اقتصاد ترکیه به زبان ساده ،آشنایی بیشتر با اقتصاد این کشور!

اقتصاد ترکیه به زبان ساده

اقتصاد، مسئله ای که این روزها ذهن همه ی ما را به خود مشغول کرده است! موضوعی که بر تمامی ابعاد زندگی سایه انداخته و تاثیرش انکار نشدنی است. از این رو یکی از مهم ترین مباحثی که قبل از مهاجرت و یا سرمایه گذاری در کشوری بیگانه باید به آن توجه کنید، اقتصاد است! بنابراین آگاهی از اقتصاد امری است ضروری و لازم. شما تا چه میزان از اقتصاد کشور ترکیه آگاهی دارید؟ با ما همراه شوید تا در ادامه مطلب اقتصاد ترکیه به زبان ساده را برای شما شرح دهیم.  “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

اقتصاد ترکیه به زبان ساده

نگاه کلی به اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد رو به رشد کشور ترکیه، یکی از دلیل اصلی مهاجرت ایرانیان به این کشور! اقتصاد کشور ترکیه را می توان به عنوان ششمین اقتصاد برتر ناحیه اروپا به حساب آورد. ترکیه در ۸ سال گذشته بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار سرمایه جذب کرده است و تبدیل به گزینه ی اول بسیاری از سرمایه گذاران گشته است. می توان اصلی ترین عامل گردش اقتصاد را در این کشور مدیون صنعت توریسم دانست. صنعت توریسم کشور ترکیه یکی از قوی ترین ها در دنیا به حساب می آید و سالانه بیش از ۲۸ میلیون نفر به این کشور سفر می کنند. فضای کسب و کار در ترکیه بسیار رقابتی است و بیش از ۲۵۰۰۰ شرکت بین المللی در ترکیه قرار دارند. بعد از صنعت توریسم، اقتصاد ترکیه را می توان وابسته به نساجی و تولید پوشاک که یک سوم مشاغل کشور در این حوزه است. هم چنین می توان صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز در این کشور را آینده ساز آن به حساب آورد زیرا این صنایع رشد قابل توجهی را در پیش گرفته اند. از آن جایی که ۴۰ درصد از خاک این کشور را زمین زراعتی در بر گرفته است، صنعت کشاورزی نیز در این کشور جایگاه ویژه ای دارد. به عبارتی کشاورزی یکی از فاکتورهای اصلی در گردش اقتصاد این کشور است؛ به گونه ای که ترکیه را از واردات مواد غذایی کاملا بی نیاز کرده و آن را جز چند کشور معدود در دنیا که در این زمینه به خود کفایی رسیده اند، کرده است. از طرفی در ده سال گذشته صنعت نرم افزار ترکیه ۳۳% درصد رشد ، تجهیزات مخابرات ۱۹ درصد رشد و تکنولوژی مخابراتی ۳۴ درصد رشد داشته. تمامی موارد ذکر شده تاکیدی است بر اقتصاد مناسب این کشور.

اقتصاد ترکیه به زبان ساده

نگاهی دقیق تر به اقتصاد کشور ترکیه

یکی از اقداماتی که اقتصاد دانان و دولت مردان ترکیه در زمینه ثبات و پیشرفت اقتصادی انجام دادند حذف ۶ صفر از پول ملی ترکیه، یا همان لیر بود. در ادامه روند بهبود وضعیت اقتصاد کشور ترکیه، اصلاحات ساختاری در چهارچوب برنامه صندوق بین المللی پول و همچنین هماهنگی با قوانین اتحادیه اروپا در طی سالیان پیش صورت گرفت. هم چنین توجه به مقوله «تولید» برای پیشرفت اقتصادی در ترکیه، تبدیل به یکی از مهم ترین مباحث در برنامه ریزی گشت. به عبارتی برای جلوگیری از واردات، باید در امر تولید سرمایه گذاری کرد. کشور ترکیه، امروزه در بخش های مختلفی از جمله پوشاک و کشاورزی توانسته است محصولات مورد نیاز خود را تولید و حتی آن ها را صادر نیز بکند.

اقتصاد ترکیه به زبان ساده

همان طور که شما هم قطعا می دانید، صنعت توریسم و گردشگری یکی از پایه های اصلی اقتصاد کشور ترکیه است. دولت این کشور با استفاده از پتانسیل های گردشگری، اماکن تاریخی و طبیعت بی نظیر توانسته است آن را در جایگاه هشتمین کشور توریستی جهان قرار دهد. به طور حدودی این کشور سالیانه پذیرای ۴۰ میلیون نفر گردشگر از سراسر دنیا و احداث بزرگ ترین فرودگاه جهان در آن نشان دهنده سرمایه گذاری دولت در راستای توسعه این صنعت در ترکیه است. در کنار موارد گفته شده، دولت ترکیه با حمایت از سرمایه گذاران خارجی، سبب پیشرفت چشم گیری در تمامی ابعاد در این کشور شده و در نظر گیری مزایایی هم چون فروش املاک به خارجیان، دادن اقامت از طریق سند ملک، هموار کردن مسیر ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی برای خارجیان سبب افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در ترکیه شده است. برای این که شما را از پیشرفت این کشور در زمینه اقتصادی آگاه سازیم، برخی از عناوینی که این کشور از آن خود کرده است را با هم مرور می کنیم:

  • نخستین تولیدکننده کود مصنوعی در اروپا
  • سیزدهمین اقتصاد برتر دنیا
  • هفتمین تولیدکننده آهن و فولاد در اروپا
  • دومین تولیدکننده شیشه در دنیا
  • ششمین تولید‌کننده سیمان در دنیا
  • ششمین صادرکننده پوشاک در دنیا
  • بزرگ‌ترین بازار نوظهور در اروپا

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

اقتصاد ترکیه به زبان ساده

استانداردهای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه

در ادامه این بخش، برای آن دسته از افرادی که به سرمایه گذاری در این کشور می اندیشند، نکاتی را متذکر شده ایم که می تواند بر تصمیم نهایی شان، تاثیر گذار باشد. کشور ترکیه با تشکیل دادن یک تیم جدید که به وسیله وزارت مالیه این کشور شکل گرفته است، جهت هماهنگ کردن اقتصاد محلی با بازارهای بین المللی و پویایی اقتصاد ترکیه، سبب هم ترازی سیستم مالی این کشور با سیستم مالی بین المللی شده است. در حقیقت این امر با بهبود ارتباطات با سازمان‌های رتبه بندی بین‌المللی ، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ رخ داده است. از مهم‌‌ترین اهدافی که هر سرمایه‌گذاری در پی آن است و به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شود، حفظ امنیت آن در کنار سوددهی عنوان می‌شود. از آن‌جا که فساد اداری در سازمان‌های دولتی رخنه کرده، از دیگر نگرانی‌های سرمایه‌گذاران خارجی، فساد اداری موجود در این کشور است و نبود این نوع فساد از استاندارهای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. همواره امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور بر اساس نحوه عملکرد سیستم قضایی آن ارزیابی می‌شود. در نتیجه در صورت عدم وجود فساد اداری در سیستم اقتصادی کشور مذکور، می‌توان با خیالی آسوده تن به سرما‌یه‌گذاری در آن کشور داد. در این خصوص بین دو کشور ایران و ترکیه، موافقت نامه‌هایی به ثبت رسیده است که نوید یک سرمایه‌گذاری مطمئن را به ایرانیان می‌دهد. مسلما این همه ماجرا نیست! و برای آشنایی دقیق با روش ها، انواع و مزایای سرمایه گذاری در این کشور بهتر است به مطالب پیشین ما در این زمینه سری بزنید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی