بورس تحصیلی ترکیه ۲۰۱۹ ،چگونگی ادامه تحصیل در این کشور!

بورس تحصیلی ترکیه 2019

کشور ترکیه به دلیل رشد فراوان در زمینه علمی مهاجران زیادی را برای ادامه تحصیل به خود کشانده است. دانشگاه های این کشور در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند و مدرک این دانشگاه ها قابل قبول در تمامی کشور ها است، به همین علت افراد به دانشگاه های ترکیه می روند تا در کشور های اروپایی پذیرفته شوند و ادامه زندگیشان در این کشور ها سپری شود. در ادامه به بورس تحصیلی ترکیه ۲۰۱۹ می پردازیم. با ما همراه باشید.  “همچنین می توانید قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه را اینجا ببینید.”

بورس تحصیلی ترکیه 2019

مقدمه ای بر بورسیه تحصیلی ترکیه

نکته ای که قبل از شروع بحثبورسیه تحصیلی ترکیه باید درمورد آن صحبت کنیم، این است که بورسیه تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارد که هر یک دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. شاید بتوان یکی از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه را نزدیکی به کشور ایران دانست. در این صورت شما در طول تحصیل خود به راحتی می توانید بین ایران و ترکیه در رفت و آمد باشید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای بازگشت به کشور خود باید تابع اصول و قوانین خاصی باشید. لازم به ذکر است طبق قوانین جدید این کشور داشتن بیمه دانشجویی برای بورسیه تحصیلی از الزامات به حساب می آید. بورسیه تحصیلی کشور ترکیه از انواع مختلفی برخوردار است.به طور کلی تنها ۱۲ شهر از شهرهای این کشور نسبت به پذیرش دانشجویان بورسیه شده اقدام می نمایند. مسلما هرچه شهر انتخابی تان کوچک تر باشد، شانس قبولی شما بالا خواهد رفت. سه شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول و ازمیر، رقابت بسیار بالاتری را بر دانشجویان متحمل می شوند. بنابراین برای گرفتن بورسیه این دانشگاه ها باید معدل بسیار بالایی داشته باشید. هم چنین نمره ی درس های ریاضی، شیمی و زیست در میزان گرفتن بورسیه نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. این شهر ها تنها ۶ دانشگاه را برای افراد خواهان بورسیه در نظر گرفته اند.

بورس تحصیلی ترکیه 2019

بورسیه تحصیلی ترکیه

به طور کلی می‌توان گفت که بورسیه تحصیلی ترکیه مزیت‌های مخصوص به خودش را دارد که شاید بسیاری از افراد از آن بی اطلاع باشند. کشور ترکیه طبیعت شگفت انگیزی دارد که همین مسئله نیز باعث جذب مسافران و توریست‌های بسیاری می‌شود که به طور سالانه به خاک این کشور پا می‌گذارند. از ویژگی‌های جغرافیایی برجسته این کشور می‌توان به آن اشاره کرد که کشور ترکیه از سه طرف به دریا راه پیدا می‌کند و به نوعی نیز دروازه‌ای برای ورود به اروپا به حساب می‌آید. این مسئله تا جایی اهمیت پیدا می‌کند که کشور ترکیه به نوعی به عنوان پلی بین اروپا و آسیا شناخته می‌شود و از این بابت اهمیت سیاسی بالایی به دست آورده است. در کنار تمامی این مسائل باید اشاره کرد که کشور ترکیه در سال‌های اخیر از نظرات دیگری از جمله ویژگی‌های شهری و اقتصادی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است که همین مسوله نیز اهمیت زیادی دارد.
به دلیل تمامی این مسائل افراد زیادی با توجه به موقعیت‌های مالی و تناسبات فرهنگی و جغرافیایی این کشور با روحیات خودشان، کشور ترکیه را به عنوان مقصدی برای شروع تحصیلات دانشگاهی و یا ادامه آن بر می‌گزینند.

بورس تحصیلی ترکیه 2019

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

برای آن که بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت نمایید باید شرایطی داشته باشید. این شرایط می‌توانند شامل محدودیت‌های سنی، معدل معتبر، سلامتی جسمانی و روانی و هم چنین زبان شوند که هر کدام به نوبه خود دارای توضیحاتی هستند که در ادامه این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. سن: فرد متقاضی برای ثبت نام دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه اگر در مقطع لیسانس باشد نباید سنی بالاتر از ۲۱ سال داشته باشد و هم چنین میانگین نمرات سه ساله دوره تحصیلی لیسانسش هم نباید از ۷۵ پایین‌تر باشد.
  اگر هم فرد متقاضی برای دریافت بورسیه، برای مقطع فوق لیسانس اقدام نماید نباید سنی بالاتر از ۳۰ سال داشته باشد و هم چنین باید دوره لیسانس را به طور کامل گذرانده و مدرک آن را دریافت کرده باشد. در نهایت نیز باید اشاره کنیم که سن لازم برای دریافت مدرک دکترا ۳۵ سال است و باید برای آن مدرک دوره فوق لیسانس خود را آماده داشته باشید.
 2. سلامت جسمانی و روانی: فردی که به عنوان متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام می‌کند باید فاقد هر گونه بیماری جسمانی و روانی‌ای باشد که مانع از تحصیل او می‌گردد.
 3. معدل: به طور کلی معدلی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه در مقطع لیسانس لازم است ۱۴ بوده و در مقطع فوق لیسانس و دکترا به ۱۵ متغیر خواهد بود. این معدل در رابطه با رشته‌های پزشکی به ۱۸ نیز خواهد رسید.
 4. زبان: زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه زبان ترکی استانبولی است. با این وجود در بعضی از دانشگاه‌های بین المللی کشور ترکیه زبان انگلیسی نیز تدریس شده و مورد آموزش واقع می‌شود. با توجه به این مسئله برای تقاضای بورسیه تحصیلی کشور ترکیه باید حتما مدرک تافل و یا آیتلس مورد نظر دانشگاه را به همراه داشته باشید و آن را ارائه دهید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

بورس تحصیلی ترکیه 2019

مزایای بورس تحصیلی در کشور ترکیه

اگر تصمیم به دریافت بورس کشور ترکیه دارید باید مزایای آن را به شما بگوییم تا به تمامی شرایط آن واقف شوید. مزایای بورسیه تحصیلی کشور ترکیه بدین شرح است:
 1. کمک هزینه تحصیلی ماهیانه: این هزینه به نسبت مقطع تحصیلی متغیر است: لیسانس چیزی حدود ۷۰۰ لیر ماهیانه، فوق لیسانس تقریبا ۹۵۰ لیر ماهیانه، دکترا حدود ۱۴۰۰ لیر ترکیه و پژوهشی نیز تقریبا ۳۰۰۰ لیر ماهیانه.
 2. خوابگاه: به تمامی دانشجویانی که توانسته اند بورسیه تحصیلی کشور ترکیه را دریافت کنند خوابگاه‌هایی به صورت رایگان ارائه می‌شود.
 3. شهریه دانشگاه: هزینه‌های آموزشی و شهریه دانشگاه دانشجویانی که بورسیه تحصیلی کشور ترکیه را دریافت کرده اند رایگان بوده و توسط دولت ترکیه پرداخت می‌شود.
 4. بیمه درمانی: به تمام دانشجویان مورد پذیرش بورس تحصیلی کشور ترکیه بیمه درمانی رایگان ارائه می‌گردد.
 5. آموزش زبان ترکی استانبولی: دانشجویانی که موفق به دریافت بورس تحصیلی کشور ترکیه شده اند، ولیمدرک زبان ترکی ندارند می‌توانند به صورت رایگان در دوره یکساله زبان ترکی شرکت کنند.
 6. کمک هزینه مسافرت: دانشجویانی که توانسته اند بورسیه کشور ترکیه را اخذ نمایند می‌توانند از کمک هزینه مسافرت ورودی ترکیه و برگشت از ترکه بعد از فارغ التحصیلی نیز برخوردار باشند.

بورس تحصیلی ترکیه 2019

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه نیازمند ارائه ی مدارک فارق التحصیلی، برگه ی قبولی و نیز در نهایت مدرک زبان خود می باشید. البته باید بدانید ترجمه ی این مدارک نیز موردی است، که در دسته ی الزامات بعضی از دانشگاه ها است. نحوه ی ارائه ی این مدارک در هر دانشگاهی متفاوت است و جهت آگاهی از آن باید توسط دانشگاه مورد نظر جویا شوید. اگر مدارک شما مورد تایید و قبول بود، شما را به مصاحبه حضوری دعوت می نمایند. مدارک شما باید به گونه ای توجیه پذیر باشد تا بتوانید بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه را از آن خود کنید. بنابراین با بالا بودن معدل می توانید این مراحل را برای خود ساده نمایید. زمان مشخص شدن نتایج پذیرش توسط دانشگاه ها نامشخص بوده و شما جز صبر کردن چاره ای نخواهید داشت.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در کشور ترکیه و شهر های آن اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی