افتتاح حساب در بانک های ترکیه ، مهم ترین اصول را اینجا بخوانید!

افتتاح حساب در بانک های ترکیه

تب مهاجرت به ترکیه این روزها بسیار داغ است. کم نیستند ایرانیانی که به دلایل مختلفی از جمله هزینه ی پایین زندگی، نزدیکی به ایران، امکانات بالای زندگی، آینده ای بهتر و … قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. اما یکی از دلایلی که بسیاری از ایرانیان به خاطر این مورد به این کشور مهاجرت می کنند، افتتاح حساب بانکی در این کشور است. شاید بپرسید چرا؟ در پاسخ باید گفت از طریق افتتحا حساب در ترکیه می توان به بانک های بین المللی متصل شد و به انتقال وجه بین کشورهای مختلف پرداخت. به جز این مورد، حتی اگر به قصد ادامه تحصیل و یا کار در این کشور اقدام به مهاجرت کرده اید، باز هم به افتتاح حساب در این کشور نیاز خواهید داشت. اما از افتتاح حساب در بانک های ترکیه چه می دانید؟ آیا اطلاعات کافی در اختیار دارید؟ اگر هم چنان به آگاهی کامل در این مورد نرسیده اید، مطلب زیر را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید.

افتتاح حساب در بانک های ترکیه

شرایط افتتاح حساب در کشور ترکیه

اولین شرط جهت افتتاح حساب در بانک های ترکیه داشتن اقامت آن است. بدین منظور باید کارت اقامت خود را ارائه دهید. این اقامت در همه ی زمینه ها شامل می شود. این به این معنی است که چه اقامت تحصیلی داشته باشید چه کاری، چه اقامت دائم، می توانید در این کشور حساب بانکی باز کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

چگونگی افتتاح حساب در کشور ترکیه

نکته ی مهم در این مورد انتخاب بانک است زیرا باید بدانید که همه ی بانک ها، برای ایرانیان، امکان داشتن حساب را برآورده نخواهند کرد. بانک هایی که امکان داشتن حساب بانکی را برای ایرانیان فراهم کرده اند، بانک هایی تحت عنوان زراعت و ایش می باشند. که می توانید با مراجعه به آن ها و داشتن مدارک مورد نیاز خود نسبت به افتتاح حساب در کشور ترکیه اقدام کنید. البته بانک ملت استانبول نیز برای ایرانیان بدون هیچ مشکلی حساب بانکی باز می کند، اما به دلیل عدم صدور عابر بانک، ایرانیان ترجیح می دهند به دو بانکی که قبلا اشاره شد مراجعه کرده و نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند. لازم به ذکر است سقف برداشت از دستگاه های خودپرداز بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر می باشد.

بیشتر بخوانید: با بهترین بانک‌های ترکیه و فرآیند افتتاح حساب در آنها آشنا شوید!

افتتاح حساب در بانک های ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب در کشور ترکیه

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه شامل موارد زیر می باشد:

  • به همراه داشتن اصل کارت اقامت و کپی آن
  • به همراه داشتن اصل و کپی پاسپورت
  • به همراه داشتن شماره مالیاتی

جهت دریافت شماره مالیاتی خود یا vergi numarası باید به نزدیک ترین اداره مالیاتی محل زندگی خود مراجعه کنید. پیدا کردن نزدیک ترین اداره مالیاتی به محل زندگی خود را از طریق یک سرچ ساده در اینترنت انجام دهید. سپس با همراه داشتن پاسپورت و کپی پاسپورت به اداره مالیات یا vergi dairesi رفته با دادن آدرس و شماره تلفن، شماره مالیاتی خود را دریافت کنید. نکته ی مهم دیگر امکان افتتاح حساب به ارزهای دلار، یورو و لیر ترکیه می باشد. پس از اقدام به باز کردن حساب، پس از یک هفته کارت بانکی تان به صورت ویزا ست و یا مسترکارت صادر می شود. از محاسن چنین کارت هایی می توان به امکان خرید اینترنتی از تمامی کشورها اشاره کرد. هنگام مسافرت های خارجی می توانید به بانک های مستقر مراجعه کرده و وجه نقد به شکل پول محلی یا ارز معتبر جهانی مثل دلار و یورو دریافت کنید. یکی از انواع حساب ها در کشور ترکیه حساب سرمایه گذاری است. اگر مایل به دریافت سود از سپرده خود هستید، این نوع حساب را برای خود برگزینید. سود های موجود به گونه ای متفاوت از ۴ تا ۱۳ درصد متفاوت می باشد.

بیشتر بخوانید: فرآیند درخواست شهروندی ترکیه ، صفر تا صد یک مهاجرت بی دردسر!

افتتاح حساب در بانک های ترکیه

نکات مهم در زمینه افتتاح حساب بانکی

لازم به ذکر است که بانک های ترکیه، ماهیانه مبلغی از حساب شما به عنوان هزینه ی نگهداری از پول هایتان، کسر خواهد کرد. جهت جلوگیری از این امر باید حسابتان در گردش باشد و در کم ترین حالت، قبض های خود را از این طریق پرداخت کنید. سیستم بانکداری آنلاین نیز به شما امکان کنترل حسابتان را می دهد. از این مورد غافل نشوید.

افتتاح حساب در بانک های ترکیه

کلام آخر…

افتتاح حساب در ترکیه دارای مزایای بسیاری است. از جمله ذخیره پول های شما در جایی امر در یک کشور بیگانه و حل بسیاری از مشکلات پس از مهاجرت. اما حسن اصلی که بسیاری از ایرانیان را برای مهاجرت به ترکیه وسوسه کرده است، اتصال این بانک ها به بانک های بین المللی است. بدین گونه که به وسیله ی کارت بانک خود می توانید خرید اینترنتی از دیگر کشورها داشته و یا با مراجعه به کشوری دیگر نسبت به برداشت ارز اقدام کنید. قبل از هرچیز باید بدانید که تنها بانک زراعت و ایش برای ایرانیان مقیم ترکیه نسبت به افتتاح حساب اقدام می کنند. پس باید یکی از این دو بانک را برای باز کردن حساب انتخاب کنید. سپس با همراه داشتن مدارکی که پیش تر ذکر د، حساب بانکی خود را افتتاح کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را از دست ندهید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی