افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه ،انواع افتتاح حساب برای ایرانی ها!

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

در ابتدا باید اذعان کرد تنها بانکی که روند افتتاح حساب ،دریافت کردیت در آن برای ایرانیان به نسبت بانکهای دیگر آسان تر بانک زراعت است. شایان ذکر است در شهر ها حتی شعبات مختلفت تفاسیر مختلفی ازقوانین  افتتاح حساب برای ایرانیان در ترکیه وجود دارد مدیر بانک باتوجه به اختیارات میتواند نسبت به تسهیل این امور مساعدت کند. در ادامه به چگونگی افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه می پردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

چگونگی افتتاح حساب در کشور ترکیه

نکته ی مهم در این مورد انتخاب بانک است زیرا باید بدانید که همه ی بانک ها، برای ایرانیان، امکان داشتن حساب را برآورده نخواهند کرد. بانک هایی که امکان داشتن حساب بانکی را برای ایرانیان فراهم کرده اند، بانک هایی تحت عنوان زراعت و ایش می باشند. که می توانید با مراجعه به آن ها و داشتن مدارک مورد نیاز خود نسبت به افتتاح حساب در کشور ترکیه اقدام کنید. البته بانک ملت استانبول نیز برای ایرانیان بدون هیچ مشکلی حساب بانکی باز می کند، اما به دلیل عدم صدور عابر بانک، ایرانیان ترجیح می دهند به دو بانکی که قبلا اشاره شد مراجعه کرده و نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند. لازم به ذکر است سقف برداشت از دستگاه های خودپرداز بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر است.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

چگونگی افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

مهم ترین مورد در این خصوص این است که تمامی بانک ها در ترکیه برای ایرانیان حساب باز نمی کنند و تنها بانکی که امروزه به چنین عملی دست می زند بانک زراعت است. البته حتی تمامی شعب این بانک نیز برای ایرانیان حساب باز نمی کند و این امر به نظر رئیس شعبه بستگی دارد. بنابراین باید به دنبال شعباتی از بانک زراعت بگردید که برای ایرانیان اقدام به افتتاح حساب می کند. بعد از یافتن شعبه ی مورد نظر از بانک زراعت، با به همراه داشتن برگه ی A5 و پاسپورت خود، نسبت به باز کردن حساب بانکی اقدام نمایید. نکته ای که باید در مورد آن آگاه شوید، این است که شما امکان افتتاح دو نوع حساب بانکی را دارید. یکی از این حساب ها، حساب ارزی (دلار یا یورو) است که بسته به علاقه ی خود انتخاب خواهید کرد. اما باید بدانید این یک حساب بین المللی نیست. این بدان معنی است که از خارج از کشور ترکیه امکان واریز پول به این حساب ها را ندارید. نوع دوم حساب، حساب به صورت لیر است.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

در نهایت یک دبیت کارت دریافت خواهید کارت. توجه کنید این نوع کارت با کردیت کارت بسیار متفاوت می باشد. در واقع دبیت کارت از جنس ویزا کارت است و بر روی حساب لیر شما می باشد و می توانید توسط آن از دستگاه ها خرید کرده و از بانک ها پول بردارید. در نهایت بعد از تحویل دادن مدارک خود، مدارک شما برای استعلام فرستاده خواهد شد. این امر بین ۲،۳ ساعت تا یک روز به طول خواهد انجامید. بنابراین فردای روز مراجعه خود، دوباره به بانک بازگردید و پس از باز کردن حساب مدارک خود را دریافت کنید. سوال دیگر در این خصوص این است که آیا سود به سپرده ایرانیان تعلق می گیرد؟ پاسخ این سوال را به طور مفصل در مطالب بعدی به شما ارائه خواهیم داد.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

حساب سپرده بدون مدت به لیر

هم به صورت شخصی و هم به نام شرکت قابل افتتاح است قابل دسترس به موجودی حسابتان در انواع شعب و عابربانک ها خواهید بود  می توانید از طریق شعب پرداختی قبوض ، اقساط و اجاره و … را به صورت اتوماتیک فعال کنید. کارت بانکی معمولی برای خرید از فروشگاهها و سایتهای ترک از طریق این کارت میسر است حتی استفاده از این کارت در کشورهای همجوار نظیر امارات نیز ممکن است ولی برای خرید های اینترنتی از سایتهای اروپایی در سیستم ویزا  کارت و مستر کارت ثبت نشده است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

حساب سپرده بدون مدت به دلار

با افتتاح این حساب ارسال دلاراز سراسر دنیا به حساب شما با شرایط ممکن است  در حال حاضر افتتاح این حساب برای ایرانیان منوط به داشتن اقامت و تایید سرپرست شعبه است.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

حساب سپرده مدت دار

با پرداختی های کوچک و منظم می توانید آینده خود را برنامه ریزی کنید. مقدار پس اندازتان را هرطور که مایل هستید بین یک تا سه ماه پرداخت تعیین کرده وهرماه یا هر سه ماه یکبار به میزان پس انداز خود اضافه می کنید و از میزان بهره سالیانه اینگونه بهره مند میشوید. حداقل سه و حداکثر ده ساله لیر دلار یا هر واحد پولی را می توانید پس انداز کنید این حساب با درصد بهره موجود در سال افتتاح حساب باز خواهد شد و هرسال با اعلام بهره سالیانه روی حساب اعمال خاهد شد. در صورتیکه پرداخت ماهیانه یا سه ماهه را پرداخت نکنید باقیمانده موجودی به حساب شما در سپرده بدون مدت واریز و حساب مدت دار بسته خواهد شد.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

مزایای افتتاح حساب در ترکیه

به طور کلی برخی از مزایایی که با افتتاح حساب در خارج از کشور دریافت خواهید کرد عبارت است از:

  1. امکان دریافت وجه از کشور‌های دیگر به صورت مستقیم و به نام شخص شما
  2. امکان مدیریت حساب‌های خود از طریق آنلاین بانکینگ
  3. امکان دریافت ویزا کارت برخی از بانک‌ها
  4. امکان دریافت مستر کارت بعضی از بانک‌ها
  5. امکان باز کردن حساب سپرده برای دریافت سود

سیستم بانکداری کشور ترکیه تا حد بسیار زیادی به صورت مدرن ارائه می‌شوند و تمامی بانک‌های این کشور به شبکه بانکداری الکترونیکی مجهز هستند. در کنار این موضوع می‌توان به امکان اتصال این بانک‌ها به سیستم بانکداری جهانی نیز اشاره کرد. به دنبال این مسئله کشور ترکیه مقصد مناسبی برای مردم ایران و حتی سایر کشور‌هایی است که نظام بانکی شان از نظام بانکی جهانی جدا عمل می‌کند است، چرا که با داشتن حساب بانکی و هم چنین دریافت کارت‌های اعتباری می‌توانند بر مشکلاتی که از تبادل ارزی بین المللی یا خرید اینترنتی از سایت‌ها ناشی می‌شوند احاطه پیدا کنند. در کنار این موضوع داشتن حساب بانکی به ارز‌های لیر و یورو و دلار و باقی ارز‌های جهان به ایرانیان مقیم ترکیه کمک می‌کند که ارز مورد نظر خودشان را بدون اینکه تحت تاثیر نوسانات ناگهانی قیمت ارز در جهان قرار گیرد به همان ارز پس انداز کنند. در چنین شرایطی علاوه بر چیز‌هایی که گفته شد می‌توانند بر خلاف حساب‌های ارزی در ایران که گاهی در اثر بحران‌های بین المللی بانک‌ها از پرداخت اسکناس جلوگیری می‌کنند و فقط آن را حواله می‌زنند وقتی در ترکیه حساب بانکی به ارز‌های بین المللی داشته باشید دیگر می‌توانید از امتیاز پس انداز، دریافت و هم چنین پرداخت در هرزمانی که بخواهید استفاده کنید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی