استخدام در ترکیه ،مشاغل مناسب برای اتباع خارجی!

استخدام در ترکیه

شرایط اقتصادی مناسب و آینده ی روشن کشور ترکیه سبب شده است بسیاری از افراد از کشور دوست و همسایه به دنبال ساختن زندگی بهتر به آن جا سفر کنند. اما باید بدانید با وجود رشد اقتصادی مناسب این کشور هنوز درصد بیکاری در آن به صفر نزدیک نشده است. این حقیقت نشان دهنده دشواری در یافتن کار در ترکیه است زیرا اولویت در این کشور جهت استخدام، با فرد ترک است. بنابراین برای این که شانس خود را بیشتر کنید باید تخصص و مهارت خاصی داشته باشید تا بتوانید مرحله کاریابی را راحت تر پشت سر بگذارید. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به بررسی بهترین رشته ها برای استخدام در ترکیه بپردازیم.  “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

استخدام در ترکیه

استخدام در ترکیه

  1. رشته های هنری!

برخلاف تصور بسیاری از افراد رشته های تخصصی در این کشور می توانند کار مناسبی پیدا کنند. اگر هنر خاصی دارید علاوه بر استخدام شدن می توانید حرفه مستقل خود را راه بیندازید! هم چنین در شهرهای مختلف این کشور بازارچه هایی برای فروش آثار هنری وجود دارد که می توانید به درآمد زایی از طریق آن ها نیز حساب باز کنید. حتی تدریس و آموزش مهارت های هنری در این کشور نیز یکی از مشاغل برای افراد هنرمند است. هم چنین در صورت امکان می توانید نمایشگاه خود را در این کشور برگزار کرده و این گونه نیز درآمد کسب کنید. توجه داشته باشید داشتن هنری خاص و متفاوت شانس بیشتری برای شکوفایی و موفقیت دارد.

  1. امور مالی

حسابداری از آن دسته رشته هایی است که در تمام دنیا بازار کار خوبی برایش فراهم است و این روند در ترکیه نیز ادامه دارد. بنابراین اگر حسابدار هستید می توانید تا حدودی از یافتن شغل خیال راحتی داشته باشید. حتی صندوق دار نیز در این کشور بازار کار خوبی دارد. از بزرگترین فروشگاه ها تا کوچک ترینشان به صندوق دار نیاز دارند. از این رو این شغل را نیز در نظر داشته باشید.

استخدام در ترکیه

  1. زبان های خارجی

تدریس زبان خارجی از آن دسته شغل هایی است که بازار کار خوبی در کشور ترکیه دارد. از آن جایی که زبان انگلیسی فراگیرتر است، رقابت بر سر گرفتن شغل آن نیز کمی بیشتر است. زبان های دیگر مثل فرانسوی، روسی یا آلمانی که کم تر خواهان دارد رقابت کم تری نیز بر سر تدریسش وجود دارد اما فرصت شغلی نیز برای آن کم تر است. در کل در حوزه تدریس زبان استخدام در ترکیه مناسب است.

  1. رشته های ورزشی

فرقی نمی کند در چه رشته ی ورزشی تخصص دارید؛ می توانید در کشور ترکیه در این زمینه کار کنید. حتی در صورت برخورداری از مدرک معتبر بین‌المللی می توانید باشگاه ورزشی خود را در این کشور افتتاح کرده و به درآمدزایی بپردازید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

استخدام در ترکیه

انواع مجوز کار در کشور ترکیه

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از استخدام در ترکیه باید بدانید در خصوص مجوز کار در این کشور است. زیرا عدم نیاز به ویزا جهت ورود به این کشور به معنای اجازه اشتغال نیست و در صورت عدم دریافت مجوز کار، این عمل غیرقانونی خواهد بود. بنابراین در اولین اقدام باید نسبت به دریافت مجوز کار این کشور اقدام نمایید. حال پرسش این است: مجوز کار در کشور ترکیه چند نوع دارد؟

  • مجوز کار مستقل: مجوز کار مستقل مربوط به آن دسته از شهروندان خارجی است که تمایل به ایجاد کسب و کاری مستقل در کشور ترکیه را دارند. دریافت این نوع مجوز کار مشروط بر رعایت شرایط رو به روست: حداقل ۵ سال رعایت اقامت مستمر و قانونی، اشتغال زایی و هم چنین ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی (در خصوص کارهایی که ادعا به انجام آن را دارند). در کنار این موارد، نکات دیگری نیز در روند ارزیابی درخواست مجوز کار مستقل مد نظر خواهد بود که در کنار درخواست ارائه شده، باید تسلیم گردد و می توان به صورت رو به رو آن ها را عنوان کرد: اعلام و آگاهی دهی نسبت به سهم فعالیت فرد خارجی در اقتصاد ملی و داشتن درآمد کافی توسط وی جهت اجرای امور مربوطه و ارائه اسناد مربوطه به وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه. اما برای آن دسته از برای شرکای شرکت های خارجی و کسب و کارهایی که شرایط یاد شده را دارا نیست و امکان دریافت مجوز کار مستقل را ندارند، مجوز کار مدت دار معرفی می گردد.

استخدام در ترکیه

  • مجوز کار نامحدود: آن دسته از افرادی که برخوردار از مجوز اقامت طولانی مدت هستند و یا و افرادی که دارای حداقل ۸ سال سابقه کاری قانونی در کشور ترکیه هستند و نیز آنهایی که بدون وقفه به مدت حداقل ۸ سال در ترکیه با مجوز اقامت ساکن بوده اند، می توانند مشمول دریافت مجوز کار نامحدود باشند؛ بنا بر شرط حفظ حقوق خارجیانی که تا قبل از تاریخ ۲۰۱۴/۴/۱۱ مجوز کار برایشان صادرگردیده است. افرادی که توانسته اند این نوع مجوز کاری را دریافت کنند، می توانند از از حقوق مندرج در مجوز اقامت طولانی مدت بهره مند شوند. اما باید در نظر داشته باشید که این اقامت امکان لغو شدن نیز دارد و با درخواست فرد و یا کارفرمای او و یا طبق شرایط لغو مجوز طولانی مدت ذکر شده در ماده مربوطه صورت می گیرد. لازم به ذکر است که درصورت تغییر آدرس محل اشتغال ، حداکثر ۱۵ روز فرصت دارید تا وزارت خانه مربوطه را در جریان قرار دهید تا اصلاحیه مجوز کار نامحدود صادر گردد.
  • مجوز کار مدت دار: این دسته از مجوزهای کار معمولا یک ساله صادر می شوند و در صورت نیاز و برخورداری از شرایط لازمه، امکان تمدید داشته و در تمدید بعدی معمولا تا ۲ سال معتبر خواهند بود. و هم چنین تمدید بعدی ۳ ساله خواهد بود که مجوز کارهای معتبر به عنوان مجوز اقامت نیز می توانند محسوب شوند. در صورت نیاز به آگاهی از شرایط و نحوه تمدید، به مطالب پیشین ما در این زمینه مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: انواع مجوز کار در ترکیه ،راه هایی برای اشتغال در این کشور!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی