انواع وام در ترکیه ،قوانین بانکی در این کشور!

انواع وام در ترکیه

تا به حال شده است به گرفتن وام در کشوری بیگانه همانند ترکیه بیندیشید؟ مسلما گرفتن وام در هر کشوری قوانین خاص خود را داراست. بنابراین باید در این مورد به طور کامل اطلاعات جمع آوری کرده و آگاهی کامل به دست بیاورید. از این رو ما نیز امروز به سراغ این موضوع رفته ایم تا با بررسی انواع وام در ترکیه، بتوانیم پرسش های موجود در ذهنتان را پاسخ دهیم. بهتان پیشنهاد می کنم این مطلب جامع را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه شوید با ادامه ی مطلب.

انواع وام در ترکیه

انواع وام در ترکیه

انواع وام در ترکیه برای ایرانیان به دو صورت موجود است. ۱) از طریق شرکت های ساختمانی ۲) از طریق بانک. روش اول معمولا گزینه ی محبوب آن دسته از افرادی است که تمایل دارند در این کشور ملکی نوساز یا پیش فروش خریداری نمایند. در این روش شرکت های ساختمانی معولا طرح های پرداخت با سود ۰ درصد را عرضه کرده اند که برای یک دوره زمانی ۶ تا ۶۰ ماهه در نظر گرفته شده است. از نکات مثبت این روش می توان به بی بهره بوده آن و عدم نیاز پرداخت برای پرونده است. هم چنین می توانید سند خود را پس از پرداخت ۶۰ تا ۷۰ درصد دریافت نمایید. روش دوم از طریق بانک هایی است که به شهروندان خارجی وام اعطا می نمایند. اولین گام در این مسیر انتخاب ملک مورد نظر است. سپس با همراه داشتن مدارک تعیین شده باید به بانک مراجعه نمایید. این مدارک شامل ترجمه پاسپورت و اسناد رسمی، شماره شناسه مالیاتی و اثبات آدرس و نشانی است. برای مورد آخر می توانید با ارائه مجوز اقامت یا کارت شناسایی یا قبوضی که نشان دهنده آدرس و نام شما باشد به این مقصود دست یابید. در ادامه این روش باید حساب بانکی باز کرده و برای وام مسکن اقدام نمایید. در ادامه به بررسی این روش بیشتر می پردازیم.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه با وام بانکی،به همین سادگی صاحبخانه شوید!

انواع وام در ترکیه

خرید ملک از طریق وام بانکی در کشور ترکیه

اخذ و گرفتن انواع وام در ترکیه، شرایط و قوانین به خصوصی را طلب می کند و در صورت رعایت این شرایط، امکان خرید ملک در این کشور با وام بانکی میسر است. جهت خرید خانه، بانک مورد نظر پس از بررسی شرایط می تواند ۷۵ درصد ارزش ملک را به فرد متقاضی تسهیلات دهد. لازم به ذکر است باز پرداخت این تسهیلات عموما ده ساله در نظر گرفته شده است. دولت ترکیه سیاست خاصی برای اعطا تسهیلات مسکن، خودرو و سایر امکانات ترتیب داده است. این تسهیلات به وسیله سیستم اعتبار سنجی یا کردیت، از طریق بانک های عامل متفاوت بوده و وابسته به آن ها است. در این سیستم ابتدا باید اعتبار فرد ارزیابی شود. این اعتبار از روش های مختلف به صورت رو به رو مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت: ترنورمالی کسب کار، سود خالص کسب کار، حقوق و درآمد افراد کارمند، املاک ومستغلات منقول و غیر منقول. در نهایت می توان دریافت انواع وام در ترکیه را به طور خلاصه در سه مرحله ی رو به رو خلاصه کرد: ۱٫ اثبات درآمد ۲٫ ارائه آخرین صورت حساب بانکی ۳ ماهه ۳٫ سند ملکی که برای خرید آن درخواست وام نموده اید. به طور معمول پس از تاییدیه اولیه از سوی بانک که ۳ تا ۴ روز به طور خواهد انجامید، در صورت تایید کارشناس بانک، وام به شما تعلق خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: خرید ملک با وام بانکی در ترکیه،هر آنچه که باید در این زمینه بدانید!

انواع وام در ترکیه

قوانین خرید خانه در کشور ترکیه

در این بخش به طور خلاصه قوانین خرید ملک در کشور ترکیه را از نظر خواهیم گذراند. بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی مصوب ۱۸ می۲۰۱۲ به شماره ۲۶۴۴ ، اجازه خرید املاک فقط به تعدادی از مهاجران خارجی بدون هیچ گونه محدودیتی داده شده است. ایران جز آن دسته از کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه است. هم چنین شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک می نمایند، باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزارت خانه بکنند. متراژ این مقدار ساخت و ساز تا سقف ۳۰ هکتار است. شاید بتوان تنها محدودیت قائل شده در این خصوص را عدم اجازه ی خرید ملک در مناطق نظامی و امنیتی در این کشور دانست. این امر به گونه ای پیش می رود که تنها ۱۰ درصد از اراضی هر ناحیه می تواند توسط اتباع خارجی مورد خرید واقع گردد. برای کسب آگاهی جامع تر در این خصوص، به مطلب های پیشین ما مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: قوانین خرید ملک در ترکیه،نکات خرید خانه در این کشور!

انواع وام در ترکیه

مراحل خرید ملک در کشور ترکیه

پروسه ی خرید ملک در کشور ترکیه، روندی است که دانستن آن قبل از اقدام ضروری می نماید. این روند در ادامه به صورت زیر آورده شده است:

  • مرحله ی اول

بازدید از ملک: این مرحله بسیار مهم است زیرا بدون بازدید مستقیم از ملک نمی توان تصمیم گیری درستی انجام داد. در این مرحله نه تنها به خود ملک بلکه به محله و بستر آن نیز باید توجه ویژه ای داشت.

  • مرحله ی دوم

توافقنامه فروش و پرداخت ودیعه: پس از انتخاب ملک بر اساس خواسته های خود، باید نسبت به امضا قراداد با فروشنده با همراه داشتن گذرنامه اقدام نمایید. در این مرحله باید مبلغی را که معمولا ۵ هزار یورو است پرداخت کنید. این توافق نامه در ۳ زبان تنظیم خواهد شد که شامل زبان ترکی، زبان انگلیسی و زبان شخص خریدار می شود. هم چنین از این قرارداد در دو نسخه برای هر دو طرف تهیه خواهد گشت. موارد آورده شده در این قرار داد شامل تمام شرایط و ضوابط مربوط به فروش بوده و لازم الاجرا است.

انواع وام در ترکیه

  • مرحله ی سوم

پرداخت هزینه: پرداخت هزینه ملک معمولا به دو صورت رخ می دهد: در روش اول این پرداخت به صورت دو مرحله است. بدین صورت که هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه که معمولا ۵٫۰۰۰ یورو است، پرداخت می شود و مابقی هزینه هنگام دریافت سند تصویه حساب خواهد شد. در روش دوم ابتدا در هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه ای به صورت ۱۰ درصد از مبلغ ملک پرداخت می شود. بخش دیگری از هزینه نیز در مدت ۳ تا ۴ ماه پس از مرحله ی قبلی پرداخت می شود. تصویه حساب نهایی نیز در زمان امضای سند صورت می پذیرد.

  • مرحله ی چهارم

دریافت سند ملک: پس از آمده شدن سند، شخص خریدار شخصا باید برای تحویل گرفتن آن مراجعه نماید. البته اگر به کسی وکالت داده باشید، آن فرد مجاز به دریافت سند از طرف شما خواهد بود. همان طور که در مرحله ی قبل به آن اشاره نمودیم، باید تصویه حساب در زمان دریافت سند صورت پذیرد. لازم به ذکر است تمامی مالیات ها و پرداخت های دولتی نیز باید پرداخت شود. در این روند حضور مترجم برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه و کج فهمی است. لازم به ذکر است هم فروشنده و هم خریدار در زمان تعیین شده در دفتر اسناد رسمی حضور می یابند.

بیشتر بخوانید: مراحل خرید ملک در ترکیه،از شرایط خرید خانه مطلع شوبد!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی