تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه ،این دو را با هم اشتباه نگیرید!

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

بسیاری از افراد تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه را نمی دانند و ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوند. ما در این مطلب بطور کامل به این تفاوت ها می پردازیم تا شما با مشکلات سطحی در این کشور مواجه نشوید. با ما همراه باشید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

اقامت دائم کشور ترکیه

برای دانستن تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه ابتدا اقامت ترکیه را بیشتر بشناسید. به عنوان یک فرد خارجی، داشتن اقامت دائم به معنای برخورداری از ویزای دائم و به تبع آن اجازه ی زندگی دائم در کشور ترکیه است. افرادی که فاقد داشتن این اقامت هستند، می توانند به صورت قانونی ملکی را اجاره کرده و یا بخرند و درخواست اقامت یک ساله قابل تمدید نمایند. نکته ی قابل توجه در این زمینه این است که با داشتن این اقامت، اجازه ی کار در این کشور را نخواهید داشت و هم چنین اگر بیش از ۱۲۰ روز از سال را از خاک ترکیه خارج شوید، اقامت یک ساله شما به طور خود به خود باطل خواهد شد. اگر فردی به مدت ۵ تا ۸ سال مداوم موفق به تمدید اقامت موقت خود نماید، می تواند جهت دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام کند. این اقامت دائم با شهروندی ترکیه کاملا متفاوت است. بنابراین افرادی که دارای اقامت دائم این کشور هستند می توانند بدون مشکلی به طور دائم در این کشور زندگی نمایند؛ اما این به معنی شهروندی ترکیه نیست و امکان دریافت پاسپورت این کشور را نخواهند داشت.

به طور کلی شرایط موجود برای اخذ اقامت دائم کشور ترکیه بدین صورت است:

 • اقامت در کشور ترکیه به مدت ۸ سال بدون وقفه. (این مدت شامل اقامت پناهجویی نیست و نیز اقامت دانشجویی نصف حساب می شود.)
 • عدم دریافت کمک های مالی در سه سال اخیر. در واقع تمکن مالی و شرایط مالی مناسب، از الزامات است.
 • هم چنین نداشتن مشکلات امنیتی و قضایی در این کشور آخرین شرط برای اخد اقامت دائم این کشور است.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

چگونگی دریافت اقامت از طریق ازدواج

زمانی که شما با کسی که ترک زبان است ازدواج می کنید می توانید بعد از گذراندن چیزی حدود ۳ تا ۵ سال به صورت متوالی اقامت دائم این کشور را درخواست نمایید. باید این را هم بگوییم که در طول این سه سال مسئولان مربوطه در این کشور تحقیقات لازم را به انجام می رسانند که مطمئن شوند ازدواج فرد واقعی است. با این حال اگر این ازدواج صوری باشد اقامت دائم به شخص داده نخواهد شد.

اگر کسی بخواهد با ازدواج با کسی که دارای پاسپورت است و به نوعی دارای ملیت ترکیه است و شهروند این کشور به حساب می آید درخواست اخذ اقامت ترکیه را بدهد باید نکاتی را نیز مدنظر داشته باشد:

 • این ازدواج نباید صوری باشد و به همین دلیل هم مدارکی برای اثبات واقعی بودن ازدواج باید ارائه گردد.
 • فردی که می خواهید با او ازدواج کنید نباید پناهده ای در کشور ترکیه باشد و باید به طور کامل ملیت این کشور را دارا باشد.
 • کسی که متقاضی ازدواج است باید از کنسول گری کشور خودش در ترکیه برگه ای دریافت کند که مجرد بودن او را تایید نماید.
 • همانطور که گفته شد پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج چیزی حدود ۳ تا ۵ سال به طول خواهد انجامید. باید بدانید که شخص در این زمان نمی تواند در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و فقط می تواند به عنوان یک توریست در این کشور رفت و آمد کند. این را هم اضافه کنیم که مدت اقامت فرد به روش توریستی نباید بیش از ۸۹ روز شود.
 • در کشور ترکیه اجازه ازدواج بدون رضایت پدر و مادر تنها به افراد بالای ۱۸ سال داده خواهد شد.
 • اگر خانمی پیش از این ازدواج کرده است و حالا می خواهد مجددا ازدواج نماید باید از زمان طلاق خود چیزی بیش از ۳۰۰ روز را سپری کرده باشد.

بیشتر بخوانید: اقامت ترکیه از طریق ازدواج ، هوشمندانه برای مهاجرت اقدام کنید!

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

شهروندی کشور ترکیه

جهت دریافت شهروندی این کشور تنها سه راه پیش روی افراد قرار دارد:

 • وصلت و ازدواج با یک ترک. این ازدواج باید به صورت واقعی باشد نه سوری. بنابراین پس از سه سال امکان درخواست دادن برای تابعیت را خواهید داشت.
 • راه حل بعدی به وسیله ی اشتغال در کشور ترکیه صورت خواهد گرفت. بدین منظور فرد باید اجازه ی کار قانونی در این کشور کسب کند و با داشتن بیمه کاری به مدت ۵ سال بدون وقفه نسبت به تمدید آن اقدام نماید. این اجازه ی کار به دو صورت کسب می شود: یا توسط کارفرمایی در ترکیه یا راه اندازی کسب و کاری مستقل و معتبر .
 • راه حل سوم یه وسیله ی خرید خانه یا اموال غیر منقول است. بدین شرط که این تملک به مدت ۵ سال تمدید گردد.

در صورت دریافت شهروندی ترکیه مزایای بسیار زیادی نصیب شما خواهد شد و پاسپورت این کشور را اخذ خواهید کرد. لازم به ذکر است راه حل سوم قطعی نیست و بسته به نظر کمیسیون مربوطه در آنکارا داشته و ممکن است در صورت پایین بودن ارزش ملک، درخواست شهروندی فرد رد شود.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

چگونگی اخذ شهروندی قانونی ترکیه

برای دانستن تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه باید از انواع اقامت در این کشور اطلاع داشته باشید. در ابتدای این بخش باید عنوان نمود که اقامت دائم کشور ترکیه با شهروندی این کشور کاملا متفاوت است. افرادی که دارای اقامت دائم این کشور هستند امکان زندگی و اقامت دائم بدون هیچ مشکلی در این کشور را دارند. اما این به معنی شهروندی ترکیه نیست و امکان دریافت پاسپورت این کشور را نخواهند داشت. از طرفی می توان انواع شهروندی در کشور ترکیه را در ۵ گروه زیر دسته بندی نمود:

 • شهروندی از طریق تولد: این گزینه مثل تمامی کشورهای دیگر، با تولد در خانواده ای ترک صورت می گیرد. به این معنا که اگر پدر و مادری ترک داشته باشید به ساده ترین روش ممکن شهروندی این کشور را دریافت خواهید نمود. بر اساس قانون این کشور، آن دسته از افرادی که حداقل یکی از والدینشان ترک باشند، می توانند بلافاصله نسبت به دریافت شهروندی این کشور اقدام نمایند. هم چنین اگر مادر و یا پدر در درخواست خود موفق شوند، سبب تسهیل این امر برای فرزندان خود می گردد. لازم به ذکر است در صورت از دست دادن شهروندی این کشور، امکان در خواست دوباره موجود می است.
 • شهروندی از طریق سرمایه گذاری: یکی از راه های اخذ شهروندی کشور ترکیه، خرید املاکی به ارزش ۲۵۰٫۰۰۰ دلار و یا ۵۰۰٫۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در بانک های این کشور است. گروه دوم کسانی که ۵۰ نفر از شهروندان ترک را استخدام نمایند نیز واجد این شرایط به حساب می آیند. نکته ی قابل توجه در این خصوص گذشت مدت زمان سه سال از این سرمایه گذاری است.
 • شهروندی از طریق ملک و اجازه اقامت: کسانی که در ترکیه نسبت به خرید ملک اقدام کرده اند، در صورت زندگی برای یک دوره مستمر و بدون وقفه پنج ساله در این کشور می توانند درخواست شهروندی ترکیه را داشته باشند. در مورد ارزش ملک خریداری شده هیچ شرط و یا محدودیتی در نظر گرفته نشده است. هم چنین اقامت هر ساله به مدت حداقل ۱۸۵ روز در این کشور می تواند منجر به دریافت این شهروندی شود.
 • شهروندی از طریق سیستم فیروزه ای: افرادی که دارای مهارت و یا ویژگی خاصی در فن آوری، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و همچنین مدیران تجاری و سرمایه گذاران می توانند جهت اخذ شهروندی این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است این نوع شهروندی نوعی متفاوت است اما تقریبا تمام حقوق عادی را داراست.

بیشتر بخوانید: اخذ شهروندی قانونی ترکیه ،با خیال راحت زندگی کنید!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی