اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه ،آسان تر در این کشور کار کنید!

اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه

یافتن شغل ایده‌آل و پردرامد این روزها با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی، بیش از پیش اهمیت خود را نشان می دهد. از این رو بسیاری از هم وطنان جویای شرایط بهتری، به فکر اشتغال و فعالیت در کشورهای پیشرفته تر افتاده اند. از بین کشورهای مناسب در این زمینه، کشور ترکیه به دلیل برخورداری از مزایا و محاسن بسیار یکی از اولین گزینه ها جهت ساختن یک زندگی بهتر است. اما اشتغال به عنوان یک فرد خارجی در اکثر موارد نیازمند دریافت مجوز است تا به صورت قانونی تلقی شود. در این بین اما مواردی وجود دارد که شما را از الزام طی کردن روند اخذ مجوز کار، معاف می نماید. شما هم خواهان فعالیت در کشور ترکیه بدون نیاز به مجوز کار هستید؟ این مطلب را دنبال کنید تا هر آن چه را در زمینه اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه نیاز دارید، با شما در میان بگذاریم! “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه

شرایط اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، جهت مشغول به کار شدن در کشور ترکیه نیازمند دریافت مجوز کار هستید اما این قانون نیز شامل استثنا می شود و افرادی که در ادامه معرفی می کنیم، از این الزام معاف هستند. با توجه به ماده ۵۶، وزارت کار و امور اجتماعی، می تواند برای افرادی که دارای شرایط و خصوصیات زیر هستند،  گواهی معافیت از مجوز کار را در نظر گیرد. این شرایط بدین صورت است:

 1. کارشناسان خارجی که در پروژه های تحت برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا به ترکیه شرکت کرده اند.
 2. آن دسته از افرادی که برای مونتاژ، تعمیر و نگهداری، آموزش ساخت ماشین آلات و لوازم و یا تحویل تجهیزات آسیب دیده و تعمیر آن به همراه اسنادی که از این سفر پشتیبانی کند، برای مدت کمتر از ۳ ماه وارد خاک ترکیه شده اند.
 3. آن دسته از ملوانانی که در کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش ثبت و تایید شده و در شیفت کاری کارکنان کشتی و کشتی های دارای گواهی I/10 و ثبت کشتی بین المللی ترکیه مشغول به فعالیت هستند.
 4. هم چنین شهروندان خارجی، مطابق توافقنامه های دو جانبه و چند جانبه ای که ترکیه با آن طرف است، از اخذ مجوز کار مستثنی هستند.
 5. آن دسته از شهروندان خارجی که جهت ارائه خدمات آموزشی در مورد کالاهای وارد و یا صادر شده وارد ترکیه شده اند.
 6. آن عده از شهروندان خارجی که به مدت کمتر از ۶ ماه و موقتا به ترکیه آمده اند و قصد سرمایه گذاری در گردشگری دارند و دارای گواهی تاسیس موسسه هستند و یا قصد انجام فعالیت های دیگری را در این راستا دارند، در صورت ارائه سناد نشان دهنده هدف سفرشان، از اخذ مجوز کار معاف هستند.
 7. افرادی که با اقامت دائم در خارج از ترکیه که برای فعالیت های فرهنگی، علمی و هنری به مدت کمتر از ۱ ماه وارد این کشور شده و هم چنین کسانی که برای مدت کم تر از ۴ ماه به جهت انجام فعالیت های ورزشی در ترکیه اقامت دارند.
 8. آن دسته از افرادی که به منظور افزایش اطلاعات و تجارب خود به دانشگاه ها و نهادهای دولتی کشور ترکیه به مدت موقت و کم تر از۲ سال به همراه اسناد مربوطه وارد این کشور شده اند.
 9. اگر فدراسیون فوتبال ترکیه و اداره کل ورزش و جوانان، قرارداد بازیکنان فوتبال، ورزشکاران و مربیانی که به مدت معین و درج شده در قراردادشان وارد این کشور شده اند را تصویب کند، این افراد نیز نیازی به این مجوز نخواهند داشت.
 10. آن دسته از خارجیانی که برای پیشرفت در حوزه های فرهنگی اجتماعی، فناوری و آموزش با پیشنهاد از سوی مقامات مربوطه این کشور، تا حداکثر ۶ماه قصد اقامت در ترکیه را داشته باشند.
 11. افرادی که تحت پوشش برنامه های مراکز آموزش اتحادیه اروپا و جوانان وارد خاک ترکیه شده اند.
 12. افراد نماینده خدمات اپراتور تورها مشروط بر عدم تجاوز اقامت از ۸ ماه طی ۱ سال که وارد ترکیه شده اند.
 13. آن دسته از کسانی که در محدوده و روند برنامه های بین المللی کارآموزی تایید شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه و تحصیلات تکمیلی واقع شده اند، از دریافت این مجوز بی نیازند.
 14. آن عده از مهندسین خارجی، معماران، برنامه ریزان شهری که در خدمات حرفه ای مطرح شده در مقررات انحصاری در مدت حداکثر ۱ماه، نیازی به این مجوز نخواهند داشت.

نکته: در نظر داشته باشید که مهلت های یاد شده قابل تمدید نبوده و اگر مدت اقامت و فعالیت از حد تعیین شده تجاوز کند، باید نسبت به دریافت مجوز کار اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: کار در ترکیه بدون مجوز کار ،اشتغال بی دردسر در این کشور!

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه

به دنبال یافتن کار در ترکیه هستید؟

این بخش مربوط به آن دسته از کسانی است که هنوز شغل مورد نظر خود را در ترکیه نیافته اند و به دنبال روش های کاریابی در این کشور می گردند. راه های بسیاری جهت یافتن شغل مورد نظرتان وجود دارد که از این بین می توان به سایت های معتبر کاریابی، اپلیکیشن های کاریابی، روزنامه، آگهی های پشت شیشه مغازه ها، فرستادن ایمیل درخواست اشتغال به کار به شرکت های مربوطه و شرکتهای کاریاب ایرانی در ترکیه. جهت آوردن مثالی از روزنامه های مربوطه می توانید از روزنامه posta استفاده کنید. اپلیکیشن های موجود در این زمینه نیز بسیار زیاد هستند؛ کافی است iş را در گوگل پلی سرچ کنید. از این بین دو اپلیکیشن iş olsun و Sahibinden بسیار پرطرفدار شده اند. از نمونه سایت های معتبر کاریابی در این کشور می توان به سایت های  www.cvyolla.com،www.sahebindan.com، www.kariyer.com، www.eleman.net اشاره کرد. توجه داشته باشید شرکت های کاریابی ایرانی در ترکیه معمولا هزینه را قبل از شروع از شما دریافت خواهند کرد. این هزینه معمولا چیزی بین دویست تا هفتصد لیر است.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی