اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه ،چگونه یک خانه را اجاره کنم؟!

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

معمولا کسانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را ندارند، اجاره کردن ملک در این کشور را انتخاب می کنند. برای مثال اگر قصد اقامت کاری و یا تحصیلی دارید، اجاره کردن خانه در این شهر گزینه مطلوبی است. حتی شاید برایتان جالب باشد که بدانید، اقامت در خانه ای اجاره ای در طول سفر، حتی از اقامت در هتل های ارزان قیمت پایین شهر هم به صرفه تر است. بنابراین اگر به عنوان گردشگر می خواهید به ترکیه سفر کنید، بعد نیست در مورد اجاره خانه به صورت کوتاه مدت و یا حتی روزانه نیز آگاهی کسب کنید. با دنبال کردن این مطلب پاسخ پرسش های خود را بیابید! در ادامه به اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه می پردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

حالت های مختلف اجاره خانه در ترکیه

همان طور که از تیتر مقاله برمی آید، اجاره خانه در ترکیه دارای حالت های مختلفی است. برای مثال شما می توانید در این کشور به مدت چندروزه، یک ماهه، سه ماهه و یک ساله خانه اجاره کنید. مسلما اجاره های زیر یک سال برای افرادی است که به قصد گردش و تفریح به این کشور سفر کرده اند. همان طور که می دانید ایرانیان می توانند بدون گرفتن ویزا به مدت سه ماه در این کشور مستقر شوند. نکته ای که لازم است در مورد آن بدانید این است که اجاره ی منزل به مدت کوتاه به دلیل دردسرهای ایجاد شده برای صاحبانش، هزینه ی بالاتری از اجاره های بلند مدت دارد. با این حال همان طور که پیش تر ذکر شده اجاره منزل برای مدت هرچند کوتاه در مقایسه با اقامت در هتل از لحاظ مفیدتر خواهد بود.

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

قصد اجاره یکساله ملک در ترکیه را دارم!

در اولین گام جهت اجاره ملک، ملزم به دریافت کارت اقامت هستید زیرا قبض های آب، برق و گاز به نام فرد اجاره نشین صادر می شود که در این صورت نیازمند کارت اقامت می باشید. بنابراین اگر در مورد مراحل و چگونگی اخذ کارت اقامت آگاهی ندارید، ابتدا باید مطلب پیشین ما را مطالعه نمایید. در کنار کارت اقامت جهت اجاره ملک به صورت یکساله، نیازمند ارائه موارد زیر هستید:

پاسپورت، اجاره ماه اول، دپوزیت یا به عبارتی پول پیش،  ۱۲% کمیسیون اجاره یک سال​. اما لازم است بدانید که تمامی هزینه ها به همین جا ختم نمی شود و اجاره ملک یکساله دارای هزینه های جنبی نیز است که بدین صورت هستند: به نام کردن قبض آب ۱۳۳ لیر، قبض برق ۱۳۳ لیر، قبض گاز ۴۴۰ لیر که به ادارات مربوطه پرداخت خواهد شد و هزینه کفیل که برای هر اداره ۲۰۰ لیر است. در صورت تخلیه منزل بعد از یکسال، اگر بدهی نداشته باشید این هزینه ها به شما برگردانده می شود. نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه نمایید این است که به نام زدن برق نیازی به کفیل ندارد و با پاسپورت انجام میشود و هم چنین بهضی از برج ها سیستم مرکزی برای آب و گاز دارند که نیازی به به نام زدن ندارند و این الزام تنها در مورد برق هم چنان باقی است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

اولین موردی که هنگام اجاره خانه بدین شکل بررسی می شود، مهر ورود قانونی به ترکیه در پاسپورتتان است. همان طور که در بخش ابتدایی گفتیم اجاره ملک کوتاه مدت هزینه بیش تری نسبت به اجاره بلند مدت دارد. اما چرا؟ این امر به دلیل این است که صاحب خانه پول برق و اب و گاز و شارژ ساختمان را متحمل شده و هم چنین  ممکن هست ملک در طول سال در بسیاری از روزها خالی بماند و یا اینکه اگر مستاجرش تخلف کند، دردسر آن نیز گریبان او را خواهد گرفت. توجه داشته باشید که برای اجاره مکانی که از لحاظ امنیت، قانون، بهداشت و هزینه ها برایتان مناسب باشد، هتل آپارتمان ها بهترین گزینه هستند.

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

مراحل اجاره ی خانه در کشور ترکیه

همان طور که مسلم است در اولین گام باید منزل مورد نظر خود را یافته و با نهایت دقت آن را بررسی نمایید. توجه داشته باشید که منزل انتخابی با خواسته ها و شرایط شما کاملا هماهنگ بوده و هیچ گاه با بی دقتی و عجله دست به انتخاب نزنید. از جمله مواردی که باید به آن فکر نمود مکان و فاصله منزل انتخابی تا محل کار و یا تحصیل است تا بتوان تا جای ممکن از هزینه سنگین حمل و نقل در این کشور دوری کرد. بعد از تایید خانه اولین اقدامی که باید با آن رو به رو شوید تنظیم قرارداد است. این مرحله بسیار حائز اهمیت است بدین صورت اگر به زبان ترکی تسلط کافی ندارید از فردی که می تواند شما را در این امر یاری دهد کمک بگیرید. مرحله ی بعدی همانند کشور خودمان، پرداخت کمیسیون بنگاه است. کمیسیون تعیین شده برای بنگاه مسکن در استانبول معادل اجاره ی یک ماه خانه است. بنابراین بسته به اجاره ی ماهیانه منزل مورد نظرتان باید به بنگاه حق کمیسیون اختصاص دهید. برای مثال اگر اجاره خانه شما ماهی ۱۵۰۰ لیر است، برای بستن قرارداد ۱۵۰۰ لیر باید به بنگاه اختصاص دهید. مرحله ی نهایی انجام کارهایی مربوط به حق انشعاب گاز، برق، تلفن و … است که برای این کار باید به اداره مربوطه رفته و حق انشعاب خریداری کنید. برای یافتن ادارات مورد نظر به جستجو در اینترنت بپردازید.

بیشتر بخوانید: نکات اجاره خانه در ترکیه ،شرایطی برای خریداران خانه!

اجاره سالیانه و ماهیانه در ترکیه

اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه

یکی از مزایایی که اجاره ملک در این کشور دارد، دریافت اقامت این کشور است. جهت اخذ اقامت از طریق اجاره ملک، لازم است از نکاتی در این زمینه آگاهی یابید که دانستن آن‌ها می‌تواند تاثیری بسیاری در این تصمیم داشته باشد. اولین نکته در این زمینه، الزام محضری بودن اجاره ملک است. این امر زمانی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند که بدانیم تمامی املاک و آپارتمان های موجود در کشور ترکیه، دارا شرایط داشتن اجاره نامه محضری نیستند. هم‌چنین هنگام پر کردن فرم اقامت از درستی آدرس اطمینان پیدا کنید. نکته‌ی مهم دیگر حضور شما در آدرس ذکر شده است. این بدان معنی است که پلیس با مراجعه به آدرس محل اقامت شما در پی تایید آدرس سکونت شما و درستی آن است. قوانین اقامت موقت از طریق اجاره‌ی ملک مدتی است که تغییر کرده است و در این قوانین جدید پس از دریافت اقامت، ملزم هستید آدرس خود را در اداره مهاجرت ترکیه نیز ثبت کنید. در صورت تغییر آدرس سکونت، به اداره مهاجرت و پلیس بخش اداره مهاجرت مراجعه کرده و این تغییر را گزارش دهید. لازم به ذکر است این قوانین جدید تنها برای یک سال اقامت موقت از طریق ملک را به اتباع خارجی ارائه می‌دهد و این امر امکان تمدید نخواهد داشت!

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: مهزاد پوررکنی