریدار در زمان تعیین شده در دفتر اسناد رسمی حضور می یابند. جهت آشنایی بیش‌تر با این موضوع و مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک در ترکیه، می‌توانید به مقاله‌های پیشین ما مراجعه نمایید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

جزئیات اسناد جدید املاک ترکیه

هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه های مستقیم و غیرمستقیم خرید ملک در کشور ترکیه به صورت زیر چنین آمده است:

  • هزینه ملک: مسلما اصلی ترین هزینه در این بین، قیمت ملک مورد نظر است که این قیمت با توجه به نوع ملک کاملا متفاوت خواهد بود. این تفاوت قیمت به مواردی هم‌چون محله، متراژ، قدمت، امکانات و خدمات و … بستگی خواهد داشت.
  • گزارش ارزیابی: گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک قبل از نقل و انتقال سند، باید به هنگام فروش املاک به اتباع خارجی ارائه گردد. این گزارش مبلغ ۲٫۰۰۰ لیر هزینه در بر خواهد داشت که باید به بخش ارزیابی املاک و اداره سازمان ثبت زمین و کاداستر پرداخت گردد.
  • هزینه آژانس املاک و مستغلات: همانند ایران هنگام خرید ملک باید هزینه‌ای به این آژانس‌ها پرداخت نمایید. این هزینه شامل ۲ درصد + هزینه خدمات مالیات بر ارزش افزوده است که از طرفین معامله اخذ می‌گردد.
  • هزینه تاپو: این هزینه ۳ درصد از ارزش اعلام شده ملک است. مبلغ مالیات نیز معمولا توسط شخص خریدار پرداخت می‌شود. هزینه‌های این مرحله به صورت رو به روست: مالیات درخواست سند ملک، ترجمه گذرنامه در دفتر اسناد رسمی، مالیات کاداستر و … (تاپو سند ملکی است که در صورت نیاز به توضیح بیش‌تر، می‌توانید به مطال پیشین ما مراجعه نمایید).
  • هزینه های وکیل: به طور میانگین این هزینه را چیزی بین ۱٫۲۰۰ یورو + ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفت.
  • بیمه املاک و زلزله: هزینه بیمه زلزله که اجباری است، بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر هزینه می برد. تفاوت این مبلغ تماما به متراژ ملک بستگی دارد. بیمه ملک خانه را در برابر آسیب‌هایی نظیر آتش سوزی، سرقت و برخی آسیب های آب وهوایی محافظت می‌نماید.
  • شارژ ساختمان و هزینه نگهداری: این هزینه‌ها پس از خرید هر نوع ملکی بر شما تحمیل خواهد شد. برای مثال هزینه امکانات عمومی مانند برق، استخر شنا، تعمیر و نگهداری باغ و نگهبانی از جمله این هزینه‌ها هستند که کاملا اجتناب ناپذیر به حساب می‌آیند.
  • باقی هزینه‌های خرید ملک: هزینه‌های دیگر در مورد خرید ملک، هزینه مربوط به قبوض آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت است. در خصوص آب و برق در نظر داشته باشید که میزان سپرده در هنگام اشتراک اولیه و انتقال کنتور پرداخت می شود. در کنار این موارد، هزینه مالیات ملک را نیز به آن‌ها اضافه نمایید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی