تفاوت ویزا و جواز اقامت ،قوانین ترکیه در این زمینه چیست؟!

تفاوت ویزا و جواز اقامت

شروع راهی تازه، مهاجرت و یا اقامت با مدت زمان محدود در کشوری بیگانه، همواره پرسش ها و چالش های خاص خود را دارد. چه هدفتان کاری باشد چه تحصیلی و یا درمانی، همواره باید قبل از اقدام اطلاعات پایه ای در این زمینه را کسب کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه مهاجرت و یا سفر طولانی مدت به ترکیه بدانید، تفاوت ویزا و جواز اقامت این کشور است. این سوال برای شما نیز مطرح است؟ پس ادامه این مطلب را دنبال کنید تا به پاسخ آن دست یابیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

تفاوت ویزا و جواز اقامت

ویزا (visa)

اگر تا به حال به کشورهایی که ورودشان مشروط بر اخذ ویزاست سفر کرده باشید، حتما از ماهیت ویزا با خبر هستید. ویزا در حقیقت اصطلاح کلی برای مدارک سفر و اجازه ورود به کشور مورد نظر است. ویزاها معمولا به رنگ ها و شکل های مختف بسته به کشور مربوطه ارائه می شود. اما اطلاعات شخصی و اصلی شما مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت و … در آن وجود دارد. در ویزای صادر شده هم چنین مدت اعتبار ویزا، نوع ویزا و تعداد دفعات ورود و خروج نیز درج می گردد. این ویزا همراه با عکسی از شما که در هنگام مراجعه حضوری به سفارت از شما گرفته شده است تکمیل می گردد. به طور کلی، دو نوع ویزا وجود دارد: ویزای مهاجرتی، ویزای غیر مهاجرتی.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

ویزای غیر مهاجرتی

این ویزا همان طور که از نامش پیداست برای زمانی است که شما قصد مهاجرت به آن کشور را نداشته و تنها به دلیل اهدافی که مدت زمان کوتاهی را سبب اسکان شما در آن کشور می شود، صادر می شود. این اهداف شامل سه دسته می شوند: اهداف گردشگری، اهداف کاری و تحصیلی. بنابراین ویزای توریستی برای افرادی است که قصد بازدید از آن کشور را دارند. تمامی دانشجویان، استادان دانشگاه و مشاوران که با مقاصد تحصیلی و علمی می خواهند وارد کشوری دیگر شوند و برای مدتی مشخص در آن اقامت نمایند، ملزم به دریافت ویزای تحصیلی هستند. ویزای کاری نیز برای آن دسته از افرادی صادر می گردد که به دنبال اشتغال و یا انجام پروژه های کاری در کشور مقصد هستند. بنابراین کلیه مشاغل مثل معلمان، هنرمندان، پزشکان و … در این دسته قرار می گیرند.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

ویزای مهاجرتی (جواز اقامت)

برای دانستن تفاوت ویزا و جواز اقامت بدانید که ویزای مهاجرتی برای آن دسته از افرادی صادر می شود که قصد دارند به کشور مربوطه مهاجرت کرده و در پی دریافت جواز اقامت آن هستند. مراحل دریافت ویزای مهاجرتی معمولا بسیار سخت تر از ویزاهای غیر مهاجرتی است و پروسه ای طولانی و هم چنین گران قیمت تر را در بر خواهد داشت. به طور کلی چه قصد دریافت ویزای مهاجرتی را دارید چه ویزای غیر مهاجرتی، باید مستقیما به سفارت مورد نظر بروید. البته درست است که این روزها ویزاهای آنلاین از طریق وب سایت سفارت روی بورس است، اما در هر صورت در این حالت نیز مجبور هستید جهت ثبت انگشت نگاری و چهره نگاری حضورا مراجعه نمایید. در واقع حالت آنلاین فقط کمی در وقتتان برای پر کردن و ثبت فرم ها صرفه جویی خواهد شد. هزینه ویزا بستگی به نوع آن و کشور مقصد دارد که می توانید از قبل توسط وب سایت سفارت از مقدار آن آگاه شوید. برای کوتاه کردن پروسه دریافت ویزا بهتر است تمامی مدارک و هزینه های مورد نیاز را از قبل آماده کرده و آماده به سفارت مراجعه کنید. جواب درخواست ویزا از چند روز تا چند ماه بسته به کامل بودن یا نبودن مدارک و یا سفارت مورد نظر دارد.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

انواع اقامت یکساله کشور ترکیه

حال که تفاوت بین ویزا و جواز اقامت را متوجه شدید، بد نیست که کمی هم با انواع مجوز اقامت یکساله در این کشور آگاه شوید. دریافت اقامت یکساله کشور ترکیه راه ها و روش های گوناگونی دارد. اگر قصد مهاجرت و یا اقامت در این کشور را دارید، باید با مطالعه ی موارد زیر و مقایسه ی شرایط خود، از یکی از راه های زیر اقدام نمایید. انواع اقامت موقت این کشور بدین گونه است : اقامت توریستی، اقامت از طریق اجارم ملک ، اقامت برای تحقیقات علمی ، اقامت از طریق سرمایه گذاری ، شرکت در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ، اقامت تحصیلی ، اقامت برای استفاده از برنامه های درمانی ، اقامت برای یادگیری زبان ترکی استانبولی ، اقامت برای شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی ، اقامت با خرید خانه ، اقامت برای قربانیان قاچاق انسان، ازدواج. در ادامه ی این مطلب به بررسی بیشتر سه نوع اقامت تحصیلی، کاری و توریستی خواهیم پرداخت.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

اقامت یکساله توریستی

همان طور که می دانید کشور ترکیه برای تعدادی از کشورها از جمله ایران، اجازه ی ورود بدون ویزا در نظر گرفته است. اما این اقامت بدون ویزا محدود بوده و تنها سه ماه مجاز است. بنابراین اگر قرار بر اقامت بیشتر است باید به دنبال دریافت ویزا باشید. اقامت یکساله کشور ترکیه انواع مختلفی دارد. اولین نوع آن اقامت توریستی یکساله است. برای اخذ این اقامت باید پس از ورود نسبت به دریافت این اقامت اقدام نمایید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

تفاوت ویزا و جواز اقامت

اقامت یکساله ی تحصیلی

اگر خواهان دریافت این دست از اقامت هستید، باید از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفته باشید یا در حال تحصیل باشید. برای دریافت این اقامت باید مدارکی همانند مدارک مورد نیاز برای اقامت یک ساله توریستی مانند عکس، بیمه دانشجویی، حساب بانکی و … را تحویل دهید.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

دریافت اقامت یکساله کاری کشور ترکیه

جهت دریافت این دست از اقامت یکساله دو راه پیش رو دارید : ۱) استخدام توسط یک شرکت ترکی ۲) تاسیس شرکت در کشور ترکیه. هزینه ای که برای پرداخت این نوع اقامت باید بپردازید، توسط دولت ترکیه تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است در این مورد نیز الزام به پرداخت هزینه بیمه هستید.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

دریافت اقامت دائم کشور ترکیه

برای دریافت اقامت دائم باید نسبت به دریافت اقامت موقت این کشور اقدام نمایید. پس از دریافت اقامت موقت این کشور، از راه های گوناگون هم چون کار، تحصیل، سرمایه گذاری و … ، اگر بتوانید این اقامت را تا پنج سال آینده تمدید نمایید، می توانید برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه اقدام نمایید. معیارهای اصلی جهت گرفتن این اقامت به صورت رو به روست: اقامت در کشور به مدت ۸ سال یا ۵ سال متوالی ، نداشتن سو پیشینه در سه سال گذشته ، درآمد مناسب و کافی، عدم برخورداری از کمک های اجتماعی طی سه سال گذشته ، داشتن بیمه معتبر پزشکی ، رعایت قوانین و مقررات این کشور.

تفاوت ویزا و جواز اقامت

کلام آخر

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که ویزا برگه ای است که اجازه ورود به کشور مقصد را میسر می کند، اما مجوز اقامت برای زمانی است که قصد مهاجرت و یا اقامت طولانی مدت در میان باشد. مجوز اقامت در کشور ترکیه انواع مختلفی دارد که بر حسب هدف از اقامت دسته بندی می شود. اگر نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر نظیر روند و نحوه دریافت مجوز اقامت و مدارک مورد نیاز آن هستید، می توانید با مراجعه به مطالب قبلی ما در این خصوص، آگاهی کسب کنید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی