بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه ،راهنمای ادامه تحصیل در این کشور!

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

افراد زیادی هستند که خواهان ادامه تحصیل در کشور ترکیه هستند و این افراد نه تنها  ایران بلکه کشور های دیگر دنیا را نیز شامل می شود. دلیل این امر نیز رشد ترکیه در حوزه تدریس و حوزه علمیست، به طوری که دانشگاه های این کشور جز دانشگاه های برتر دنیا قرار دارد و مدرک آن ها در بیشتر کشور ها معتبر است اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید این مطلب را که درباره بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه است را از دست ندهید. با ما همراه باشید.  “همچنین می توانید قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه را اینجا ببینید.”

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

مقدمه ای بر بورسیه تحصیلی ترکیه

نکته ای که قبل از شروع بحث بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه باید درمورد آن صحبت کنیم، این است که بورسیه تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارد که هر یک دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. شاید بتوان یکی از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه را نزدیکی به کشور ایران دانست. در این صورت شما در طول تحصیل خود به راحتی می توانید بین ایران و ترکیه در رفت و آمد باشید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای بازگشت به کشور خود باید تابع اصول و قوانین خاصی باشید. لازم به ذکر است طبق قوانین جدید این کشور داشتن بیمه دانشجویی برای بورسیه تحصیلی از الزامات به حساب می آید. بورسیه تحصیلی کشور ترکیه از انواع مختلفی برخوردار است.به طور کلی تنها ۱۲ شهر از شهرهای این کشور نسبت به پذیرش دانشجویان بورسیه شده اقدام می نمایند. مسلما هرچه شهر انتخابی تان کوچک تر باشد، شانس قبولی شما بالا خواهد رفت. سه شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول و ازمیر، رقابت بسیار بالاتری را بر دانشجویان متحمل می شوند. بنابراین برای گرفتن بورسیه این دانشگاه ها باید معدل بسیار بالایی داشته باشید. هم چنین نمره ی درس های ریاضی، شیمی و زیست در میزان گرفتن بورسیه نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. این شهر ها تنها ۶ دانشگاه را برای افراد خواهان بورسیه در نظر گرفته اند.

بیشتر بخوانید: شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۱۸ ، صفر تا صد هر آنچه که باید بدانید!

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه

برای آن که بتوانید بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه را دریافت نمایید باید شرایطی داشته باشید. این شرایط می‌توانند شامل محدودیت‌های سنی، معدل معتبر، سلامتی جسمانی و روانی و هم چنین زبان شوند که هر کدام به نوبه خود دارای توضیحاتی هستند که در ادامه این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. سن: فرد متقاضی برای ثبت نام دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه اگر در مقطع لیسانس باشد نباید سنی بالاتر از ۲۱ سال داشته باشد و هم چنین میانگین نمرات سه ساله دوره تحصیلی لیسانسش هم نباید از ۷۵ پایین‌تر باشد.
  اگر هم فرد متقاضی برای دریافت بورسیه، برای مقطع فوق لیسانس اقدام نماید نباید سنی بالاتر از ۳۰ سال داشته باشد و هم چنین باید دوره لیسانس را به طور کامل گذرانده و مدرک آن را دریافت کرده باشد. در نهایت نیز باید اشاره کنیم که سن لازم برای دریافت مدرک دکترا ۳۵ سال است و باید برای آن مدرک دوره فوق لیسانس خود را آماده داشته باشید.
 2. سلامت جسمانی و روانی: فردی که به عنوان متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام می‌کند باید فاقد هر گونه بیماری جسمانی و روانی‌ای باشد که مانع از تحصیل او می‌گردد.
 3. معدل: به طور کلی معدلی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه در مقطع لیسانس لازم است ۱۴ بوده و در مقطع فوق لیسانس و دکترا به ۱۵ متغیر خواهد بود. این معدل در رابطه با رشته‌های پزشکی به ۱۸ نیز خواهد رسید.
 4. زبان: زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه زبان ترکی استانبولی است. با این وجود در بعضی از دانشگاه‌های بین المللی کشور ترکیه زبان انگلیسی نیز تدریس شده و مورد آموزش واقع می‌شود. با توجه به این مسئله برای تقاضای بورسیه تحصیلی کشور ترکیه باید حتما مدرک تافل و یا آیتلس مورد نظر دانشگاه را به همراه داشته باشید و آن را ارائه دهید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

مزایای بورسیه های دولتی کشور ترکیه

برای دانستن شرایط و مزایا بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه بهتر است به مزایای دولتی آن هم اشاره کنیم. به طور کلی باید گفت که شرایطی که کشور ترکیه برای دانشجویان بورسیه شده خود قرار داده و تعیین کرده است بسیار ایده آل بوده و مزایای بسیاری دارد. برای مثال می توان گفت که در صورتی که شما بتوانید از دانشگاه های کشور ترکیه بورسیه دریافت کنید دیگر لازم نیست برای اقامت و هم چنین اسکان خود نگرانی و دغدغه ای داشته باشید. این بدان معناست که دانشجویان می توانند در خوابگاه های ترکیه که در دانشگاه قرار دارند سکونت یابند، اگر هم تمایل به اسکان در خوابگاه ها را نداشته باشند می توانند در خارج از دانشگاه هم سکونت یابند، البته باید بگوییم که در این صورت باید هزینه سکونت خود را نیز پرداخت نمایند. در کنار مسئله اسکان باید به این مسئله نیز اشاره کنیم که با دریافت بورسیه های دولتی ترکیه دیگر هیچ هزینه ای برای پرداخت شهریه و چیزهایی از این دست از دانشجو دریافت نخواهد شد. بنابراین باید اعتراف کرد که تحصیل رایگان مزیت بسیار بزرگی است که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت.

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

از دیگر مزایای دریافت بورسیه های دولتی ترکیه می توان به هزینه درمان و سلامت رایگان دانشجویان اشاره کرد. این یعنی دانشجویانی که بورسیه دولتی ترکیه را دریافت کرده باشند تحت پوشش بیمه سلامت عمومی قرار خواهند گرفت. همه این را به خوبی می دانند که مسئله بیمه همواره از مسائل مهمی است که دانشجویان خارجی با مهاجرت و تحصیل در کشوری تازه با آن رو به رو می شوند، بنابراین این مسئله برای کسانی که بورسیه های دولتی کشور ترکیه را دریافت می کنند حل شده است. در کنار تمامی مسائل می توان اضافه کرد که بلیط رفت و برگشت دانشجو به کشور هم از سوی خود کشور ترکیه تهیه می گردد و در صورتی هم که دانشجویی خودش اقدام به دریافت و خرید بلیط کند دانشگاه مورد نظر هزینه هایی که او پرداخت کرده است را باز می گرداند.

بورسیه تحصیلی سال 2019 ترکیه

مدارک لازم برای تقاضای بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ ترکیه

برای آن که بتوانید برای بورسیه تحصیلی ترکیه تقاضا دهید باید مدارک کافی را به همراه داشته باشید. این مدارک به این شرح هستند:

 • کارت شناسایی معتبر مانند شناسنامه و یا پاسپورت
 • مدرک فارغ التحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرک قبولی در امتحانات بین المللی
 • یک عدد عکس ۴ در ۶
 • معرفی نامه حداقل از طرف دو استاد برای مقاطع ارشد و دکترا

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی