اقامت خانواده در ترکیه ،چگونه با خانواده در این کشور ساکن شویم!

اقامت خانواده در ترکیه

فراهم کردن رفاه و آسایش برای خانواده و عزیزانی که دوستشان داریم، آرزوی تمامی ماست. در این بین اگر محقق شدن این هدف را در مهاجرت دیده اید، نیازمند کسب اطلاعات بسیاری پیش از انجام هرگونه اقدامی هستید. ترکیه امروزه تبدیل به یکی از گزینه های اصلی مهاجرت برای ایرانیان شده است. از جمله دلایل آن می توان نزدیکی، شرایط و امکانات بهتر زندگی، اقتصاد مناسب را نام برد. اما نکته مهم این است که اگر می خواهید در این کشور به صورت قانونی زندگی کنید، نیازمند دریافت مجوز اقامت هستید. در ادامه این مطلب همراه شوید تا به ببرسی مجوز اقامت خانواده در ترکیه بپردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

اقامت خانواده در ترکیه

اقامت خانواده در ترکیه

اولین سوال این است که این مجوز به چه کسانی داده می شود؟ در پاسخ باید گفت این مجوز به همسر خارجی، فرزند خارجی نابالغ و یا فرزند خارجی وابسته، دارندگان حفاظت ثانویه، پناهندگان و کسانی که تابعیت ترک خود را از دست داده‎اند اعطا می گردد. اگر فرد خارجی مورد نظر با یک شهروند ترک ازدواج کرده باشد، قرار گرفتن آن ‎ها در محیط خانواده هدف در نظر گرفته شده است. مجوز اقامت خانواده نه تنها برای همسر و فرزندان شخص حامی صدور می گردد، بلکه برای فرزندان همسر حامی که از وی نیستند هم قابل اخذ است. جهت دریافت مجوز اقامت خانواده در ترکیه ، تنها کافی است فرد حامی، یکی از انواع مجوزهای اقامت ترکیه – مثل برخورداری از مجوز اقامت کوتاه مدت – را اخذ کرده باشد. به طور کلی بر حسب قوانین کشور ترکیه، شخص حامی می تواند شهروند ترک، فردی با مجوز اقامت در ترکیه، پناهنده و یا فرد خارجی با حفاظت ثانویه باشد.

اقامت خانواده در ترکیه

مجوز اقامت خانواده در ترکیه ، جوازی دائم نیست بلکه مدت محدود دارد. معمولا این مجوز هر بار به مدت ۲سال صادر می شود. اگر فرد متقاضی بیش از یک همسر داشته باشد، تنها برای یکی از آنان می تواند چنین درخواستی دهد. این در حالی است که برای فرزندان سایر همسران، درخواست مجوز امکان پذیر است. تنها شرطی که در این موارد وجود دارد این است که هر دو فرد متاهی باید بالای ۱۸ سال باشند. هنگامی که درخواست مجوز برای فرزندی باشد که یکی از والدینش در خارج از کشور است، اخذ مجوز منوط بر رضایت نامه اوست. در نظر داشته باشید که فرزندان زیر ۱۸ سال جهت تحصیل در مدارس و موسسات این کشور، نیازمند دریافت مجوز تحصیلی نیز هستند. اگر فرزند مورد نظر که دارای مجوز اقامت خانواده است، حداقل ۳ سال با این مجوز تا پایان ۱۸ سال تمام در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند مجوز اقامت کوتاه مدت را دریافت نمایند. اگر فرد خارجی که با شهروند ترک ازدواج کرده است، طلاق بگیرد، مشروط بر اقامت حداقل ۳ سال با مجوز اقامت خانواده (اما اگر در دادگاه خشونت علیه همسر اثبات شود، این شرط ۳ ساله لغو می شود) ، امکان درخواست برای مجوز کوتاه مدت برای آنان میسر است. شروط دیگری نیز جهت اخذ این مجوز وجود دارد، که رعایت آن ها در این زمینه ضروری است. اولین شرط، برخورداری گواهی تولد فرزندان از مهر آپوستیل می باشد. سایر شروط نیز بدین صورت اند: برخورداری از گواهی داشتن عدم سوء پیشینه قضایی علیه جرایم مختل کننده نظم خانواده طی ۵ سال از تاریخ درخواست، ثبت قبلی آدرس در سیستم، داشتن حقوق ماهیانه بیش از یک سوم حداقل دستمزد به ازای نفرات خانواده مشروط به پایین نبودن درآمد کل از حداقل دستمزد، بیمه همه افراد خانواده، برخورداری از شرایط مسکن مناسب با استانداردهای سلامت و ایمنی عمومی بسته به تعداد خانواده و تایید آپوستیل برای سوء پیشینه اخذ شده از کشور مبدا.

اقامت خانواده در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت خانواده در ترکیه

جهت اخذ مجوز اقامت خانواده در ترکیه علاوه بر برخورداری از شروط ذکر شده باید مدارک زیر را نیز به اداره مروبطه تسلیم نمایید:

 • ارائه گواهی که نشان دهنده ثبت شدن آدرس در سیستم است.
 • ارائه فرم پر شده درخواست مجوز اقامت
 • ارائه ۴ قطعه عکس
 • ارائه سو پیشینه یا سابقه کیفری از کشور مبدا (اگر فرد در ۵ سال گذشته در ترکیه اقامت داشته است باید از مقامات قضایی این کشور آن را اخذ نماید).
 • ارائه گذرنامه (یا اصل و کپی مدرک معتبر و جایگزین آن)
 • ارائه سند ازدواج
 • ارائه اصل کارت شناسی شخص حامی
 • ارائه کپی کارت شناسی شخص حامی
 • ارائه سندی مبنی برخوداری از شرایط مناسب مالی فرد حامی
 • ارائه مدرکی مبنی بر برخورداری از بیمه سلامت خصوصی
 • ارائه مدرکی مبنی بر برخورداری از بیمه سلامت عمومی که شامل تمامی افراد خانواده می شود.
 • ارائه سند مبنی بر ارائه درخواست به تامین اجتماعی جهت بیمه سلامت عمومی
 • ارائه مدرکی دال بر برخوردای فرد از خدمات بهداشتی در ترکیه در محدوده قراردادهای دو جانبه تامین اجتماعی
 • ارائه مدارکی که از موسسه تامین اجتماعی دریافت شده است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

اقامت خانواده در ترکیه

صدور دوباره کارت اقامت

حال برسیم به موردی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد: گم شدن کارت اقامت! اگر به هر دلیلی کارت اقامت یا کیملیک شما گم شد، مجبور به طی کردن مراحل زیر هستید تا بتوانید نسبت به صدور دوباره ی آن اقدام نمایید، صدور دوباره این کارت حدود یک ماه زمان خواهد برد. این مراحل بدین صورت است:

 1. اولین اقدام در این مسیر مراجعه به اداره ی پلیس نزدیک به محل مفقود شدن کارت اقامتتان است. در اداره ی پلیس باید ادعا کنید که کارت اقامت شما دزدیده شده است تا پلیس موضوع را جدی در نظر گرفته و آن را مورد پیگیری قرار دهد.
 2. قبل از این مرحله باید آدرس اقامت شما در اداره ی نفوس به ثبت رسیده باشد. پس اگر این مرحله را قبلا انجام نداده اید، نسبت به ثبت آدرس سکونت خود در اداره ی نفوس اقدام نمایید.
 3. در ادامه با همراه داشتن گزارش دریافتی از پلیس، برگه نفوس، یک قطعه عکس برای هر فرد خانواده و کپی پاسپورت همه افراد خانواده و در صورت وجود کپی از کارت اقامتتان به اداره ی مهاجرت شهر خود مراجعه کنید.
 4. در مرحله ی آخر، پس از بررسی مدارک شما توسط مامور اداره ی مهاجرت، از شما درخواست می شود تا مبلغ ۸۰ دلار به علاوه ۷۲ لیر به بانک واریز کرده و رسید آن را ارائه دهید. از این به بعد روند صدور دوباره کارتتان طی خواهد شد.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی