بالا شهر و پایین شهر استانبول ،اختلاف طبقاتی در این شهر!

بالا شهر و پایین شهر استانبول

بالا شهر استانبول کجاست؟ پایین شهر استانبول کجاست؟ این احتمالا یکی از سوالاتی است که هنگام خرید خانه و یا کلا آغاز زندگی در استانبول ذهنتان را به خود مشغول خواهد کرد. بالاخره در هر شهری یک منطقه ای به قول معروف کلاس بالاست و منطقه ای دیگر سطح فرهنگی پایین تری دارد. اگر بودجه ی افراد اجازه بدهد، اقامت در منطقه های سطح بالاتر، در اول فهرست منازل انتخابی است! اما استانبول چه؟ محله های بالا شهر و پایین شهر استانبول چه نام دارد؟ اگر شما هم می خواهید در مورد این موضوع جالب کنکاش کنید، این مطلب از تیم تحریره ما را دنبال نمایید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

بالا شهر و پایین شهر استانبول

بالا شهر و پایین شهر استانبول

در ابتدای این بخش باید شما را غافلگیر کنم! شهر استانبول کاملا متفاوت از شهرهای ایران است و مفهوم بالا شهر و پایین شهر استانبول بی معنا است. در واقع این مفهوم کلاس بالا بودن و کلاس پایین بودن در هر منطقه از این شهر – به جز یک یا دو منطقه به طور استثنا همانند ببک – هم زمان وجود دارد! یعنی در هر منطقه یک بخش سطح بالا و دو سه کوچه پایین تر یک فرهنگ کاملا پایین تر دیده می شود. حتی محلات گران و باکلاسی هم چون نیز از این قاعده پیروی می کنند. بنابراین حتی پیش می آید که در کنار یک ساختمان لوکس، ساختمانی نه چندان مناسب از حیث کالبدی قرار گرفته باشد. از این نکته می توان نتیجه گرفت که نباید گول تبلیغات تلویزیونی را بخورید! تا آشنایی کامل با محله نداشته و آن را از نزدیک ندیده اید، به آگهی های فروش موجود در اینترنت اطمینان نکنید.

بالا شهر و پایین شهر استانبول

در هنگام انتخاب محله توجه داشته باشید که همیشه نزدیک به مرکز شهر بودن حسن نیست! زیرا استانبول از این لحاظ نیز با تهران و یا دیگر شهرهای بزرگ ایران متفاوت است. از آن جایی که شهرداری استانبول هر قسمت از شهر را که جمعیتی بالای ۵۰۰۰ نفر داشته باشد به عنوان یک شهر جدا در نظر می گیرد و تمام امکانات شهری را به آن اختصاص می دهد، اگر محله سکونت شما حتی بیش از ۱ ساعت با مرکز شهر فاصله داشته باشد برای شما هیچ مشکلی نخواهد بود؛ زیرا محله خودتان به جز  کنسولگری ایران که در مرکز شهر قرار دارد، تمامی امکانات و خدمات اداری، دولتی، آموزشی، خدماتی، درمانی و … را داراست. در کنار این مورد رفت و آمد با وسایل نقلیه در این شهر بسیار ساده و هم چنین مفید است! دلموش های استانبول حتی در کوچه ها نیز مشغول جا به جایی مسافر هستند.

بالا شهر و پایین شهر استانبول

فرهنگ ساکنان شهر استانبول

درست است که پیش تر در مورد فرهنگ متفاوت محله ها در این شهر ذکر کردیم، اما می توانیم با دیدی کلی تر، فرهنگ غالب این شهر را دریابیم. کشور ترکیه از بسیاری جهات، فرهنگی مشابه فرهنگ ایرانیان را داراست و شاید این امر در جذب گردشگران ایرانی به سوی این کشور بی‌تاثیر نباشد. از طرفی فرهنگ و مکان های تاریخی و دیدنی این کشور یکی از دلایل توریست و گردشگری در این کشور است. استانبول نیز شهری است با تاریخ غنی و مکان های تاریخی و تفریحی بسیار ، که این امر سبب شده است بیشترین مراجعه کننده و توریست به این شهر از ترکیه سرازیر شده و بر شلوغی آن تاثیر بیشتری گذارند. از لحاظ فرهنگ باید ذکر کرد که امروزه کشور ترکیه فرهنگ بسیار متنوعی دارد و علت آن چیزی نیست جز مهاجرت های فراوان و تهاجم هایی که در طی دهه های اخیر رخ داده است. لازم به ذکر است ساعت رسمی ترکیه ۳۰ دقیقه از ایران عقب تر است و هم‌چنین این شهر در سال ۲۰۱۵  مقام پنجمین شهر پربازدید جهان را از آن خود کرد.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

بالا شهر و پایین شهر استانبول

امکانات زندگی در استانبول

اگر استانبول را برای زندگی انتخاب کرده اید باید بدانید که این شهر امکانات بسیاری را در اختیار ساکنان خود قرار داده است. این امکانات بخش های مختلف درمانی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و … را شامل می شود. در حقیقت شما با انتخاب استانبول به عنوان مقصد نهایی خود، امکانات بسیاری را برای زندگی در آن شهر در اختیار خواهید داشت. از لحاظ امکانات آموزشی باید خاطر نشان کرد که به دلیل جمعیت بالای شهر استانبول و به طبع آن تقاضای بالا برای امکانات و خدمات تحصیلی در مقاطع مختلف، بهترین دانشگاه های ترکیه و بهترین مدارس ترکیه در شهر استانبول تاسیس شده اند. هم چنین به علت رقابت شدید کیفیت خدمات رسانی نیز پیشرفت چشمگیری دارد و همواره در حال به رشد و بهتر شدن است. البته این بدان معنی نیست که شهرهای دیگر ترکیه نظیر آنکارا از داشتن دانشگاه های درجه یک محروم هستند. وجود مال و پاساژهای بسیار بزرگ همانند مال استانبول، مال پلیکان، مال مارمارا و بسیاری از مال های دیگر که در این شهر ساخته شده اند، خرید روزمره ی شما را بسیار ساده  و از همه مهم تر لذت بخشتر کرده اند. از طرفی سیستم حمل و نقل در استانبول در سطحی قابل قبول بوده و شما می توانید برای تفریح و بازدید از اماکن تاریخی، با استفاده از مترو، متروبوس و اتوبوس به آن جا دسترسی داشته و نیازی به اجاره ی ماشین در مدت سفر و یا زندگی خود نداشته باشید.

بالا شهر و پایین شهر استانبول

کلام آخر

استابول قلپ تپنده ی ترکیه، سالانه پذیرای هزاران نفر از سراسر دنیاست. این مرکز توریستی به دلیل امکانات بالای زندگی هم چنین مهاجران بسیاری را به سوی خود می کشاند. انتخاب محل اقامت در این شهر بسیار مهم است زیرا بر خلاف شهرهای ایران، مفهوم بالای شهر و پایین شهر در استانبول وجود ندارد! بنابراین تمامی منطقه ها بخشی سطح بالا و بخشی سطح پایین دارد که نشان دهنده نیاز به دقت بالا در انتخاب محله سکونتتان است.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی