اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه ،چگونه ملک خود را اجاره دهیم؟!

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

طی ۲۰ سال گذشته، بازار املاک و مستغلات کشور ترکیه به صنعتی درخشان و با کارآیی بسیار بالا تبدیل شده است. در این بازار که توان رقابت با سیستم‌های مدرن سایر بازارهای غربی را دارد، خریداران می‌توانند سبد کالای گسترده‌ای از انواع مختلف سرمایه‌گذاری را، بویژه به شیوه‌ی خرید به منظور اجاره دادن، انتخاب کنند. اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه ، اگر به درستی انجام شود، بسیار سودمند خواهد بود. اگر در نظر دارید تا در کشور ترکیه به صاحبخانه تبدیل شوید، با هم نگاهی به فرآیند صحیح انجام این کار خواهیم انداخت. نخستین گام، آشنایی با قوانین مربوط به اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه است. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

تعهدات قانونی در هنگام اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

اجاره‌ی بلندمدت

برخی مالکین، املاک خود را بصورت بلندمدت و مشابه با کشورهای غربی اجاره می‌دهند. در این راستا بهتر است یک وکیل قرارداد مربوطه را مشاهده و تأیید کند تا طرفین قرارداد نسبت به مسئولیت‌های خود آگاهی کافی داشته باشند. میزان درآمد دریافتی بسته به محلی دارد که شما ملک خود را خریداری کرده‌اید. بعنوان مثال در منطقه‌ی ساحلی و تفریحی آلتینکوم، نرخ اجاره‌ی یک آپارتمان مبله بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لیر در ماه است، اما اگر اندکی به سمت شمال استانبول بروید، گران‌ترین نقاط برای زندگی در حدود ۳۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود. اینکه مستأجر مبلغ اجاره‌ی یک ماه را بصورت سپرده، و جهت خسارت‌های احتمالی به مالک بپردازد بسیار معمول است. همچنین ممکن است دریافت اجاره بصورت شش ماهه انجام شود تا مالک زحمت دریافت پول بصورت ماهانه را متحمل نشود. در صورتی که مبلغ اجاره بیش از ۵۰۰ لیر در ماه باشد، مطابق قانون پرداخت اجاره بایستی از طریق بانک صورت گیرد تا امکان ردیابی آن وجود داشته باشد. برخی مستأجرین در زمانی که سازمان‌شان بخشی از هزینه‌ی اجاره را پرداخته کرده، و یا بخواهند از آن برای مقاصد مالیاتی استفاده کنند، به این رسید بانکی نیاز دارند. چنین فرآیند دقیقی از اجاره صرفاً برای زمان‌های طولانی است؛ برای دریافت اطلاعات کامل حقوقی در مورد مالکیت بلندمدت، توصیه می‌کنیم به یک وکیل مراجعه نمایید. از آنجایی که اغلب مردم در ترکیه با اینگونه قراردادها سروکار ندارند، لازم به ذکر است اگر نسبت به رویه‌های قانونی اطلاعات کافی نداشته و مستأجران خود را به درستی نشناسید، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید.

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

اجاره‌های کوتاه‌مدت

در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ دولت ترکیه «قانون تعیین هویت» را اصلاح کرد. از این پس تمام کسانی که خانه‌های خود را با عنوان اجاره در هنگام تعطیلات و بصورت کوتاه مدت اجاره می‌دهند، می‌بایست در سیستم GIYKIMBIL ثبت نام نموده و نام افرادی که در این املاک اقامت می‌کنند را در سیستم وارد کنند. این مسئله، بخشی از مبارزات گسترده در جهت مقابله با تروریسم است. برای انجام این کار، مالکین می‌بایست مجوز دستیابی به این نرم‌افزار را بصورت رایگان و با دریافت رمز عبور، از پاسگاه پلیس محلی دریافت کنند. فردی که این رمزهای عبور را دریافت می‌کند از لحاظ قانونی مسئول ارسال اسامی است. حتی اگر شما از یک شرکت جهت مدیریت اجاره‌ی املاک و مستغلات خود کمک می‌گیرید، آنها باید این نقش و مسئولیت را برعهده بگیرند. همچنین می‌بایست افرادی که از سوی شما مدیریت اجاره‌ی این املاک را برعهده دارند مشخص شده و مدارک شناسایی شما به همراه نسخه‌ای از توافق نامه‌ی کتبی فیمابین ارائه گردد. وقتی کسی ملک شما را اجاره می‌کند، چه برای یک شب و چه دو هفته، اطلاعات او می‌بایست بصورت کامل در سیستم وارد شود. عدم انجام این کار منجر به دریافت جریمه‌ای بالغ بر ۷۰۰ لیر در هر روز می‌شود. پلیس محلی تمامی نام‌ها را چک کرده و اجازه‌ی بررسی خانه و صحبت با مستأجرین را خواهد داشت. اگر شما یک فرد خارجی با مجوز کار در ترکیه هستید، می‌بایست برای این کار ثبت نام کنید، و در غیر اینصورت می‌بایست از شرکت‌های مدیریت اجاره کمک بگیرید تا حسابداران معتبر، در قبال دریافت هزینه‌ای اندک، تمامی کارهای حقوقی را برای شما انجام دهند.

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

پرداخت مالیات

درآمد حاصل از اجاره‌ی کوتاه یا بلندمدت می‌بایست به اداره مالیات اعلام شود. خبر خوب اینکه اگر شما شرکتی را به ثبت رسانده و در سیستم GIYKIMBIL نیز ثبت نام کرده باشید، می‌توانید هزینه‌هایی همانند برق، آب و اینترنت را از مالیات پرداختی کسر کنید. اداره مالیات ترکیه راهنمایی به زبان انگلیسی برای راهنمایی مالکین خارجی جهت ثبت نام در سیستم صادر کرده، اما در عین حال یک حسابدار هم می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد.

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

سایر جنبه‌های اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

بازاریابی بسیار مهم است

بدون شک هریک از مالکین بالقوه می‌بایست از تکنیک‌های بازاریابی مناسبی استفاده کنند، بویژه اگر قصد دارند تا ملک خود را جهت اجاره‌ی کوتاه مدت و طی تعطیلات تبلیغ نمایند. برای این کار می‌توان از وبسایت‌هایی که تبلیغات رایگان ارائه می‌دهند بهره برد، و نیز از دوستان و آشنایان برای تبلیغ دهان به دهان استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از انجمن‌های محلی در فیس‌بوک برای آگاه نمودن افراد نسبت به در دسترس بودن ملک برای اجاره، و کسب اطلاع از کسانی که پیش از این ملک خود را اجاره داده‌اند، وجود دارد. فرصت‌های بازاریابی بی‌پایان است و سرمایه‌گذاران خلاق می‌توانند حتی ده برابر زمان و انرژی صرف شده عایدی داشته باشند.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

محل از اهمیت بسزایی برخوردار است

جهت سرمایه‌گذاری خرید به قصد اجاره دادن می‌بایست با دقت به مناطق مختلف توجه کرد تا نسبت به اینکه کدامیک از آنها جهت اجاره دادن توان بالقوه بالایی دارد، آگاهی پیدا نمود. در بخش‌های مختلف ترکیه، مکان‌هایی با قابلیت‌های اثبات شده‌ای وجود دارد. واضح است که هر محل دارای شایستگی‌های منحصر به خود است که می‌تواند میزان موفقیت شما را تعیین کند. استراحت‌گاه‌ها و شهرک‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری خرید به قصد اجاره دادن بسیار محبوب هستند، شامل:

استانبول: استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه، عمده‌ترین مرکز کسب و کار، تحصیل، گردشگری سرمایه‌گذاری است. از این رو تقاضا برای اجاره‌ی املاک بصورت بلندمدت در آن بیشتر است. اما اگر ملک در منطقه‌ای توریستی باشد، اگر بخواهید امکان اجاره دادن آن بصورت کوتاه مدت نیز وجود دارد. اخیراً مجتمع‌های ساختمانی در این شهر آپارتمان های مدرن زیادی را در اختیار خریداران قرار می‌دهند، از این رو حق انتخاب شما نامحدود است. ضمناً ارائه‌ی خدمات همه‌شمول (All-Inclusive) رویه‌ای رو به رشد است که در آن مغازه‌ها، آپارتمان‌ها، دفاتر و امکانات تفریحی بصورت گروهی با هم فعالیت می‌کنند تا فضایی شبیه یک روستای کوچک را ایجاد کنند.

شبه‌جزیره‌ی بودروم: این ناحیه دارای فرودگاه‌های محلی و بین‌المللی بوده و بعنوان منطقه‌ی گردشگری با عملکرد بالا شناخته می‌شود. اگرچه اجاره‌ی یک هفته‌ای ملک در مجموع درآمد بالاتری نسبت به اجاره‌ی ماهانه ایجاد می‌کند، اما تقاضاها عمدتاً محدود به ماه‌های مه تا اکتبر هستند، چرا که این زمان فصل گردشگری بوده و تمامی شرکت‌های هواپیمایی پروازهای فراوانی به سمت ترکیه دارند. بویژه منطقه‌ی یالیکاواک، که بعنوان یک منطقه‌ی ساحلی و گردشگری برگزیده، و با اسکله‌ای فوق‌العاده، شناخته می‌شود.

منطقه‌ی فتحیه: فتحیه بویژه برای مسافرین انگلیسی بسیار محبوب است. علل زیادی برای این مسئله وجود دارد، که دسترسی آسان به فرودگاه دالامان، و وجود چشم‌اندازهای بی‌نظیر از زیبایی طبیعی از جمله دلایل تقاضای زیاد برای این منطقه هستند. گردشگران بیشتر تمایل دارند تا در استراحت‌گاه‌هایی همچون ساحل کالیس، حصارنو و اولودنیز اقامت داشته باشند، اگرچه در مرکز شهر نیز املاک زیادی برای فروش وجود دارد.

منطقه‌ی آنتالیا: این منطقه جدا از مرکز شهر، شامل استراحت‌گاه‌های کوچک تری در سیده، کِمِر، کالکان، کاس و بِلِک است. بلک پایتخت گلف ترکیه و کالکان نیز مشهور به ویلاهای لوکس اجاره‌ای است. اگر کمی به شرق برویم، استراحت‌گاه ساحلی آلانیا میزبان بسیاری از توریست‌ها از شرق اروپا، و همچنین روس‌ها و بریتانیایی‌هاست.

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

آیا لازم است تا از یک شرکت مدیریت اجاره استفاده کنید؟

چنانچه بصورت دائم در ترکیه زندگی نمی‌کنید، استفاده از خدمات یک شرکت مدیریت اجاره می‌تواند در جهت مراقبت و رسیدگی از اموال ارزشمند باشد. بسیاری از این شرکت‌ها بصورت فعالانه به تبلیغ ملک شما در بازار می‌پردازند. البته نکته‌ی منفی هم اینجاست که آنها بخشی از درآمد شما را تصاحب می‌کنند. بهتر است جهت انتخاب یک شرکت کمی جستجو و ارزیابی کنید چرا که قیمت پیشنهادی آنها با توجه به اجاره‌ی ماهانه، بعنوان درصدی از مبلغ دریافتی است. اگر بصورت دائم در ترکیه و در همان شهری که دارای ملک هستید اقامت دارید، نیازی به استفاده از خدمات چنین شرکت‌هایی نخواهد بود.

اجاره‌ دادن ملک در کشور ترکیه

بهترین املاک جهت سرمایه‌گذاری خرید به قصد اجاره دادن

اگر در حال حاضر به دنبال خرید ملک به قصد اجاره دادن در ترکیه هستید، ویژگی‌ها، امکانات و تجهیزات هر خانه در بازاریابی آن نقش مهمی ایفا می‌کنند. بعنوان مثال، در مناطقی که محبوب مسافرین هستند، یک ملک نزدیک ساحل، رستوران، مغازه و وسایل ارتباطی می‌تواند تقاضای بسیار بالاتری از املاکی خارج از محدوده‌ی اینچنینی داشته باشد. طبعاً دسترسی مناسب به اینترنت از جمله درخواست‌های اصلی مستأجرین است، و همچنین تهویه مطبوع و داشتن امکانات آسایشی. مجموعه‌ی گسترده‌ای که ما در اختیار شما قرار می‌دهیم، از مناطق مختلف، و شامل خانه‌هایی برای اقامت دائم یا اقامت طی تعطیلات، تا گستره‌ی کاملی از خدمات و امکانات متنوع، به شما کاملاً اثبات می‌کند که چرا خرید ملک در ترکیه شیوه‌ای مناسب جهت بدست آوردن درآمد است.

وبسایت propertyforturkey  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.