بیمه خودرو در کشور ترکیه ،برای مهاجرت و حتی سفر بدانید!

بیمه خودرو در کشور ترکیه

کشور ترکیه با جمعیت حدود هشتاد میلیون نفر هجدهمین کشور پر جمعیت دنیاست همچنین با رشد فراوانی که در زمینه های مختلفی  داشته مورد توجه بسیاری از افراد برای سفر به این کشور و حتی مهاجرت به آن شده است. رشد اقتصادی ترکیه و آب و هوا و فرهنگ نزدیک به ایران بسیاری از ایرانیان را برای ادامه زندگی به این کشور کشانده است البته اوراسیایی بودن ترکیه و قرار گرفتن قسمتی از آن در قاره اروپا نیز دلیل مناسبی برای مهاجرت افراد به این کشور است. برای زندگی در ترکیه علاوه بر فعالیت های اولیه مثل اقمت، بیمه درمانی، ویزا و … شما باید خودرو خود را بیمه کنید. اگر از راه زمینی نیز به ترکیه سفر کنید شما موظف به تحویل برگه بیمه خود هستید. عده ای برای سفر به ترکیه راه زمینی را انتخاب می کنند و با وسیله نقلیه خود راهی این کشور می شوند، اما حتما باید در نظر بگیرید که خودرو شما باید بیمه شود زیرا  نمی دانید چه در انتظار شماست و باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. عده ای برای سفر زمینی بیمه خودرو را جدی نمیگیرند و راهی مرز میشوند اما در آن جا اجازه ورود به آن ها داده نمی شود و به مشکلاتی بر می خورند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط بیمه خوردو در کشور ترکیه را برای شما توضیح دهیم.

بیمه خودرو در کشور ترکیه

بیمه خودرو در کشور ترکیه

بیمه خودرو در کشور ترکیه بر دو نوع است یک بیمه شخص ثالث و دیگری بیمه کاسکو. تفاوت این دو بیمه در این است که هنگامی که دچار حادثه شدید بیمه شخص ثالث هزینه درمانی و مالی شخص دیگر را می دهد و بیمه کاسکو هزینه های وسله نقلیه را می دهد. در واقع با این نوع بیمه شما تقریبا وسیله نقلیه ی خود را از تمامی حوادث محافظت می کنید. لازم به ذکر است که بیمه شخص ثالث اجباری است و در صورت نداشتن آن موظف به پرداخت هزینه ی جریمه هستید ولی بیمه کاسکو اختیاری است و می توانید داشته باشید یا می توانید نداشته باشید که در صورت همراه داشتن این بیمه از حوادث های پیش رو مواظبت می شوید.

بیمه خودرو در کشور ترکیه

شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که بیمه چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد. بیمه شخص ثالث تلفات، جراحات و صدمات ناشی از حوادث را بر عهده میگیرد و صدمات مالک وسیله نقلیه نیز بر عهده ی این بیمه است. اما موارد تحت پوشش بیمه کاسکو عبارت اند از: حملات تروریستی، حوادث، بلایای طبیعی و سرقت و این چنین موارد. مثلا اگر خودرو در اثر حمله تروریستی صدمه ای ببیند در صورت تایید مقامات مربوطه بیمه خسارات آن را بر عهده می گیرد یا اگر در اثر حوادث طبیعی مثل زمین لرزه و زلزله  به اتومبیل شما خسارت وارد شود بیمه هزینه آن را بر عهده می گیرد.

بیشتر بخوانید: هزینه های جانبی اقامت ترکیه، اطلاعات تکمیلی برای مهاجرت!

بیمه خودرو در کشور ترکیه

بیمه خورو در سفر زمینی به ترکیه

یکی از الزامات سفر زمینی به ترکیه بیمه خودرو است اگر شما خودرو خود را بیمه شخص ثالث نکرده باشید اجازه ورود به شما نمیدهند بسیاری از افراد که هدف سفر زمینی به ترکیه دارند بحث بیمه خودرو را زیاد جدی نمی گیرند و در لب مرز با مشکلاتی رو به رو می شوند که منجر به حدر رفتن زمانشان می شود . یکی از روش های اخذ بیمه خودرو این است که از لب مرز تهیه کنید برای مثال مرز بازرگان برای تردد، زیاد اینکار زمان زیادی نمی گیرد و  ظرف یک ساعت بیمه خودرو ی شما را از ترکیه میگیرند و به شما تحویل می دهند. ولی در مرز رازی صدور بیمه زمان زیادی می گیرد و ممکن است ساعت ها منتظر دریافت بیمه خود شوید یا حتی ممکن است یک شب را در نزدیکی مرز ساکن شوید و فردا به راه خود ادامه دهید. در مرز سرو هم شرایط اخذ بیمه مانند مرز رازی زمانگیر و دشوار است. مراحل دریافت بیمه به این صورت است که مراکز بیمه در لب مرز ها مشخصات شما و اتومبیلتان را دریافت می کنند و به مرکز ها بیمه ترکیه ارسال می کنند و سپس برای ایران ایمیل میکنند بیمه شما چاپ شده و به شما تحویل داده می شود. به دلیل اختلاف ساعت ترکیه با ایران به شما توصیه می شود که به دریافت بیمه از مرز اعتماد نکنید زیرا علاوه بر زمان زیادی که صرف می شود تا بیمه شما حاضر شود هزینه ی زیادی نسبت هزینه واقعی آن دارد.

بیمه خودرو در کشور ترکیه

روش دوم اخذ بیمه خودرو، دریافت از بیمه آکسای بیمه ایران است که در شعبه های مرکزی آن عرضه می شود، قیمت آن بسته به مدت زمان بیمه متغیر است. راه دیگر برای دریافت بیمه این است که شما از مسافرانی که به ترکیه سفر می کنند بخواهید که بیمه خودرو در کشور ترکیه را برای شما دریافت کنند و به شما تحویل دهند البته شما نیز می توانید این عمل را انجام دهید. روش دیگر تقریبا مانند همین روش قبل است که در لب مرز همراه شما به ترکیه برود و برای شما بیمه تهیه کند و دوباره به شما تحویل دهد. آخرین روش این است که شما با مراکز بیمه مستقر در مرز ها تماس بگیرید و وجه نقد بیمه را به حساب آنها بریزید سپس بیمه شما با پست به دم در منزل شما می رسد. این بیمه در ترکیه سیگورتا نام دارد و قیمت این بیمه در بیمه نامه ترکیه ۵۵ لیر است.

بیشتر بخوانید: شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان، این نکات مهم را جدی بگیرید!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی