اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه ، مهاجران قوانین این دولت را بدانید!

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

وقتی فرایند و پروسه مهاجرت شما به کشور ترکیه انجام شد و اقامت کوتاه ترکیه و یا دائمی خود را دریافت کردید باید کم کم شرایط را برای یک زندگی راحت در کشور ترکیه برای خود آماده کنید. این شرایط می‌تواند موارد جزئی و کلی بسیاری را شامل شود که از اجاره یا خرید خانه گرفته تا هزاران مسئله دیگر را شامل می‌شود. در این میان مسئله مهم دیگری که برای افراد پیش می‌آید عبور و مرور در کشور ترکیه است. طبیعت وسایل نقلیه عمومی شهر‌های مختلف کشور ترکیه، حمل و نقل در سطح شهر را به خوبی به انجام می‌رسانند و با تنوع بالایی که دارند هر فردی با هر شرایطی را شامل می‌شوند. با این حال شاید به دلیل هزینه‌های نسبتا بالای وسایل نقلیه در کشور ترکیه و یا به هر دلیل دیگری افراد ترجیح می‌دهند که خودروی خود را خریداری کرده و خودشان در سطح شهر و یا کشور رفت و آمد و رانندگی کنند.
طبیعتا انتظار می‌رود که دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع خارجی در کشور ترکیه شرایط و قوانین مخصوص به خود را داشته باشد. در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه بگوییم. پس اگر این مسئله دغدغه شما هم به شمار می‌رود تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه
اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

زمانی که تصمیم به دریافت گواهینامه رانندگی می‌گیرید این را باید بدانید که علاوه بر خودرو‌های شخصی که مختص خود شماست، شما می‌توانید از موسسات موجود در کشور ترکیه نیز استفاده نمایید. این موسسات در قبال دریافت مبلغی مشخص می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی و یا هر زمانی که بخواهید، خودرویی را به شما اجاره دهند؛ بنابراین اگر شما در کشور ترکیه اقامت دارید قطعا به دریافت گواهینامه رانندگی احتیاج پیدا خواهید کرد.
اگر شما در کشور ایران گواهی نامه رانندگی داشته باشید می‌توانید بعد از رفتن به کشور ترکیه نسبت به ترجمه رسمی گواهی نامه از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه اقدام کنید. در نهایت، این ترجمه به صورت یک کارت به شما ارائه خواهد شد و بنا بر آن شما می‌توانید از تاریخ ورود خود به کشور ترکیه تا مدت سه ماه از آن استفاده نمایید. باید بدانید که بعد از گذشت این سه ماه شما باید برای دریافت گواهی نامه رسمی ادره از اداره پلیس کشور ترکیه اقدام نمایید.

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در کشور ترکیه

برای آن که بتوانید برای اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه خود اقدام کنید باید مدارکی به همراه داشته باشید. این مدارک بدین شرح خواهند بود:
• ترجمه گواهی نامه ایرانی در کنسولگری با مهر تانید
• پرونده راننده که در روز حضور در اداره امنیت به شما ارائه خواهد شد
• پرینت راندو
• ایکامت تذکرسی (کارت اقامت)
• عکس سه در شش مخصوص اهلیت (گواهینامه) چهار عدد
• برگه معاینه پزشکی (با رفتن به یک بیمارستان دولتی و یا کلینیک خصوصی می‌توانید درخواست انجام معاینه پزشکی برای اهلیت (گواهینامه) داشته باشید). هزینه این کار در بیمارستان دولتی چیزی حدود ۱۵ لیر خواهد بود.
• برگه گروه خونی که از بیمارستان دریافت کرده اید
• اصل گواهینامه
• فتوکپی رنگی پشت و روی گواهی نامه
• فیش پرداختی بانکی به صینیف اهلیت هارجی (پایه دوم) که می‌توانید در هر بانکی آن را پرداخت کنید و چیزی حدود ۳۴۶.۷ لیر خواهد بود.

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

بعد از آن که مدارک ذکز شده را تهیه کرده و تحویل اداره پلیس دادید، این مدارک برای تایید نهایی از طریق نامه نگاری رسمی به سفارت کشور فرستاده می‌شوند و در نهایت نیز بعد از تایید شدن به اداره پلیس تحویل داده می‌شوند. باید بدانید که این پروسه چیزی حدود سی تا چهل و پنج روز زمان خواهد برد. بعد از سپری شدن این زمان شما باید دوباره به اداره پلیس مراجعه کنید و پرداخت‌های مربوط به دریافت گواهی نامه را به انجام رسانید. در نهایت بعد از به اتمام رسیدن تمامی مراحل پرداخت گواهی نامه، گواهینامه رانندگی شما چیزی حدود پنج تا هفت روز کاری بعد به دست شما خواهد رسید. ناگفته نماند که گواهینامه دریافتی شما بنا بر مقررات کشور جمهوری ترکیه معادل گواهی نامه B. خواهد بود. در نهایت نیز هزینه دریافت گواهی نامه رانندگی در کشور ترکیه نیز چیزی حدود ۵۵۰ لیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: قانون جدید حق شهروندی ترکیه، دولت ترکیه قوانین تازه را منتشر کرد!

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

یادگیری رانندگی در کشور ترکیه

ممکن است شما اصلا حتی در کشور خودتان نیز گواهی نامه رانندگی نداشته باشید. در چنین شرایطی شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزشی رانندگی کشور ترکیه، دوره‌های آموزشی نظری و عملی را پست سر بگذارید و در نهایت نیز در امتحانات رانندگی شرکت نمایید. در نهایت نیز با قبولی در این آزمون‌ها می‌توانید گواهی مورد نظر خود را دریافت کنید. به طور کلی باید گفت که در دروس نظری ۳ مبحث اصلی شامل ترافیک و محیط کمک‌های اولیه و هم چنین تکنیک‌های رانندگی مورد آزمون و امتحان قرار خواهند گرفت.

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

برای اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه ، معمولا هزینه‌های شرکت در کلاس‌های آموزشی رانندگی در کشور ترکیه چیزی حدود ۱۶۰۰ لیر خواهد بود که در کنار آن می‌توان ۵۵۰ لیر را نیز برای دریافت گواهینامه اضافه کرد. از آنجایی که همان طور که فهمیدید هزینه‌های یادگیری رانندگی در کشور ترکیه بسیار بالا است توصیه ما این است که تا جای ممکن در داخل کشور ایران اقدام به یادگیری رانندگی کنید و در نهایت پروسه تبدیل گواهی نامه و به دنبال آن دریافت گواهی نامه جدید را پشت سر بگذارید.
لازم به ذکر است که برای شرکت در آزمون‌های گواهی نامه رانندگی در کشور ترکیه باید مدارکی به همراه داشته باشید. این مدارک شامل حداقل تحصیلات ابتدایی، گواهی سلامت و هم چنین گواهی عدم سوء پیشینه می‌شود.

در نهایت نیز باید اشاره کنیم که اگر قصد شما تحصیل و یا اقامت در شهر‌های ساحلی کشور ترکیه است می‌توانید از قایق‌های ساحلی استفاده کنید و برای این کار هم می‌توانید گواهی نامه هدایت این گونه قایق‌ها را دریافت کنید. این گواهی نامه از فدراسیون دریانوردی کشور ترکیه دریافت می‌گردد و از شرایط آن هم می‌توان به داشتن حداقل سن ۱۴ اشاره کرد.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.