استفاده از پول ترکیه ،چگونه در این کشور درست خرج کنیم؟!

استفاده از پول ترکیه

استفاده از پول نقد برای کسانی که برای اولین بار به ترکیه سفر می‌کنند ممکن کار بسیار دشواری به نظر برسد.  عدم آشنایی با اسکناس‌ها، سکه‌ها، قیمت‌ها و تراکنش‌های پولی که برای ما بیگانه است حتی مسافران کارکشته را هم به نگرانی دچار می‌کند. اما بهتر از قبل از نگران شدن آرام باشید زیرا این کار آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد پیچیده نیست. خبر خوب این است که از زمانی که پول ترکیه شش صفر به دنبال خود داشت مدت‌هاست که می‌گذرد و دیگر کسی از آن اسکناس‌های میلیونی استفاده نمی‌کند. اپلیکیشنهای موبایل مخصوص تبدیل ارزها به یکدیگر خیلی سریع و بعد از چند روز به ما کمک می‌کنند تا میزان دقیق مبلغی را که باید پرداخت کنیم، متوجه شویم و آشنایی با آن‌ها به این معناست که شما یادمی گیرید چگونه از دستگاه‌های خودپرداز  استفاده کرده و چگونه مثل یک ترک چک‌وچانه بزنید. ” برای اطلاع از قیمت خانه در کشور ترکیه به اینجا مرجعه کنید.”

استفاده از پول ترکیه

ارز رسمی کشور ترکیه چیست؟

ارز ملی ترکیه لیر ترکیه است که با ₺ شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن TRY است. برای خود ترک‌ها YTL به لیر جدید ترکیه و TRL به لیر قدیم اشاره می‌کند که در سال ۲۰۰۵ میلادی با لیر جدید جایگزین شد. البته ممکن است بعضی فروشگاه‌ها از علامت TL هم استفاده کنند. اسکناس‌های لیر ترکیه، اسکناس‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ لیری هستند. سکه‌ها که به کروس معروف‌اند در واحدهای ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ لیری در دسترس هستند. البته سکه‌های یک لیری هم هنوز یافت می‌شوند.

استفاده از پول ترکیه

آیا امکان استفاده از پول‌های انگلیسی هم در ترکیه وجود دارد؟

البته. در زمان تعطیلات در تمام مقاصد گردشگری، بار ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها اکثر ارزهای خارجی، ازجمله یورو و دلار را، می پذیرند. البته در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن اسکناس‌های اسکاتلندی است که به‌ندرت در ترکیه به‌عنوان پول پذیرفته می‌شود. یادتان باشد که نرخ تبدیل ارزها در زمان خرید به نفع شما عمل نمی‌کند و بهترین کار این است که در همان روز اول شروع تعطیلات، پول خود را به لیر ترکیه تبدیل کنید.

“برای آگاهی از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

استفاده از پول ترکیه

استفاده از دستگاه‌های خودپرداز در ترکیه

شما می‌توانید در سراسر کشور ترکیه از کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌های کشورهای خارجی در دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنید. البته بهتر است که قبل از خروج از کشور به بانک خود اطلاع دهید که قصد سفر به ترکیه را دارید تا بانک تراکنش‌های شما را به‌عنوان نگرانی‌های امنیتی محسوب نکند. همچنین بد نیست کارمزد برداشت پول را هم با آن‌ها چک کنید زیرا درصورتی‌که بانک شما قراردادی با بانک‌های خارجی نداشته باشد امکان پرداخت یک کارمزد کوچک برای هر تراکنش وجود دارد. اکثر خودپردازها تنها لیر ترکیه پرداخت می‌کنند اما بانک‌های مشخص‌شده‌ای مثل HSBC به دستگاه‌هایی مجهز هستند که می‌توان از آنها پوند انگلیس هم دریافت کرد.

استفاده از پول ترکیه

چه کارت‌های اعتباری در ترکیه پذیرفته می‌شوند؟

شما در ترکیه امکان استفاده از اکثر کارت‌های اعتباری معروف، ازجمله Mastercard و Visa را خواهید داشت و چنانچه جایی از قبول این کارت‌ها خودداری کرد تنها مربوط به سیاست‌گذاری اقتصادی خودش است، اما اکثر بار ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در شهرهای بزرگ و گردشگاه‌ها آن‌ها را قبول می‌کنند. آن‌ها خودشان کارت شمارا برای پرداخت از دستگاه رد می‌کنند اما بهتر است قبل از وارد کردن رمزتان از نوع ارز پرداختی و درست بودن مبلغ آن مطمئن شوید.

استفاده از پول ترکیه

کجا می‌توان به بهترین نرخ تبدیل لیر ترکیه دسترسی داشت؟

درصورتی‌که پول خود را از یک دستگاه خودپرداز در ترکیه برداشت کنید نرخ تبدیل ارز شما همان نرخی خواهد بود که بانک شما در آن لحظه ثبت کرده است. اما درصورتی‌که پول نقد همراهتان می‌برید بهتر است فقط مبلغ کمی از آن را برای گذراندن چند روز اول در کشور خودتان به لیر تبدیل کنید.  دلیلش هم این است که بانک‌ها و صرافی‌های ترکیه این کار را با نرخ تبدیل کمتری برای شما انجام خواهند داد که البته برای این کار باید مدارک شناسایی خود (مانند پاسپورت) را به آن‌ها ارائه کنید. بهتر است از تبدیل ارز در هتل‌ها و فرودگاه‌ها خودداری کنید زیرا آن‌ها معمولاً این کار را باقیمت بالاتری برای شما انجام خواهند داد.

استفاده از پول ترکیه

نکات مهم درباره استفاده از پول ترکیه

وزارت گمرک و تجارت ترکیه می‌گوید که محدودیتی در میزان پولی که می‌توانید به ترکیه وارد کنید، وجود ندارد  اما میزان پول نقدی که همراه دارید تقریباً معادل ۵۰۰۰ دلار آمریکا است که البته باید قبلاً اعلام شود. شما بعد از چند روز با روش‌های خرج کردن لیر ترکیه آشنا خواهید شد اما این نباید باعث شود که شما در این کار به‌طور خودسرانه عمل کنید زیرا خیلی وقت‌ها این کار به کلاه‌برداری‌های افراد سودجو از شما منجر خواهد شد. اگر در یک ‌بار یا رستوران مشغول صرف غذا هستید همیشه قبلاً منوی آنجا را بررسی کنید و هیچ‌وقت از افراد غریبه هیچ نوشیدنی را قبول نکنید. هنگام تاکسی سوارشدن اصرار کنید که از تاکسی‌متر استفاده کند و پول  خرد هم همراه داشته باشید تا راننده با بهانه نداشتن پول خرد نتواند پول بیشتری از شما بگیرد. همیشه بقیه پولی را می‌گیرید بشمارید و بدانید که ترکیه هم مثل همه جای دنیا کیف‌قاپ دارد، پس بهتر است کیف‌دستی و کیف پول تان را همیشه درجایی امن و نزدیک به خود نگه‌دارید.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در کشور ترکیه و شهر های آن اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.