بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم ،رویایتان را به واقعیت تبدیل کنید!

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

رویای تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا را دارید؟ اگر چنین اندیشه ای دارید باید برای رسیدن به هدف خود برنامه ریزی کرده و آگاهانه قدم بردارید. تحصیل در دانشگاه های مطرح دنیا هدف تمامی علاقه مندان به تحصیل است؛ اگر این اقدام با بورسیه تکمیل شود می توان آن را به عنوان یک قدم موفق در زندگی به حساب آورد. با وجود فراوانی دانشگاه های خوب در سراسر دنیا، در این بین کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، فرهنگی مشابه و هزینه های پایین زندگی تبدیل به یکی از گزینه های اصلی ایرانیان گشته است. حال اگر قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم را دارید، شرایط و روند آن چگونه است. با ما همراه شوید تا پاسخ این پرسش را بیابیم.  “همچنین می توانید قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه را اینجا ببینید.”

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

کشور ترکیه از سال ۲۰۱۰ امکان ورود به دانشگاه های خود را برای داوطلبان ایرانی به دو صورت شرکت در آزمون و احتساب معدل دیپلم و یا پیش دانشگاهی، امکان پذیر کرده است. درست است که برخی از دانشگاه های این کشور با توجه به معدل اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند، اما این امر با توجه به حجم گسترده داوطلبان به خصوص در رشته ها و دانشگاه های خوب، نیازمند فاکتورهای دیگری نیز است. سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور را می توان به ۳ نوع دانشگاه فنی، مدارس فنی و حرفه ای، مؤسسه عالی فناوری تقسیم بندی کرد. این دانشگاه ها توسط دو بخش خصوصی و دولتی تامین بودجه می گردند که این سبب می شود از جنبه هایی به خصوص جنبه مالی با یک دیگر تفاوت کنند. تفاوت دیگر این دانشگاه ها در نوع پایه تحصیلی ارائه شده است، برای مثال در مدارس فنی و حرفه ای اولین مرحله تحصیلی دوره کاردانی است که ۲ سال به طول خواهد انجامید. در دانشگاه ها، اولین پایه تحصیلی کارشناسی است که همانند ایران ۴ سال طول خواهد کشید و در مورد رشته های خاصی مثل پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی به ۵-۶ سال تغییر خواهد کرد. هم چنین زمان تعیین شده برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تخصصی به ترتیب ۲ الی ۴ سال است.

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

اگر با داشتن مدرک دیپلم قصد ورود به دانشگاه های این کشور را دارید، علی رغم کسب نمره قبولی در آزمون ورودی، مدرک زبان نیز باید ارائه دهید. اگر دانشگاه های انتخابی شما ترکی زبان است، باید موفق به قبولی در آزمون تومر شوید در غیر این صورت باید مدرک زبان معتبری هم چون آیلتس و تافل ارائه دهید. در صورت تمایل به کار کردن در کنار تحصیل، نیازمند اخذ مجوز کار این کشور هستید تا بتوانید به صورت قانونی حتی پاره وقت مشغول به کار شوید. اهمیت این امر زمانی بیشتر می شود که موفق به کسب بورسیه تحصیلی این کشور نشده و از این طریق بخشی از مخارج تامین شود. خوب است بدانید که طیف وسیعی از رشته ها در این دانشگاه ها در حال تدریس هستند اما از محبوب ترین این رشته ها می توان به رشته روابط بین المللی ، مطالعات مدیترانه ای شرقی ، رشته های مهندسی ، مدیریت بازرگانی و مهمان داری اشاره داشت. دانشگاه های برتر در شهرهای مختلف این کشور پراکنده شده است اما تمرکز بیشتر آن ها در شهرهای استانبول و آنکارا است.

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه با دیپلم

آن دسته از افرادی که می خواهند با برخورداری از مدرک دیپلم در دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند، نیازمند ارائه مدارک زیر هستند:

 • ارائه عکس پاسپورتی
 • کپی شناسنامه
 • کپی پاسپورت (دارای مهلت)
 • رزومه تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان به زبان ترکی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • مدرک زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه)

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی کشور ترکیه از انواع مختلفی برخوردار است. به طور کلی تنها ۱۲ شهر از شهرهای این کشور نسبت به پذیرش دانشجویان بورسیه شده اقدام می نمایند. مسلما هرچه شهر انتخابی تان کوچک تر باشد، شانس قبولی شما بالا خواهد رفت. سه شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول و ازمیر، رقابت بسیار بالاتری را بر دانشجویان متحمل می شوند. بنابراین برای گرفتن بورسیه این دانشگاه ها باید معدل بسیار بالایی داشته باشید. هم چنین نمره ی درس های ریاضی، شیمی و زیست در میزان گرفتن بورسیه نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. این شهر ها تنها ۶ دانشگاه را برای افراد خواهان بورسیه در نظر گرفته اند. لازم به ذکر است طبق قوانین جدید این کشور داشتن بیمه دانشجویی برای بورسیه تحصیلی از الزامات به حساب می آید. هدف اصلی دولت ترکیه از ارائه‌ی بورسیه تحصیلی را می‌توان تمایل به تبادل علمی و گسترش ارتباطات علمی با سایر نقاط جهان عنوان کرد. این دسته از برنامه‌های دولت ترکیه که بلند مدت نیز هستند، تنوع بسیار زیادی را شامل می‌شوند. برای مثال برخی از این بورسیه‌ها تنها مخصوص افراد نخبه است و به آن‌ها اعطا می‌شود. دانشجویانی که موفق به کسب این بورسیه‌ها می‌شوند معمولا امکانات بسیار زیادی در طول تحصیل در این دانشگاه‌ها نصیبشان خواهد شد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

بورسیه تحصیلی این کشور بسته به شرایط و رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر ممکن است مزایایی از جمله خوابگاه ، بیمه و مبلغی ماهیانه یا سالیانه در اختیار دانشجویان بورسیه شده قرار دهد. از اولین شرایط برای اخذ این بورسیه، تسلط به زبان ترکی استانبولی است که از الزامات اکثر دانشگاه های این کشور جهت پذیرش است. شرط دیگری که جهت اخذ بورسیه تحصیلی این کشور وجود دارد، شرایط سنی است. شرایط سنی در نظر گرفته شده برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است اما از آن جایی که تاکید این مطلب بر روی دارندگان دیپلم است، محدودیت سنی برای این افراد تا ۲۵ سال است. معدل نیز از مهم ترین شرایط جهت اخذ بورسیه تحصیلی کشور ترکیه به شمار می آید. این بدان معناست که دانشگاه های این کشور مرزبندی عددی برای ارائه ی بورسیه به شما قرار داده اند. این شرط برای دارندگان دیپلم، حداقل معدل ۱۲ در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است افرادی که معدل خوبی ندارند می توانند با ارائه مدارک علمی – پژوهشی برای بعضی رشته ها، شانس خود را جهت دریافت بورسیه امتحان نمایند. آخرین شرط برای اخذ این بورسیه قبولی در مصاحبه این دانشگاه ها است که در بخش بعدی بیشتر در مورد آن خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه

جهت دریافت بورسیه یاد شده این کشور نیازمند ارائه ی مدارک فارق التحصیلی، برگه ی قبولی و نیز در نهایت مدرک زبان خود هستید. البته باید بدانید ترجمه ی این مدارک نیز موردی است، که در دسته ی الزامات بعضی از دانشگاه ها است. نحوه ی ارائه ی این مدارک در هر دانشگاهی متفاوت است و جهت آگاهی از آن باید توسط دانشگاه مورد نظر جویا شوید. اگر مدارک شما مورد تایید و قبول بود، شما را به مصاحبه دعوت می نمایند. مصاحبه در این کشور به سه صورت صورت می پذیرد که انتخاب آن بستگی به خود دانشگاه دارد. در نوع اول شما به صورت حضوری برای مصاحبه باید اقدام نمایید. در ادامه با پاسخ دادن به سوالاتی که از شما پرسیده می شود، هدفتان از دریافت بورسیه مشخص خواهد شد. در نوع دوم مصاحبه که به صورت غیر حضوری صورت می پذیرد ، باید در تاریخ و ساعتی که بهتان اعلام می شود نسبت به مصاحبه آنلاین اقدام نمایید. نوع سوم مصاحبه نیز به صورت حضوری است. تفاوت آن با نوع اول در مکان مصاحبه است. در روش سوم می توانید با حضور در سفارت این کشور در کشور خود، مصاحبه ی خود را انجام دهید. مدارک شما باید به گونه ای توجیه پذیر باشد تا بتوانید بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه را از آن خود کنید. بنابراین با بالا بودن معدل می توانید این مراحل را برای خود ساده نمایید. لازم به ذکر است زمان اعلام نتایج از سوی دانشگاه ها نامشخص است و قانون خاصی در این خصوص وجود ندارد.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی